Miksi kok vihaa kepua?

Niin,ajattelin kysäistä tällaistakin asiaa kun en itse vastausta keksinyt.

Miksi siis kokoomus vihaa keskustaa ja nuolee mieluummin vasemmiston takapuolta,kuin tekisi yhteistyötä keskustan kanssa?
Kyllä on porvarillisuus kaukana tästä touhusta
9492
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

enemmän vasemmalla politiikassaan kuin demarit.
Demareitten kanssa kokoomukselle onnistui hyvin valtionyhtiöiden yksityistäminen, julkisen terveydenhuollon heikentäminen yksityisen hyväksi, yritysverotuksen keventäminen jne.
Myös ay-puolella on demareiden toiminta ollut täysin hampaatonta. Joustoja on jos minkä näköisiä. Pääluottamusmiehet kirjoittavat mukisematta nimensä jokaiseen irtisanomislappuun, joka nenän eteen laitetaan.
Esimerkiksi ikääntyneiden poispotkiminen samaan aikaan kun firmaan otetaan uutta väkeä on sopimusten vastaista, mutta kuka siitä välittää?
Ei ainakaan työnantajilla pitäisi olla valittamista.
Miksi hakea uutta arvaamatonta kaveria, kun on hyvä yksi hyvä ja tuttu ennestään?

Äänestä
  • Tehtaiden pääluottamusmies on juoksupoika, joka vaatii työtapaturman uhrilta nimeä lappuun, jotta työsuhde saadaan poikki ja korvaukset maksamatta. Jos henkilö sitten tarvisisi juristia ja lakitietoa, ei ammattiyhdistyksen lakimiehet lähde auttamaan. Näitä tällaisia tapauksia on nyt ilmennyt pilvin pimein. Ja jätkät huutaa näillä sivuilla demaria hyväksi. Mutta - ketä huutavat, kun demarit pettävät. Demarit pettävät aina ahneuttaan. Voin tuoda julki lukemattomia hädänpyyntöjä minulle osoitettuna, mitä tehdä, kun pääluottamusmies vaatii nimeä paperiin, pitkä sairasloma edessä, liitto ei auta, juristia et saa, rahat ovat lopussa.

    DEMARIT PETTÄÄ AINA.

    Äänestä

  • ,kun katsoo uutisia: osinkoverotuksen puuhaaminen, veroprogression kasvattaminen ensi vuonna, korotetut maksut työssä käyville keskiarvoa enemmän tienaaville, jne. Taitaa Lipponenkin olla kateellinen Kepulle, niin vasemmistolaista tavoitetta.

    Äänestä

kuka vihaa ketä. Demarit ovat kuitenkin nykyhallituksessa selkeimmin oikealla.
Kokoomus on kansallinen kokoomus, demarit kansainvälinen samaa lajia.
Ennen pussasivat Brezneviä, nyt Bushia.
Vielä Halme Suomen presidentiksi, niin elämme porvarismin mekassa.

Äänestä
  • Jos Halme olisi pressa, saataisiinko hyvää lannoitetta kompostoimalla vihreät ja kepulaiset?

    Äänestä

  • Hohhoijaa kirjoitti:

    Jos Halme olisi pressa, saataisiinko hyvää lannoitetta kompostoimalla vihreät ja kepulaiset?

    pimeässä, kun sekä tekno- että matopuolen loistavimmat kyvyt panisivat parastaan.
    Fosfori/kiiltomatokompostia K-raudasta EU-tukihintaan.
    Selvästi perussuomalaista meininkiä.

    Äänestä

Yksikertisesti:
kukaan suurista ei pysty hallitsemaan yksinään, joten yhteistyötä tarvitaan jomman kumman toisen suuren kanssa.
Kepun kanssa ei voi tehdä yhteistyötä, koska kepu pettää taatusti.
Jää vain sinipuna-akseli. Ei siinä ole kyse, mitä laitaa kukin pelaa, vaan varastaako joku pallon tai tuoko peliin kymmen uutta palloa silloin kun itselleen parhaaksi katsoo.

Äänestä
  • Nyt SDP ja kepu ovat yhdessä hallituksessa. Ruuan ALV-alesta luopuminen ja osinkojen kaksinkertainen verotus näyttävät olleen kauppatavarana. Todennäköisesti lähiaikoina nähdään lisää "yhteisesti sovittuja" rahastusmenetelmiä. Ainakin pienyritysten aseman parantaminen näyttää haudatun.

    Äänestä

kun katselet noita nykyisten (puna)kepujen toilailuita niin kai sinäkin tajuat että niiden kanssa ei kannata olla missään tekemisissä. Menee siinä ohessa omankin maineen rippeet.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tiedon janoinen kirjoitti:

Niin,ajattelin kysäistä tällaistakin asiaa kun en itse vastausta keksinyt.

Miksi siis kokoomus vihaa keskustaa ja nuolee mieluummin vasemmiston takapuolta,kuin tekisi yhteistyötä keskustan kanssa?
Kyllä on porvarillisuus kaukana tästä touhusta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu