Kohta alkaa

seitsemästoista (17) talvi. Että silleen. Ajakaa millä ajatte mutta mä ajan kitkoilla!
4240
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mulla alkaa 13. talvi kitkarenkailla. Viikko sitten laitettu uudet Michelinit henkilöauton alle, sen puolesta voi talvi tulla. Vaikkakin pärjäisin ihan hyvin ilman talvea.

Äänestä
  • ja ensi kesänä saan mopon.

    Äänestä

Varmaan ensi kuussa vaihdan jo talvirenkaat alle. Vielä ei ole tarvetta ollut, vaikka ihmiset täällä pk-seudulla ajelevatkin nastoilla jo aika pitkälti... :)

Niin, siis kolmas talvi alkamassa kitkoilla, ja näillä näkymin neljäntoista vuoden kuluttua seitsemästoista. Paluuta nastoihin ei ole. :)

Äänestä

Kun en viitsi itse vaihtaa, vien molemmat autot tänään pajalle. Nythän nuo kelit eivät talvigummeja vaatisi, mutta sitten kun lumimyräkkä iskee, on renkaanvaihdoissa aikamoinen ruuhka... Ja autolla kun on pakko päästä liikkeelle kun julkinen liikenne on olematonta ja työ on sellainen kun on.

14. talvi alkaa jo minullakin kitkojen kanssa, tosin puolitoista talvea ajelin kakkosautolla nastarenkailla. Ajattelin, että jos pidän sitä pitkäänkin (ja kilometrejä tulee vähän), niin kumien kovettuessa edes nastat pitäisivät jotain. Eihän ne pitäneet uutenakaan vanhoja kitkoja kummemmin. Ja meteli! Enpä enää sorru nastakokeiluihin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kitkarenkailla kirjoitti:

seitsemästoista (17) talvi. Että silleen. Ajakaa millä ajatte mutta mä ajan kitkoilla!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu