20.10 Launataina myöhään illalla oli Taipaleentien ja Käärmeniementien risteyksessä ABC:ltä päin tultaessa kiviä keskellä ajokaistaa. Mistä nämä kivet oli tähän tullut? Onko joku nähnyt? Ja onko joku muu ajanut näihin kiviin? Itse ajoin yhden auton perässä joka väisti kiviä mutta itse sain yhtä väistettyä mutta ajoin toisen yli, josta sitten autosta halkesi öljypohja. Rikosilmoituksen tein tänään maanantaina mutta muita ilmotuiksia ei vielä ole ilmaantunut. Jos joku tietää tästä asiasta enemmän niin ilmoittaa poliisille! Kallislasku tulossa enkä näkisi että itse olisin tästä korvausvelvollinen. En yhtään epäilisi jos olis jollain vitun pikkupennuilla idealamppu välähtänyt, vähän väliä saa lukea lehdestä kaikenlaisia ilkivaltatöitä mitä autoilletapahtuu...
Kiviä Taipaleentiellä
smu
122220
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
pikkupoikia oli sillan (vt23) kaupunginpuoleisessa päässä touhuamassa. Ilmeisesti kiviä viskelivät ajotielle. Onko paikka sama?
Juu sama tie mutta hieman eripaikassa. Tosin itsekkin näin pienempiä (noin nyrkinkokoisia kiviä) siinä sillan kupeessa. Hyvä olisi jos tästä joku olisi sattunut näkemään tästä jotain...meinaa tuo 500e lasku olla aika iso pala.
...satanen sinne, toinen tänne, siinä vaiheessa kun auton remppa alkaa tuhansia euroja kustantamaan, sitten voidaan puhua isosta menoerästä, 500 eunukkia on taskurahoja :)
no joo...sekin riippuu :O tällä hetkellä 500e on iso raha. Eikä ole ainoa kustannus mikä autoon tulossa. Kyllähän tuon itse maksan, ainakin tällä hetkellä. mutta jos siellä on jotain vitun penskoja ollu jolla ei oo ihan kaikki ollu tekohetkellä kotona niin en ole maksamassa tuota. Varmasti itselläsikin alkaisi kyy kasvamaan otsaan kun huomaat että autosta valunut öljyt pihalle? Varmaan olisi jotain muutakin käyttöä 500e kuin laittaa se joidenkin penskojen "pikkupilan" jälkiseuraamuksiin? Kuitenkaan tämä ei tule jäämään siihen että itse olen viimekädessä se joka tästä maksaa jotain! Kyllä tähän jonkun maksajan etsin. Isi se ei ole! Alkuun maksan itse että saan auton ajoon, mutta joku sen maksaa minulle!
Kasko?
mutta vain laajaosakasko...kattaa hirvi, palo, varkaus ja ilkivallan. Ja poliisille ei ollut vielä yhdeksän jälkeen tullut yhtään ilmoitusta tuosta tapahtuneesta. Kävin vakuutusyhtiöllä kysymässä tuosta mutta vielä ei voi sanoa meneekö ilkivallan piikkiin. Jos ilmoituksia alkaa tulemaan enempi niin sitten asia katsotaan uudestaan. Varkauden lehteenkin tuli kirjoitettua tästä, saa nähdä milloin ilmestyy. Ja ilmoitin siinäkin että rikosilmoitus tehty. Tosiaan on ollut hyvin vittuuntunut olo ja muutenkin kun kaikelle turhalle rahanmenolle olisi parempaakin käyttöä. Yritän saada ihmisiä hieman liikkeelle vaikka tekemään ilmoituksen jos on nähnyt ne kivet siinä tiellä, tai jotain muuta joka viittaisi tapahtuneeseen. Ja mitä tämän päivän aikana kerkesin puhumaan niin monikin kysynyt kun kuullut että puhutko kenties niistä kivistä :O eli en ole ainoa. Jos siellä on ollut sen ikäistäporukkaa jotka ei välttämättä ymmärrä mitä tekee, niin jos saavat kuulla että asia viety poliisille asti niin ehkä se omatunto alkaakin kolkuttamaan. Ja aivan varmasti jos näen siinä lähialueella jotain muksuja heittelemässä kiviä tielle niin juoksen kiinni ja kysyn muutaman kipakan kysymyksen.
Meinaan satuin ajamaan sora-auton perässä joka lähti navitaksen työmaalta ja perävaunun takapyörien välissä oli lapsen pään kokoinen kivi joka lensi sieltä pois rautatiesillan kohdalla kun vauhti kasvoi. Onneksi pidin välimatkaa ko. yhdistelmään, muuten olisi ollut kivi konepellillä. Kyseisen kiven poistin ajoradalta. Tapahtumasta on aikaa n. 2 vko.
Kivet voi olla samasta lähteestä???? kuka tietää.
Voi kyllä hyvinkin olla. Poliisista sanoivat tutkivansa asiaa ja kyselevät kuljetusfirmoilta onko kivikuljetuksia ollut tässä alueella. Itsekkin olen huomannut että kiviä ajavat navitakselta aika paljon. Tosin tämä kivi jonka päälle satuin ajamaan oli toisella kaistalla ja siinä välissä vielä liikenteenjakaja sekä pieni pätkä kaistaa jolta pääsee joutenlahteen kääntymään. Mutta ei mahdottomuus että se sinnekkin asti lentäisi. Täytynee käydä huomenna poliisilaitoksella kyselemässä että ovatko saaneet mitään selville.
Itsekkin ajoin melkein kiviin siinä Juna-aseman sillan päässä (joutenlahden puolella).
Veikkaisin et oli tippunut jostain autosta kun ne oli siinä kohti missä on sillan "kiinnikkeet" ja pieni hyppy. Olisko ollut viime lauantai ja pari päivää ennen sitä sama homma!
varkauteen, mutta täällä Joroisissa eräät pojat heittelivät sillalta nyrkinkokoisia kiviä uudelle vitostielle. No sattuipas eräs kivi osumaan kuorma-auton konepellille ja siitä kimpos tuulilasiin. Onneks siinä ei kuitenkaan käynyt pahemmin. Tais kuski selvitä säikähdyksellä. Onneks nää pojat jäi kiinni.
Joo tiedän tunteen..pistää vihax moine ilkivalta..Täällä puurtilassaki ovat tehneet autoille ilkivaltaa,rikkoneet ikkunoita,autonlukon ja renkaasta ilmat pihalle,eikä poliisi tunnu asialle mahtavan mitää..3 eri autoo jo ollu kohteena:(tässäki varmana pikku penskat asialla,ei narkkihörhöt jättäs kääntämästä autosta mm.poppeja..Eikä tod ilmasta lystiä auton omistajille..Mut pitää vaa toivoo et vielä joku päivä narahtavat tekosistaa!!
En tiiä tarkotatko niitä kolmea saman talonyhtiön autoa messualueelta? Tiedä mikä liikkuu ihmisellä päässä kun tuommosta alkaa puuhailla. Eikä tuosta pitkä aika ole kun jotkut pikkupennut oli sen alikulkutunnelinkin hajottaneet ja väännelleet niitä peltejä sieltä poikittain siihen tunneliin :L
kun saisi itseteossa kiinni niin voisi pistää ne ite ajamaan sellasiin kiviin tai sit johonkin ansoihin mitä kyhäileevät...kuitenkii jotain tyyliin "min pappa har mycke pengar-pentuja" joiden porukat sanoo ettei meidän lapset ja alkaa sit syyttämään niitä joille nämä ilkityöt osuu. Käydäänpäs isin mersusta iskemässä ikkunat sisään ja moralla kumit tyhjiks niin voisi alkaa miettiä :D