Mikä tekee sudesta niin erikoisen että sitä pitää suojella?
Se tappaa koiria, lampaita , poroja,, enkä epäile etteikö veis pihasta pientä lastaki jos mahollisuus vain on.
Henki pois kaikilta, mun koirat on mulle arvokkaita. On jo käynny mun pihallani useempaan otteeseen tarkistamassa tilannetta. Onneks tyhjin suin joutu lähtemään.
Ne jokka susien puolesta puhuu, antakaa koiranne tai lemmikkinne sille raadeltavaks. Katotaan muuttuuko asenne.
Se tappaa koiria, lampaita , poroja,, enkä epäile etteikö veis pihasta pientä lastaki jos mahollisuus vain on.
Henki pois kaikilta, mun koirat on mulle arvokkaita. On jo käynny mun pihallani useempaan otteeseen tarkistamassa tilannetta. Onneks tyhjin suin joutu lähtemään.
Ne jokka susien puolesta puhuu, antakaa koiranne tai lemmikkinne sille raadeltavaks. Katotaan muuttuuko asenne.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Enhän nyt toki anna, enhän minä niin tyhmä ole. Älkää tekään antako. Sudet kuuluu suomen luontoon yhtä paljon, kuin ihminen.
aivan sellaista kukkahamekangasta ja ompelisit siitä itsellesi hameen ja pysyisit vaan sisällä niin ei sudet pelottaisi.
Mutta ajattelin kuitenki susiturkin tekasta.
Jos syrjäkylien isännät saisivat keskenään petopolitiikan päättää, meidän metsissä eläisi vain jäniksiä.
Päättääkin.He ovat paikalla ympäri vuoden ja toimivat tilanteen mukaan.Tosin varsinaisia isäntiä ei ole susi passissa montaakaan,he ovat enenpi työntouhussa navetoissaan.Mut käyhän se yleisnimityksenä metsästystäharrastaville se-syrjäkylän isännät.--.
Itse EN MISSÄÄN NIMESSÄ pelkää susia ja karhuja. Metsäalan ammattilaisena olen todella paljon yksin maastossa, eikä pedoista ole riesaa ollut. Silti olen sitä mieltä, että näiltä luonnosta vieraantuneilta kaupunkilaisluonnonsuojelijoilta olisi heti saatava pois kaikki vaikutusvalta luontoon liittyvissä asioissa. Kaupunkilaishörhöthän ovat tunnetusti sellaisia, että he eksyvät metsään heti kun auto lakkaa näkymästä.
olis kaupunkipoikienki turvallisempaa muurahaisia käydä tutkimassa ku isännät pitää pedot kaukana.
turha odottaa ensimmäistäkään järkeen perustuvaa vastausta. Suomessa susi on suojeltu vain ja ainoastaan tunnesyiden perusteella. Sudet ovat normaaleille terveille ihmisille tuhoeläimiä jotka pitää hävittää tai ainakin niiden määrä tulee pitää mahdollisimman alhaisena. Sensijaan suden suojelijat löytävät sankarin tuholaisen hahmosta ja nostavat sen jalustalle. Syitä sellaiseen käytökseen voi hakea korkeintaan asiansa osaava psykiatri.
Yhtään vastausta ei ole tullut. Muuta kuin jonninjoutavaa suunsoittoa.
Aamulla oli sujen jäljet taas pihalla. Minun silmissä se on peto joka haaveilee mun perheestäni ja lemmikeistäni. Kuula kalloon.
et tee ilmoitusta pihassasi pyörivästä sudesta paikkakuntasi petovastaavalle?
Tuo sinun jankkaamisesi täällä ei kyllä auta yhtään asiaa.
Kyllä Suomessa myönnetään kaatolupia häirikkösusille.
Vähän ryhtiä ja yritystä nyt, vai mistä kiikastaa?
Susi on ollut tällä pallolla pikkuisen kauemmin kuin sinä - se on tärkeä osa luonnon omaa ekosysteemiä ja ravintoketjua - sinä, ihminen ei sitä ole.
Pakkoko sinne metsään on mennä notkumaan jos pelottaa? Kaupungit on sitä varten, että voi paeta luontoa jos se niin ahdistaa.
Miksi ihmeessä kaikki pitää arvottaa sen mukaan, mitä hyötyä siitä on ihmiselle??? Miksi ei voi vain hyväksyä, että tällä pallolla asuu ja elää muitakin otuksia kuin homo sapiensseja.
minä mietin joka päivä, että miksi häiriintyneitä ihmisiä on suojeltava?
Ne tappaa koiria, lampaita,poroja ja ilman epäilystäkään lapsiakin.
On pedofiilia, psykopaatti murhaajaa, narkkari hörhöjä ja rattijuoppoja.
Kohta pitää muuttaa metsään susien kanssa, kun eihän täällä ihmisten ilmoilla uskalla enää asua.
Muista ottaa evästä mukaan!
muistan toki.
Muuta vaan metsään,vaan älä erehdyksessäkään mailleni.Sudetkaan ei täällä pärjää.
eiköhän ne ihmiset tapa viattomia vähän enemmän, kun sudet.