Kilpikonnan kuljetus

....

Hei,
Osaatteko sanoa miten kannattaa kuljettaa näin kylmällä ilmalla punakorvakilpikonnaa? Miten pidän matkan ajan hänet lämpimänä?

3

554

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Dragon6

      on keltakorvakilpikonna, ja paljon matkusteleva opiskelija kun olen, täytyy lemmikkiäkin välillä ottaa mukaan. Yleensä olen kuljettanut sellaisella pienellä eläinkaupasta ostetulla muovisella terraariolla. Talvisin olen vuorannut terraarion sisäpuolelta sanomalehdillä, ja laittanut sen kilpikonnineen päivineen muovikassiin, ja sillä tavalla kantanut. On bussiasemalla ollut ihmisillä ihmettelemistä, kun muovikassini on kolissut ja heilunut! ;D Toisaalta asuin ennen aivan bussiaseman vieressä.. viittä minuuttia pitempää matkaa en ehkä uskaltaisi ulkona kuljettaa talvipakkasilla..
      Nii ja jos sellasen terraarion hommaat, ni kannattaa varmuuden vuoksi sitoa kansi kiinni vielä esim. kengännauhalla. Kerran minulle asemalla sattunutta: odottelin bussiasemalla kyytiä, muovikassi oli takanani seinän vieressä. Yhtäkkiä huomasin kilpikonnani kävelevän asfalttia pitkin kauempana seisovia ihmisiä kohti! 8D Olis saattanu käydä äkkiä huonostikin..

    • Puikula-pulla

      Ehkä kannattaa kuljettaa kilpikonna niin että käärii hänet pyyhkeeseen ja laittaa vaikka hänen päälleen vaikka jonkun viltin.

    • julia

      Laita konna kangaspussiin, lait6a pussiin vielä jotain penhmikkeitä esim. sanomalendistä leikattuja suikaleita. laita kangas pussi vielä pahvilaatikkoon joka on pikuisen isompi kuin konnasi vielä jos laatikon kääräisee vilttiin niin kyllä on lämmintä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      67
      2555
    2. Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...

      Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.
      Maailman menoa
      189
      2248
    3. Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.

      Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      131
      2212
    4. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      48
      2147
    5. Viulu vaiennut

      Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣
      Suomussalmi
      33
      1905
    6. Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.

      Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä
      Maailman menoa
      194
      1687
    7. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      221
      1546
    8. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      17
      1531
    9. Kyllä tekee kipeää

      Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬
      Ikävä
      26
      1295
    10. Hallitus haluaa sossuhuijjarit esiin tutkimalla ihmisten pankkitilejä

      Kuristusote vätkylöiden palleista kiristyy! 😆 Hallitus suunnittelee laajentaa Kelan tiedonsaantioikeutta sosiaaliturva
      Lieksa
      220
      1136
    Aihe