Kuten kaikki Ässien palstaa lukeneet ovat huomanneet, viime aikojen suurin puheenaihe SM-liigassa on ollut Matt Nickerson ja hänen tempaukset kaukalossa. Kyseisestä pelaajasta piirtynyt kuva on jossakin huligaanin ja mielipuolen välimaastossa. Uskokaa tai älkää, mutta näin tämä pelaaja haluaakin muiden, erityisesti vastustajien, ajattelevan.
Kyseessä on lopultakin vain ja ainoastaan psykologisesta vaikutuksesta, jolla pyritään luomaan pelotetta vastustajiin. Siksi pitää luoda maine ja maine saadaan aikaan muutamalla ylilyönnillä ja edesvastuuttomalla tempauksella. Nyt on syytä huomioida ettei kukaan ole loukkaantunut. Nickerson on riehunut ja huitonut, tehnyt ihan mitä mieleen pälkähtää ja media on niellyt syötin lisäksi painon ja kohonkin.
Kaikella tällä Nickerson hakee vain ja anoastaan psykologista etua itselleen ja joukkueelleen. Nickerson on pelote ja tämä pelote on suunnattu vastustajia vastaan. Jotta pelote olisi varteenotettaava, niin sen pitää välillä laueta, muutoin uhkaa ei otettaisi vakavasti. Nyt otetaan, siitä on jokainen kiekkomedia pitänyt huolen. Ässien pukukopissa varmasti kaikki nauravat partaansa.
Kaksi vuotta sitten Nickersonin pelatessa Ässissä täsmälleen sama kuvio tapahtui ensimmäisen kerran. Kauden ensimmäisissä otteluissa Nickerson pimahti muutamaan otteeseen, tappeli ja riehui, nosti tällä kohun ja kas kummaa, loppukauden hän sai pelata melkoinen etu puolellaan. Se etu oli vastustajien pelko tai sanotaanko paremminkin varovaisuus. Vastustajat tietävät että Ässien maalilla on puolihullu pelaaja, jolloin jokaiseen irtokiekkoon menemistä miettii kahdesti. Enempää Nickerson ei aikaa tarvitse hoidellessaan irtokiekkoja syrjemmälle.
Nickerson on tietysti luistelultaan varsin hidas ja kovin kankea. Ei hän kädetön ole, sillä ainakin Toivolan aikana hän pelasi ylivoimaa. Kahden vuoden takaa on hyvä muistaa myös se, että hankittuaan maineen, joka loi pelotteen, hän pelasi loppukauden kuin herran enkeli, ilman ylilyöntejä ja tappeluja. Nickerson on, kuten pohjois-amerikkalaiset yleensä, joukkuepelaaja. Kyllä ainakin minun muistissa on hyvinkin kevään -06 tapahtumat, jossa Nickerson oli yhtenä keskeisenä pelaajana voittamassa Kärppiä. Siinä sarjassa koko Ässä-joukkue taisteli ja raatoi joukkueen eteen, ilman ylilyöntejä ja ilman tyhmyyksiä, toki kovaa pelaten. Katsokaapa vain, niin tälläkin kaudella Nickerson kummasti rauhoittuu, alkaa keskittyä olennaiseen ja parantaa kiekollista peliään kuin sika juoksuaan (antanette anteeksi ontuvan vertauksen). Ei se olisi uutta, vaan tuttua tarinaa toissakaudelta.
Temppu ja kuinka se tehdään
2
287
Vastaukset
- pelle!
Tää on Ässien palsta, eikä mikään filosofian proffien keskustelukerho!
Joten jos Nikkersonin peli ei kelpaa, nii lähe meneen! - Redway
Älä juo enää ruusuvettä! Olet kylläkin oikealla asialla, mutta älä jauha paskaa. Nickerson oli edelliskaudella hyvä, mutta nyt hän on sekopää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä
On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..1626087Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa574645Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu444400Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään
voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa644249Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa682652En koskaan tule sinulle tätä kertomaan
Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.612162Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen
Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?1331642odotatko vielä viestiä minulta...
Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan1261479- 481421
- 341308
