sivuoireita astmalääkkeistä(kö?)

Olen huomannut astmalääkkeiden käytöstä pienen, mutta hyvin ärsyttävän sivuoireen nimittäin käsien vapimisen. Kädet vapisevat esim. juuri lääkkeen oton jälkeen tai astmakohtauksen jälkeen, jolloin on joutunut käyttämään avaavia lääkkeitä. Onko muut huomanneet tällaisiä oireita tai jotain muita?
5610
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Se on se tavallisin sivuoire. Itse pääsin pahimmasta vapinasta eroon kun jätin pitkävaikutteisen avaavan lääkkeen pois. ELi nyt käytän vain kortisonijauhetta ja tavallista avaavaa.

Se vapina ei sinällään ole vaarallista, mutta jos se häiritsee, kannattaa ehdottomasti käydä lääkärillä juttelemassa. Itselleni tuli vapinan lisäksi todeela pahoja sydämen tykytyskohtauksia ja siksipä siis salmeteroli tiputettiin pois lääkityksestä kokonaan.

Äänestä

Mulla ollu sama ongelma joskus, otin lääkettä sen verran liikaa (mutta kuitenkin lääkärin ohjeen mukaan), että ne vapisi oikeen kunnolla. Kun annosta pienennettiin, pieneni vapinakin hyvin paljon pienemmäksi, joskus sitä ei ole ollenkaan.

Äänestä
  • Asia ei nyt sinällään ole tärkeä, mutta tuossa ei suinkaan ole kyse yliannostuksesta, vaan pikemminkin lääkeherkkyydestä. Yliannostuksella yleensä tarkoitetaan lääkkeen maksimaalisen annostuksen ylittäävää annosta.

    Joillekin ihmisille ns. normaaliannokset aiheuttavat pahempia sivuoireita kuin toisille.He ovat vain herkempiä jollekin lääkkeen ainesosalle tai niiden yhdistelmille.

    Äänestä

  • Kyllä kädet tärisee..avaavista lääkkeistä.Olen tottunut tärisemään.Minulla on pitkävaikutteinen avaava "päällä" yötäpäivää.En tule toimeen ilman eli parempi täristä kuin "tukehtua".Ikävää se silti on.Lääkkeillä on sivuoireensa ja täytyykin aina punnita, pitääkö vaiva vaiko hoito sivuoireineen.Kun nostaa käsiä ylöspäin, huomaa tärinän selvimmin.Jos ei muista, ottiko lääkkeen, tärinän asteesta voi päätellä..eli hyötyäkin tärinästä on, kun oikein positiivisesti katsoo asiaa...Antaisin paljon, jos en tärisisi.....Olen tärissyt kymmenen vuotta ja tässä vielä pihisen.

    Äänestä

itelläni tulee astmalääkkeistä hirvee väsy ja en jaksa tehä mitään. toinen on muös että painoni nousee aina pari kolme kiloo ja äitini mielestä tulee "pöhöö" eli turpoon. kädet vapisevat aina joskus, mutta en ole kiinnittänyt siihen huomiota.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Zilda kirjoitti:

Olen huomannut astmalääkkeiden käytöstä pienen, mutta hyvin ärsyttävän sivuoireen nimittäin käsien vapimisen. Kädet vapisevat esim. juuri lääkkeen oton jälkeen tai astmakohtauksen jälkeen, jolloin on joutunut käyttämään avaavia lääkkeitä. Onko muut huomanneet tällaisiä oireita tai jotain muita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu