Iaidosta

tanto

Hei

Olen jo pitemmän aikaa ollut kiinnostunut japanilaisista miekkailu lajeista.
Kendo kiinnostaisi, mutta 600 euron suojavarusteet ei oikein mahdu opiskelija budjettiin. :)
Tästä johtuen Iaido kuulostaisikin varsin mielenkiintoisalta ja rahallisesti sopivalta miekka harrastukselta.
http://www.kendohelsinki.org/ kuitenkin sanotaan että iaidon harrastamiseksi pitää suorittaa kendon peruskurssi joka taas vaatii varusteita. :(

Vaatiiko Iaidon harrastaminen yleensäkkin kendon peruskurssin vai onko Helsingin alueella paikkaa jossa voisi aloittaa suoraan iaidon harjoittelun?

5

940

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Shorinjiryu
    • Budossa vuodesta-85

      Ei Iaidon treenaaminen vaadi Kendon peruskurssia.. tietenkin tämä voi olla koulukohtainen päätös.

      Iaidoa tai Iaijutsuakin löytyy täältä Suomesta muutamaakin eri tyylisuuntaa :)
      Yleisin treenattava Iaido-tyyli taitaakin olla- Muso Shiden-ryu (Minkä aloittaminen ei vaadi mitään taustaa).
      Treenaamiseen kurssin aikana tai viimeistään sen jälkeen tarvitset ainoastaan; harjoittelupuvun ja puumiekan(bokken).. joita yleensä kurssin ajaksi annetaan lainaan.

      Myöhemmin tarvitaan tietenkin; obi(leveä perinteinen vyö), hakama(samurailta tutut eritäin leveälahkeiset housut) ja iaito(oikean katanan tapainen harjoittelumiekka jonka terä on tylsä). ..hyvä iaitokin tietenkin maksaa jonnin verran :(

      että tämmöistä... ei muuta kuin aloittelemaan hyvää harrastusta :)

    • hinnoista sun muuta

      Kendosta sen verran seuroilla on melkeimpä aina vuokra suojia riippuen tieten seurasta jotka ei kovin hirveitä kustanna kannattaa käydä kyseleen paikan päällä, elikkäs kustannuksiksi jää aikalailla alussa shinain hommaaminen maksaa 20-30€ alkeiskurssin jälkeen tarttee hommata hakama ja takki jotka kustantavat 50-100€

    • AlexV

      Kendon suojavarusteet ja iaidon metallinen harjoitusmiekka maksavat noin yhtä paljon (400-600 euroa), joten rahallisesti nuo lajit eivät toisistaan eroa.

      Kendon peruskurssi ei vaadi varusteita, kuten ei iaidossakaan harjoitusmiekkaa tarvitse heti, puisella bokkenilla selviää alkuun.

    • jklak

      Itse peruskurssiasiassa kyse on Helsingin kendoseuran KKTI:n harjoittelusta jossa harjoitteluun tullaan mukaaan peruskurssin kautta. Tämä on itseasiassa vain hyvä asia ja tarkoittaa että ko seuralla on resursseja järjestää peruskurssi sen sijaan että aloitettaisiin kokeneempien seassa. Kendon alkeiskurssilla oppii paljon ja KKTILlä on lisäksi jodon ja iaidon peruskurssit(Iaido Vuoden 2008 alusta)

      Esim Espoon budoseurassa voi myös aloittaa ZNKR iaidon. Lisäksi Helsingissä on monta muutakin seuraa joissa harjoitellaan muita iaidokoulukuntia kuten MSR-iaidoa, MJER-iaidoa. MR-iaidoa jne.

      Ei millekään peruskurssille suositella kalliiden varusteiden ostamista. 80%-90% kaikista peruskurssilaisista katoaa kumminkin peruskurssin jälkeen. Sekä kendon, iaidon ja jodon voi aloittaa t-paidassa ja verkkareissa. Iaidossa tarvitaan lisäksi polvisuojat, obi-vyö tai vastaava ja bokken (joita usen saa aluksi seuralta lainaksi)

      Ihan älytöntä olisi ensimmäiseksi ostaa kallis iaito-harjoittelumiekka tai kendo-varusteet. kendovarusteiden ostoa suositellaan 1 vuoden (aikaisintaan peruskurssin suorittamisen ja ½ vuoden harjoittelun jälkeen). Aloittelija ei omin päin edes osaisi ostaa itselleen sopivia varusteita puhumattakaan että osaisi pukea tai käyttää niitä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      53
      937
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      69
      731
    3. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      59
      712
    4. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      55
      670
    5. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      44
      626
    6. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      62
      593
    7. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      33
      593
    8. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      7
      576
    9. Hyvä ihminen

      Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
      Ikävä
      78
      486
    10. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      37
      460
    Aihe