no niin nyt se viipuri on sitten lyöty!!!
Mulle asentui Xp asemaan D ja mulla on 98 asemalla c. Miten saan tilanteen pelastettua siten että, kaikki 98 puolella olevat ohjelmat toimivat myös xp:n puolella . Voinko poistaa yksinkertaisesti toisen käyttiksen kokonaan.
Mulle asentui Xp asemaan D ja mulla on 98 asemalla c. Miten saan tilanteen pelastettua siten että, kaikki 98 puolella olevat ohjelmat toimivat myös xp:n puolella . Voinko poistaa yksinkertaisesti toisen käyttiksen kokonaan.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ei ne ohjelmat välttämättä toimi ku siinä käyttiskessä mihin oot asentanu johtuen rekisteristä. Helpoimmalla pääset ku heität sen 98 vittuu ja asentelet XP uudeleen ne ohjelmat.
Tais käydä niin kuin Viipurin puolustajille, että loppui paukut kesken.
Saisit muuten multa älyttömän halavalla hyvän hiiren lämmittimen. Pistänkö jo postiin. Käyttöjärjestelmän asennus ei onnistu ilman sitä.
Hm, puhumme ilmeisesti eri viipurista.
No asiallisesti puhuen kertomasi perusteella vaikuttaa siltä että yritit siirtyä 98-käyttöjärjestelmästä XP-käyttöjärjestelmään, ymmärsinkö oikein?
Syy miksi ohjelmat eivät toimi XP:n puolella on siinä että XP:n rekisteri ei ole sama kuin 98:n rekisteri, ja tiedot siitä mitä ohjelmia oli asennettuna olivat toisessa rekisterissä. Rekisteri on eräänlainen tietokanta, johon talletetaan tiedot kaikista koneeseen asennetuista ohjelmista, tärkeistä käyttäjäasetuksista, yms.
Voit korjata tilanteen kolmella tavalla, joko
1) asentamalla ohjelmat XP:n puolella uudelleen ja unohtamalla 98:n. Olet ilmeisesti tehnyt jo tämän, joten voit jatkaa ohjelmien asentamisella uudelleen. Lopuksi vanhan 98:n voi poistaa.
2) Käynnistämällä koneen 98:n puolella ja tekemällä uuden asennuksen ja tällä kertaa valitsemalla päivityksen
3) tekemällä ns. multibootin jossa voit ajaa molempia käyttöjärjestelmiä (joudut asentamaan ohjelmat XP:n puolella uudelleen)
2) voisi olla sinun tapauksessasi helpoin vaihtoehto.
Yleensä suosittelen aina vaihtoehtoa 1) koska lopputulos on parempi (kone toimii nopeammin ja jos 98:n puolella on ollut jokin ongelma, se ei seuraa mukana).
Vaihtoehdossa 3) on järkeä vain siinä tapauksessa että jokin tarvitsemasi ohjelma ei toimi XP:ssä, mutta haluat kuitenkin käyttää XP:tä pääsääntöisesti ja 98:a vain tämän ohjelman ajamiseen.