Temppu ja kuinka se tehdään

Kuten kaikki Ässien palstaa lukeneet ovat huomanneet, viime aikojen suurin puheenaihe SM-liigassa on ollut Matt Nickerson ja hänen tempaukset kaukalossa. Kyseisestä pelaajasta piirtynyt kuva on jossakin huligaanin ja mielipuolen välimaastossa. Uskokaa tai älkää, mutta näin tämä pelaaja haluaakin muiden, erityisesti vastustajien, ajattelevan.

Kyseessä on lopultakin vain ja ainoastaan psykologisesta vaikutuksesta, jolla pyritään luomaan pelotetta vastustajiin. Siksi pitää luoda maine ja maine saadaan aikaan muutamalla ylilyönnillä ja edesvastuuttomalla tempauksella. Nyt on syytä huomioida ettei kukaan ole loukkaantunut. Nickerson on riehunut ja huitonut, tehnyt ihan mitä mieleen pälkähtää ja media on niellyt syötin lisäksi painon ja kohonkin.

Kaikella tällä Nickerson hakee vain ja anoastaan psykologista etua itselleen ja joukkueelleen. Nickerson on pelote ja tämä pelote on suunnattu vastustajia vastaan. Jotta pelote olisi varteenotettaava, niin sen pitää välillä laueta, muutoin uhkaa ei otettaisi vakavasti. Nyt otetaan, siitä on jokainen kiekkomedia pitänyt huolen. Ässien pukukopissa varmasti kaikki nauravat partaansa.

Kaksi vuotta sitten Nickersonin pelatessa Ässissä täsmälleen sama kuvio tapahtui ensimmäisen kerran. Kauden ensimmäisissä otteluissa Nickerson pimahti muutamaan otteeseen, tappeli ja riehui, nosti tällä kohun ja kas kummaa, loppukauden hän sai pelata melkoinen etu puolellaan. Se etu oli vastustajien pelko tai sanotaanko paremminkin varovaisuus. Vastustajat tietävät että Ässien maalilla on puolihullu pelaaja, jolloin jokaiseen irtokiekkoon menemistä miettii kahdesti. Enempää Nickerson ei aikaa tarvitse hoidellessaan irtokiekkoja syrjemmälle.

Nickerson on tietysti luistelultaan varsin hidas ja kovin kankea. Ei hän kädetön ole, sillä ainakin Toivolan aikana hän pelasi ylivoimaa. Kahden vuoden takaa on hyvä muistaa myös se, että hankittuaan maineen, joka loi pelotteen, hän pelasi loppukauden kuin herran enkeli, ilman ylilyöntejä ja tappeluja. Nickerson on, kuten pohjois-amerikkalaiset yleensä, joukkuepelaaja. Kyllä ainakin minun muistissa on hyvinkin kevään -06 tapahtumat, jossa Nickerson oli yhtenä keskeisenä pelaajana voittamassa Kärppiä. Siinä sarjassa koko Ässä-joukkue taisteli ja raatoi joukkueen eteen, ilman ylilyöntejä ja ilman tyhmyyksiä, toki kovaa pelaten. Katsokaapa vain, niin tälläkin kaudella Nickerson kummasti rauhoittuu, alkaa keskittyä olennaiseen ja parantaa kiekollista peliään kuin sika juoksuaan (antanette anteeksi ontuvan vertauksen). Ei se olisi uutta, vaan tuttua tarinaa toissakaudelta.

2

305

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pelle!

      Tää on Ässien palsta, eikä mikään filosofian proffien keskustelukerho!

      Joten jos Nikkersonin peli ei kelpaa, nii lähe meneen!

    • Redway

      Älä juo enää ruusuvettä! Olet kylläkin oikealla asialla, mutta älä jauha paskaa. Nickerson oli edelliskaudella hyvä, mutta nyt hän on sekopää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      238
      3609
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      57
      3313
    3. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      89
      2807
    4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      41
      2615
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      97
      2312
    6. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      33
      1999
    7. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      100
      1995
    8. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      42
      1865
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      103
      1775
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      69
      1113
    Aihe