PK-seudun liikenneruuhkat ja saasteongelmat puretaan maksuttomalla toimivalla joukkoliikenteellä raideliikennettä unohtamatta.
Kustannukset kerätään tasapuolisesti kunnallisverolla, joka on tasavero, eikä progsesiivinen vero.
Kustannukset kerätään tasapuolisesti kunnallisverolla, joka on tasavero, eikä progsesiivinen vero.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei tuo tule ikinä onnistumaan pk-seudulla. Jos verovaroina kerättäisiin, niin voisivat verot hiukka nousta ja se tekisi niin kipeää monille pienituloisille koska ei YTV ja HKL tyytyisi vain siihen että korvataan menetetyt lipputulot vaan niiden pitää saada paljon enemmän! Noihan on kapitalismiin perustuvia runsaita voittoja tavoittelevia instansseja vaikka itse väittävätkin muuta olevansa!
Sitäpaitsi, kun kaikki ei kuitenkaan siirry julkisen liikenteen käyttäjiksi niin eikö se olisi epäreilua periä veroa heiltäkin?
Maksuton joukkoliikenne olisi reilu peli kaikki halukkaat voisivat käyttää yleisiä. Lisä houkuttimena voisi käyttää polttonesteen hinnan korotuksia:)
Tämä on kunnon asiaa vuosiin... kuka sen ensimmäisenä keksikään. Itse ehdotin sitä vasta joskus 20 vuotta sitten. Näin monet kulut pienenisivät, osa katoaisi kokonaan, ja toki jotkut nousisivatkin. Mutta olisipa helppoa, ei varmastikaan kalliimpaa yhteiskuntatasolla ja ohjaisi voimakkaasti käyttäjiä.
Ja "joukkoliikennevero" tosiaankin pitäisi kerätä juuri kaikilta, tai vielä paremmin niiltä jotka eivät sitä käytä.
MUTTA niin kauan kuin elämme "sarvikuonojen maassa", jossa metro pitää rakentaa ratikan tilalle vain siksi, että se on hienoa ja kallista emme mitenkään voi edes haaveilla jostain näin älykkäästä!
ja lisäksi on väärin kerätä joukkoliikenneveroa niiltä jotka ei joukkoliikennettä käytä. Tässä maassahan vastustetaan muutenkin kaikenlaisia veroja joista osasta OLISI hyötyä kaikille, koskaan ei voi nimittäin tietää jos joutuu esmes terveyskeskukseen tai sairaalaan, sitä ei voi valita ja nuo terv.keskukset ja sairaalat on sentään PAKKO olla mutta kaikki ei valitse bussia oman auton sijasta. Siinä on se ero.
Sitäpaitsi, kukas hyötyykään tästä hankkeesta? Tietenkin ERÄÄN POLIITIKON ALA-IKÄISET LAPSET! Ei aikuiset tuosta maksuttomuudesta hyödy mutta tämä poliitikko jonka puolisokin (entinen poliitikko hänkin) on kunnostautunut omien etujensa ajamisessa, hyötyisi valtavasti kun saisi taas maksattaa nuokin yhteiskunnalla!
Ei kiitos! Minä en ainakaan halua maksaa jonkun poliitikon mukuloiden bussiajeluista! Maksakoot itse koska heillä on siihen varaa!
Järjestetään mielummin eläkeläisille, työttömille, pienituloisille ja opiskelijoille ilmaiset matkat koska he todella ovat sen ansainneet!
Tiesittekö muuten että poliitikot saa muutenkin ajella ilmaisia bussimatkoja! Vaikka heillä olisi kyllä varaa maksaakin vaikka tuplahintakin.
Että tällaista vallan väärinkäyttöä Suomen kamaralla!