HURRA!
Yli 300
441197
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 44
Vanhimmat
Säilytetään ajattelu itsellämme älkäämme luovuttako sitä koskaan millekään instituutiolle kuten medialle.
Minäkin, suuri kyynikko, kävin allekirjoittamassa tuon adressin - ja suurelta osin teidän sinnikkyytenne hellyttämänä. Ehkä se ei ookaan niin naurettava hanke. Ehkä sinapinsiemenellä joskus todella on voimaa murtaa kallio.
Laittakaa siis muutkin palstalla haahuilijat nimenne tuohon penteleen adressiin! Mä en haluu munata YKSIN.
hali hali! Oot itte lutunen - kovis - kuka sitten lienetkin!
koska ei ole mitään järki syytä.
Miksi hurraat? 300 on suhteutettuna mihin tahansa - väkilukuun, aikuisväestöön, nettiä käyttävien määrään - naurettavan pieni määrä. Nettiadressien vaikutus on vähän niin kuin placebolääkkeillä, niiden tekijät 'uskovat ' niillä olevan vaikutusta. Tarvittaisiin 10 ellei peräti 100 kertainen määrä, omalla nimellään allekirjoittaneita, jotta ne otettaisiin vakavasti esim. viranomaisten, lainsäätäjien tai vaikka poliitikkojen taholta.
Mutta ehkä noitten väsääjät saavat itse jotain mielihyvää, tässä tapauksessa ehkä tuntevat pääsevänsä Arin lähelle, kohkaamalla asian perään.
Kävikö mielessä, ettei mihinkään adressiin voi heti alusta alkaen ilmestyä tuhansia nimiä, tottakai on jostain aloitettava. Tämä adressi on ollut allekirjoitettavana vasta reilun viikon, joten ei hassumpi startti.
on enemmän kuin ei yhtä ainoata, joten filosofoi vaan edelleen! Kyllä kaikki tietävät, että planeettamme on suuri mutta ei niin suuri, ettei voisi antaa hatkat ennakkoluuloille ja tehdä sitä, mikä vaikuttaa itsestään oikealta.
siitä että voin edes sanoa kantani ääneen, vastustaa tota väkisin väsättyä lööppiterroria, jonka kanssa joudun elämään päivittäin tahtomattani.
onko noi aitoja ihmisiä joita listalla on. nFanaatikoilla nääs on monet konstit.
Mistä päättelet, että kyseessä olisi fanaatikot? Adressi koskee muitakin kuin Ari Koivusta, joten sen on allekirjoittanut varmasti moni muukin kuin AK:n FANIT. Loukkaavaa tuo leimaaminen fanaatikoksi heti, kun ihmiset osoittavat aktiivisuutta, mutta se nyt vaan sattuu liittymään jotenkin Koivuseen. Pitäisikö sinutkin leimata tiukkapipoksi tms.?
johon menneen viestin avaamalla vasta ääni vahvistuu. Se huolii saman sähköpostin vain kerran.
Voihan sulla olla useita sähköpostiosoitteita mullakin on kolme. Vähän menee koko homma pilailuksi kun niin monet kirjottaa nimettöminä, eikö ne seisokaan ajamansa asian takana tosissaan?? Ja eikö näitä samaa asiaa ajavia nettidresseja ole jo ainakin kaksi ennestään.
Diggaan Koivusta, mutta tää oli mun mielestä siltä vähän naiviveto. Hoitaisi itse asiansa lehdistön kanssa kuntoon, tai ei ainakaan olisi niin mustavalkoisen ryppyotsainen. Kasvun paikka.
Sorry mutta mun silmissä tää adressitouhu on vaan höyrypäitten puuhastelua. Mutta jos se niitä helpottaa, niinkun joku tuolla aiemmin selitteli.
IP-osoite myös kirjaantuu. Adressin tilastosta voit katsoa kuinka monelta eri koneelta allekirjoitus on tehty.
Harvemmalla on käytössään enemään kuin kaksi eri IP-osoitteista konetta (kotona ja töissä.
tiedoksi vaan sulle. Ari on mun mielestä oikealla asialla- hatunnoston paikka suoraselkäisyydestä.
adressia nimettömänä, se ei ole mahdollista. On eri asia, jos ei halua nimeään julkaistavaksi netissä. Ylläpidolle ja adressin aloittajalle nimet kyllä näkyvät ja tietenkin tulostettaessa ja adressia oikeaan osoitteeseen toimitettaessa. Uskon, että kaikki allekirjoittaneet todellakin seisovat asian takana.
Mun mielestä on ihan hyvä, että roskalehdistön paskanjauhantaan reagoidaan. Ei meidän tarvi niellä kaikkea, siinäkin tapauksessa, josta tämä lähti liikkeelle, oli kyse suoranaisesta vääristelystä ja valehtelusta. Meillä on oikeus vaatia jotain tasoa jopa paskalehtien harjoittamaan "journalismiin".
luonnettaan joka on yhtä rajallinen ku kaikil muillakin *** eli eka se suutuspäissään kirjotteli ajattelemattomuuksii ja sit usutti faninsa sotajalalle eli se pelipuoli nosti päätään sen jälkeen ku tuli taas auottuu ansiokkaast ***
toisaalt kuka ois täydellinen eikä tarwii ollakkaa *** mul on kyl se ja sama millanen luonne sil on ku diggaan sen äänest ja siinä ei luonteet paljoo paina *** en mä muitakaa musamieltymyksiini oo niiden esittäjien luonteenpiirteiden wuoksi walinnu ***
tuohon loppuun roskalehdistön sensaation nälän, joka saa ne näillä nurjilla todellisuuden väännöksillä tekemään kärpäsestä härkäsen kaiken muun lisäksi!
tänään ja on jokaisen luettavissa:
Oikeus yksityisyyteen
Adressiin on tullut yhteensä 311 allekirjoitusta 295 eri IP-osoitteesta.
että joku olisi allekirjoittanut adressiin kahteen kertaan. Esim. saman perheen jäsenet ovat voineet allekirjoittaa adressin samalta koneelta. Luonnollista.
Oli muuten kiva huomata, että Luca oli kirjoittanut sinne nimensä tänään. Nimethän ovat
luettavissa ellei ole vaihtoehtoisesti valinnut kuten useimmat, ettei nimeä saa julkaista netissä.
tuosta adressihömpötyksestä ja siitä että Ari veti nyt itse herneen nenäänsä vähän turhasta. Coolimpaa olis ollut nauraa vaan koko jutulle, mutta just toi fanien usuttaminen väsäämään jotain adressia, huh huh.
No joo, ihmisiä tässä vaan ollaan, ja saahan se Arikin erehtyä. Tietysti, jos Ari vielä seukkaa sen saman tytön kanssa, ja näistä lehtikirjoitteluista on tullut vähän parisuhdekriisiä, niin sitten tollasen pikku tantrumin voisi ymmärtää..
koko ajan selkeä linja lehdistön ja oman yksityisyyden suhteeseen eli haluaa pitää ne erossa. Ari haluaa säilyttää kansalaisoikeutensa myös julkkiksena ja oikeassahan Ari on - hänellä on siihen oikeus ja noi lehtijutut täytyy tarkistaa ennenkuin niitä painetaan.
Arilta löytyy taistelijaluonnetta ja rohkeutta myös kivahtaa tarpeen tullen- toivottavasti pystyy säilyttää ton rohkeuden eikä alistu supisuomalaiseen hyssyttelyyn.
kansalaisokeuksiin kuuluu myös nettikeskustelut, josta ei saa napata juttuja lehdistöön tarkistamatta asioiden oikeaa laitaa.
asioihin oikein kuin heittäytyä idiootiksi jolle on samantekevää miten maailma makaa. Arvostan Aria just sen takia että se uskaltaa ottaa kantaa vaikka helpompaaa ois antaa olla.
kolmisensataakin sanoo, että ootte paskoja niin ovatpahan sen nähneet omin silmin siellä toimituksissa,
todeksi miten se tos toimi*** mut kutes sanottua nii who cares *** ei täs kukaa muukaa mitään täydellisyyden perikuwii oo *** mut turha toisaalt sitä puolustellakkaa millää jaloil päämääril mut monet ei haluu hywäksyy asioit sellasena kuin ne on waan maalailee arist jotain superihmist jollanen se ei tietenkää oo *** sen ääni on jees mut äijä on ite ihan tawallinen juntti wikoine ja wirheineen eikä siin tosiasias oo mitää wikaa ***
Ensinnäkin, joku voisi kerrankin määritellä "roskalehdistön", jos sitä kerran käytetään käsitteenomaisesti, ja mikä pahinta yleistäen koskemaan kaikkea lehdistöä ja mediaa. Ari voisi joskus miettiä myös itse sanavalintojaan. Halusi tai ei, kaikki julkisuudessa elävät ja siitä leipänsä saavat ovat riippuvaisia mediasta. Kysykääpä vaikka levy-yhtiöltä tai keikkamyyjiltä.
Pointti on se, että kykenee pitämään tiedotusvälineet "sopivasti ruokittuina" ts. määrittelee itse, mitä ja kuinka paljon kertoo. Vaikka vain senkin, ettei ole mitään uutta kerrottavaa.
Toiseksi, se on näille tietyille ajanvietejulkaisuille, joita Iltapäivälehdet myös osaltaan sivuavat, täysin yksi ja sama, mitä niistä ajatellaan. Tärkeintä on saada aikaan reaktio, positiivinen tai negatiivinen, kunhan väki vaan puhuu. Ja seuraa ja raportoi,mitä "paskaa" taas on kirjoitettu. Ihmeset eivät tajua olevansa osa myyntistrategiaa.
Jos oikeasti haluttaisiin bannata typeryyksiä kirjoittavat lehdet, niin sitten niitä ei lueta, ei edes vilkaista netistä, saati sitten raportoida edelleen. Todellista statementtiä olisi vaieta ne kuoliaaksi.
toimi, jos kukaan ei tuo esille mielipiteitään mistään. Ei edes tulisi mieleen, että jotain julkisuuden henkilöä on häirinnyt median luomat "totuudet" omasta itsestään.
Ketä muuten häiritsee lopultakaan, jos halukkaat kirjoittavat nimensä adressiin? Kirjoittaa se ken haluaa, tai on kirjoittamatta ellei halua!
Minä ainakin kirjoitin nimeni heti kun sen näin!
tässä asiassa, ei se tee siit superihmistä mun silmissä- itse tekisin samoin ja oon kaukana mistään superista.
Tässä on kyse siitä minkä näkee oikeeksi ja minkä vääräksi ja paljonko on valmis hyväksyy ilman että se on itsestä pois. Kyse ei siis oo idealismista vaan periaatteesta, joka pohjaa ihan normaaliin oman itsensä sekä muiden kunnioittamiseen.
Silti, jos asia on tärkeä, pitäisi sen takana olla omalla persoonallaan, ei vain mainintana 'ei halua nimeään julkaistavan' vai miten se menikään. Kaikki ne adressit, joihin itse olen osallistunut, olen allekirjoittanut omalla nimelläni ja asuinpaikallani.
Ehkä ero onkin siinä, että niille on ollut tiedossa taho, jonne ne on toimitettu jonkin todella tärkeän ja konkreettisen asian läpiviemiseksi / estämiseksi.
Onko tässä tekelessä, tai niissä parissa edellisessa samaa asiaa ajaneessa adresissa,lainkaan mietitty seuraavaa vaihetta. Ilman konkreettista päämäärää jäävät tuulipallojen asteelle.
edelleen, siihen kai täällä jo vastattiinkin. Sitten tuo, ettei nimeä saa julkaista netissä on vaihtoehtona kaikissa nettiadresseissa. Siinä, joka lähetetään sitten aikanaan, tulevat kaikki nimet näkymään, mutta ei tässä netissä olevassa.
esim, suosituinta nettiadressia niin siinäkin on sama juttu. Kaikki eivät hakua nimensä näkyvän netissä. Tottakai se on omalla nimellään kirjoitettava koska on annettava tieto sähköpostiosoitteestaan, että se ylipäätään toimisi.
syperihminen ole muidenkaan silmissä? Tietty näistä Arin puolustuspuhemaratoneista syntyy helposti sellainen käsitys, että näin olisi. Murkut ja teinit tietty saattaa palvoa idoleitaan jumalina, nk just kurt cobainia, jotkut tehneet jopa itsemurhia Kurtin kuolinpäivien vuosipäivinä.
Koska tämä on Arin keskustelupalsta, täällä tietysti korostuu tollanen henkilöpalvonta. Idols-ja muilla sivuilla keskustellaan Arista ja Arin tekemisistä paljon kriittisemmin.
Minne? Mikä on se välitön toimenpide, johon tämän tahon halutaan ryhtyvän? Vastaus "on päämääränä" ei kerro mitään tavoitteista, ainoastaan siitä ettei selkeää ajatusta ole. Ottakaapa oppia lehdistöltä: "kuka, mikä, missä, milloin, kenelle ja miksi?" ovat yksinkertaisia kysymyksiä , joihin vastaamalla näkyy väitteiden perustelut,joita voi arvioida 'tosi', 'epätosi' tai 'tyhjä' kriteerein.
Se, että anonyymius on vaihtoehtona kaikissa nettiadresseissa ei tee niistä yhtään sen uskottavampia. Päinvastoin, se argumentoi vain niiden heikomman uskottavuuden puolesta.
eli kyllä näitä maratoneja näkyy olevan täällä suuntaan ja toiseen.
eteenpäin kunhan nimiä on riittävästi ja laatijat kerkeävät. Takana vaikuttaa olevan on aktiivinen porukka joten ole huoleti, jos nimesi olet sinne lisännyt niin saat sen kyllä eteenpäin. Tarkka aika, paikka ja yhteys sekä instanssi selviävät kyllä. Tietenkin näkyvyyttä haetaan ja keskustelua kuten täälläkin on jo tapahtunut.
En ole ihan totaalisen selvillä siitä, mistä adressi sai alkunsa, mutta käsittääkseni idea on fanien, eikä Koivusella ole aloitukseen mitään osaa. Hän on kyllä useissa yhteyksissä suoraan kritisoinut "Hupsia", "Tsiigaa" ym. kevyen "journalismin" suomalaisia helmiä.
Itse tein pienen kokeen ennen adressin allekirjoitusta. Ajattelin, miltä elämäni näyttäisi roskajournalistin näkökulmasta, jos olisin jonkun erityislahjakkuuden vuoksi tullut viihteen superjulkkikseksi. Tässä muutamia esimerkkejä:
- olen lainannut kirjastosta Marxin Pääoman, Kommunistisen manifestin ja Lesbokirjan (tenttiin)
-sukulaiseni on istunut vankilassa (1970-luvulla mopovarkauksista ja kioskimurrosta)
-olen saanut sakot liikennerikkomuksesta (pitkäksi mennyt ohitus)
-olen oksentanut julkisesti (ruokamyrkytys)
-olen lyönyt ihmistä kaljapullolla päähän (puri ystävääni eikä päästänyt irti) jne. jne.
Ja kaikki tämä "kaaos" on poimittu pikkuporvarillisesta akateemisesta elämästäni hyvin lyhyellä mietinnällä.
Väitän, että jokaisen ihmisen elämästä voidaan tehdä helposti törkyjuttuja ilman, että asianomainen voi väittää juttuja suoranaiseksi valheeksi ja siten mitenkään puolustautua.
Juttu voidaan taittaa toisen jutun viereen siten, että lukijassa syntyy hurjia mielleyhtymiä. Jutussa voidaan esittää asiat niin avoimina, että lukijan on pakko täydentää sitä mielessään ja mittasuhteet vääristyvät.
Journalistit hallitsevat kyllä tämän pelin eikä siinä 23-vuotiaalla, vasta julkisuuteen tulleella kaverilla ole yksinään mitään sanomista. Pitää vain seistä ja antaa lehdistön kivittää!
On niin helppo kuitata nää jutut mitättöminä vaikka kyse on loppujen lopuksi ei vähempää eikä enempää kuin yksilön oikeuksista ja turvasta.
Ari muuten on ehdottanut adressin kirjoittamista sivuillaan mutta fanit jotka toimeen ryhtyivät eivät tehneet sitä yllytettyinä siihen kuten joku täällä oletti vaan tilanne oli se että tsättäilyn siirtyminen julkiseksi - kun Arin sivuille rekkautui yli 500 kävijää IS:n linkin kautta hetkessä - oli niin havahduttava kokemus, että valtaosa keskustelussa mukana olleista koki ton kuvaamasi asian henkilökohtaisesti. Todistimme median vallan reaaliajssa ja olimme osa tapahtumaa. Muutuimme hetkestä toiseen julkiseksi omaisuudeksi ilman että pystyimme itse vaikuttamaan asiaan mitenkään- vaikka vain muutama kuten Ari oli mukana omalla nimellään.
hahhaa ::: et on kyl jotai muttereit kateis jos nii tekee *** musa on must elämää ylläpitäwä ja kannustawa tekijä eikä sen takii pidä leirinwaihtoon ryhtyy *** en muuteskaa tajuu tolkutont henkilöpalwontaa ku kaikki ihmiset on kuiteski wajait yks yhdel ja toinen toisel tapaa ja turha ketää on jalustal nostaa *** jonkun musa woi ol lähes palwottawaa mut tyyppi sen takana on aina kuiteski tawallinen kuolewaine waik kuin nero oiskin musan saral***
eli tawallaan se oli kyl yllyttämist ja siinä sen pelurinluonne astu kyl kuwaan oli sit tiedostettuu tai ei***
toisaalt must on hywä se et kirjottelee itte tuol foorumillaan nii se pysyy wähän ees kärryil siit mis mennään ja samoin fanit pysyy kärryil sen ja bändin aatoksist ja menemisist *** monestihan se on nii et artisti on ihan irti omast elämästään eikä tiedä mitä porukat siit on mieltä ja wiel wähemmän jengi tietää sen touhuist et parempi noin waik siit noit lieweilmiöit sit syntyykin ton symbioosin seurauksena ***
tollanen anarkistinen wiritys on kyl aril eduks ja sitä parempi ku se näyttää olewan sitä suht luonnostaan *** eri asia tietty onko sil mitään waikutuksii mihinkään mut asenteenahan se on tyypillist rockhemuleil ollu ennenki ***
Tämä "keskustelu" näyttää yhä jatkuvan sisällöltään 'tyhjien' perustelujen linjalla. 'Kunhan nimiä kertyy', 'laatijat kerkeävät', 'takana vaikuttaa aktiivinen porukka' ei kerro yhtään mitään. Sitäpaitsi - eikö tahon, johon halutaan vaikuttaa, pitäisi näkyä myös vetoomuksessa? Näkyvyys suomi24 - palstalla tai ilmaisjakelulehdessä ei ole ehkä kaikkein parasta vaikuttavuudeltaan, saati uskottavuuden kannalta.
kuitenkin on nyt kun ennen niin julkisuutta pakoillut ex avautuukin Seiskalle (näin tuolla kerrotaan ainakin jossain ketjussa) ja myöntää eron olevan tosiasia.
No olisihan toimittajat voineet jättää koko jutun sikseen ja päättää kunnioittaa yksityisyyttä. Kaikkien asioiden julkinen reposteleminen ei varmaaan ylennä mieltä. Mutta valheesta ei kuitenkaan tunnu olevan kyse tällä kertaa.
Tuo adressi laadittiin siinä vaiheessa, kun nyt jo kuuluisaksi tullut viestiketju avattiin foorumilla ja Arin " pärstä" ilmestyi jo samana iltana molempiin IP digilehtiin sekä myös MTV3 viihdesivulle. Mitäpä siinä teet muuta kuin "äimistelet" miten nopeasti tieto on saatava leviämään ja aivan varmasti myös suututtaa jos on itse joutunut kohteeksi.
Arin sivuilla että Ari valehtelis tossa sinkkujutussa, eli kyllä siellä tuumattiinkin että toi viesti oli Arin tapa kertoa faneille olevansa eronnut.
Mutta närää aiheuttaa se että juttuja poimitaan foorumeilta tarkistamatta niiden todenperäisyyttä. Mm. se että Ari ettis tyttöystävää omilta sivuiltaan ja tietenki myös se että hurkastelevasti kirjoitettiin että arin viesti oli seurustelevalle henkilölle kyseenalainen- kun seurustelusta ei oltu keltään edes kysytty ja jokaikinen tajus sen jonotusjutun huumoriksi.
eikä jää taatusti viimeiseksi adressiksi tähän yksityisyydensuojaan liittyen. Noihin asetuksiinkin tulee varmaan vielä tarkennoksia kun nää loukkaukset jatkuvasti yleistyy ja ihmisten tarve yksilön turvan lisäämiseksi kasvaa etenkin näissä bittimailmoissa.