Iaidosta

tanto

Hei

Olen jo pitemmän aikaa ollut kiinnostunut japanilaisista miekkailu lajeista.
Kendo kiinnostaisi, mutta 600 euron suojavarusteet ei oikein mahdu opiskelija budjettiin. :)
Tästä johtuen Iaido kuulostaisikin varsin mielenkiintoisalta ja rahallisesti sopivalta miekka harrastukselta.
http://www.kendohelsinki.org/ kuitenkin sanotaan että iaidon harrastamiseksi pitää suorittaa kendon peruskurssi joka taas vaatii varusteita. :(

Vaatiiko Iaidon harrastaminen yleensäkkin kendon peruskurssin vai onko Helsingin alueella paikkaa jossa voisi aloittaa suoraan iaidon harjoittelun?

5

896

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Shorinjiryu
    • Budossa vuodesta-85

      Ei Iaidon treenaaminen vaadi Kendon peruskurssia.. tietenkin tämä voi olla koulukohtainen päätös.

      Iaidoa tai Iaijutsuakin löytyy täältä Suomesta muutamaakin eri tyylisuuntaa :)
      Yleisin treenattava Iaido-tyyli taitaakin olla- Muso Shiden-ryu (Minkä aloittaminen ei vaadi mitään taustaa).
      Treenaamiseen kurssin aikana tai viimeistään sen jälkeen tarvitset ainoastaan; harjoittelupuvun ja puumiekan(bokken).. joita yleensä kurssin ajaksi annetaan lainaan.

      Myöhemmin tarvitaan tietenkin; obi(leveä perinteinen vyö), hakama(samurailta tutut eritäin leveälahkeiset housut) ja iaito(oikean katanan tapainen harjoittelumiekka jonka terä on tylsä). ..hyvä iaitokin tietenkin maksaa jonnin verran :(

      että tämmöistä... ei muuta kuin aloittelemaan hyvää harrastusta :)

    • hinnoista sun muuta

      Kendosta sen verran seuroilla on melkeimpä aina vuokra suojia riippuen tieten seurasta jotka ei kovin hirveitä kustanna kannattaa käydä kyseleen paikan päällä, elikkäs kustannuksiksi jää aikalailla alussa shinain hommaaminen maksaa 20-30€ alkeiskurssin jälkeen tarttee hommata hakama ja takki jotka kustantavat 50-100€

    • AlexV

      Kendon suojavarusteet ja iaidon metallinen harjoitusmiekka maksavat noin yhtä paljon (400-600 euroa), joten rahallisesti nuo lajit eivät toisistaan eroa.

      Kendon peruskurssi ei vaadi varusteita, kuten ei iaidossakaan harjoitusmiekkaa tarvitse heti, puisella bokkenilla selviää alkuun.

    • jklak

      Itse peruskurssiasiassa kyse on Helsingin kendoseuran KKTI:n harjoittelusta jossa harjoitteluun tullaan mukaaan peruskurssin kautta. Tämä on itseasiassa vain hyvä asia ja tarkoittaa että ko seuralla on resursseja järjestää peruskurssi sen sijaan että aloitettaisiin kokeneempien seassa. Kendon alkeiskurssilla oppii paljon ja KKTILlä on lisäksi jodon ja iaidon peruskurssit(Iaido Vuoden 2008 alusta)

      Esim Espoon budoseurassa voi myös aloittaa ZNKR iaidon. Lisäksi Helsingissä on monta muutakin seuraa joissa harjoitellaan muita iaidokoulukuntia kuten MSR-iaidoa, MJER-iaidoa. MR-iaidoa jne.

      Ei millekään peruskurssille suositella kalliiden varusteiden ostamista. 80%-90% kaikista peruskurssilaisista katoaa kumminkin peruskurssin jälkeen. Sekä kendon, iaidon ja jodon voi aloittaa t-paidassa ja verkkareissa. Iaidossa tarvitaan lisäksi polvisuojat, obi-vyö tai vastaava ja bokken (joita usen saa aluksi seuralta lainaksi)

      Ihan älytöntä olisi ensimmäiseksi ostaa kallis iaito-harjoittelumiekka tai kendo-varusteet. kendovarusteiden ostoa suositellaan 1 vuoden (aikaisintaan peruskurssin suorittamisen ja ½ vuoden harjoittelun jälkeen). Aloittelija ei omin päin edes osaisi ostaa itselleen sopivia varusteita puhumattakaan että osaisi pukea tai käyttää niitä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      186
      4239
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      94
      2785
    3. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      144
      2290
    4. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      85
      2251
    5. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      33
      2171
    6. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      2041
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      30
      2017
    8. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      137
      1851
    9. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      85
      1849
    10. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      20
      1836
    Aihe