Onko Lieksassa

tuberkuloosia? Olen kuullut, että lieksalaiset miehet ovat tuoneet Venäjältä seksimatkoillaan paljon tuberkuloosia ja vakavia sukupuolitauteja.

Niitä bakteereja, joihin ei mikään lääke enää tehoa. Että niitä olisi Lieksassa jo ihan epidemiaksi asti. En mene enää itse enkä päästä lapsianikaan minnekään missä on paljon ihmisiä koolla, varsinkin miehiä. Lienee kaikkien syytä varoa ennenkuin saa parantumattoman tubin ja tartuttaa sen läheisiinsäkin.

Lieksan taso ja varsinkin miesten hygienia on niin alhaisella tasolla että täällä alkaa raivota jo kaikenlaiset kehitysmaitten vakavat epidemiat.

Juoppohulluus on vielä asia erikseen sekä lieksalaisten vakavat henkiset sairaudet.
291928
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

Taitaa miehillä tuo karjojen suu(seksi)- ja sorkkatauti vaihtua sivistyneempään tautiin, eli tuberkuloosiin...

Äänestä

Olet ihan oikeassa noiden tautien suhteen.
Kannatta myös vältellä suuria ihmiskasoja.

Viime viikolla minulle tarjottiin erästä niistä taudeista!

Kyseessä oli kuitenkin huijausyritys!
Varmistin asian Sos. ja terv. ministeriöstä.
Tuolla hetkellä heillä ei ollut ko. tautia Lieksassa.
Kehottivat ottamaan yhteyttä lähimpään poliisiin.
Jätin sen kuitenkin tekemättä, koska paikalla ei silloin, eikä koskaan myöhemminkään ollut ainoatakaan lähintä poliisia.

Kannattaa siis olla varovainen niin Lieksassa kuin muuallakin mikäli teille tarjotaan aitoa vanhaa tautia.

Kyseessä voi olla ihan tavallinen yskä tai ihan vaan näppylä, jolle on sitten äärimmäisen vaikea saada esim. jälkitautia tai voi olla ettei siihen kuole laisinkaan.

Yskittää vaan niin saatanasti!

Äänestä

oletkos tyytyväinen kun olet saanu pilattua koko palstan

Äänestä
  • sutkille antako. Osaa täällä muutki kirjuttaa (elin)tärkeistä ja ajankohtaisista Lieksan asioista. Mie en oo sutki enkä oo koskaan ollukkaan vaikka tämän ajankohtasen avvauksen teinkin.
    Oon ihan tavallinen lieskalaenen ja huolissani Lieksan synkästä tautitilanteesta. Kun ne miehet rällästää siellä Venäjän maalla kaikenlaisisa murjuloessa eikä pese paikkojaan sen jäläkeen. On Lieksassa niin paljo noita poikamiehiä ja työttömiä kun ovat niin ajan kuluksi aina poikkeevat rajan takana, joo.

    Äänestä

  • tautiuhasta ei saisi varoittaa? Mitä sinä hyödyt siitä jos keskustelu vaiennetaan? Taidat olla itse yksi niitten sikailumatkojen järjestäjistä vai mitä... Kun nyt on vielä tulossa se tehyn lakkokin niin sietäs varoa vähän tavallistakin enemmän.

    Äänestä

Itä-rajan takana on paljon supertubia. Ei se ole leikin asia kun siellä ukkoköörit humalapäissään rellestää. Sama vaara on superkupan ja muihen supertautien suhteen. Koskeehan tämä koko Itä-Suomeea, ei Lieksaa pelkästään.
Joten turha ruveta feikkiä vaan syyttelemään. Lieksalaiset vois mennä ihteensä ennenku supertubi syö meidät kaikki.

Äänestä
  • Juu ja saahan sieltä varmaan vielä myös superpallojakin. Muistattekos, niitä sellaisia jotka pomppii niin maan perkuleesti. Asiathan on Venäjänmaalla hyvin kun kaikki on SUPERia. En minä silti ymmärrä että sinne tarttee jonkun täältä lähteä edes kyläilemään. Olkoot siellä ja me täällä.

    Äänestä

ja jos siihe ee kuole nii aenahan voe tehä jojon

Äänestä

myöskin melko paha. Asiaa vaan piilotellaan ja pallotellaan eikä uskalleta kertoa totuutta. Kun pysytte siveinä ja vältätte rykiviä ja räkiviä miehiä niin saatatte pysyä terveinä ja elää vaikka miten vanhoiksi.
Niin minä teen, juoksen heti loitommas kun joku alkaa yskiä. Nuoretkin räkii pitkin katuja niin saamaristi, että onkohan kaikilla jo supertubi. Tai sitten aivot valuu ulos kulukun kautta.

Äänestä
  • on vaikuttanut sen että Lieksan väki on tänä päivänä heikkoa ja apaattista. Madot, tuberkuloosi, huono ruoka, liian raskas työ, viina, tupakka, suissa märäntyneet hampaat ovat erittäneet verenkiertoon ja aivoihin kaikenlaisia myrkkyjä.

    Liika eläinrasva, maaperän puutteet, sukulaisavioliitot, jne... ovat syöneet lieksalaiset sisältäpäin. Sen näkee kun tulee etelän hyörinästä käymään täällä. Kaikki jotenkin kuin nukkuu seisaallaan, silmät auki mutta eloisuus ja järki puuttuu katseesta.

    Koko väestö pitäisi vaihtaa muuten ei tule mittään. Saada Karjalan puolelta tai yleensä idästä terveitä ja kestäviä ihmisiä. Ei olisi valmiiksi tauteja eikä matoja aivoissa.

    Äänestä

  • asiat nipussa, kirjoitti:

    on vaikuttanut sen että Lieksan väki on tänä päivänä heikkoa ja apaattista. Madot, tuberkuloosi, huono ruoka, liian raskas työ, viina, tupakka, suissa märäntyneet hampaat ovat erittäneet verenkiertoon ja aivoihin kaikenlaisia myrkkyjä.

    Liika eläinrasva, maaperän puutteet, sukulaisavioliitot, jne... ovat syöneet lieksalaiset sisältäpäin. Sen näkee kun tulee etelän hyörinästä käymään täällä. Kaikki jotenkin kuin nukkuu seisaallaan, silmät auki mutta eloisuus ja järki puuttuu katseesta.

    Koko väestö pitäisi vaihtaa muuten ei tule mittään. Saada Karjalan puolelta tai yleensä idästä terveitä ja kestäviä ihmisiä. Ei olisi valmiiksi tauteja eikä matoja aivoissa.

    ollut viikon ajan avoimien ovien päivät. Päässeet matopäätkin tuulettumaan näköjään.

    Äänestä

  • hullujenhuoneella kirjoitti:

    ollut viikon ajan avoimien ovien päivät. Päässeet matopäätkin tuulettumaan näköjään.

    näihin pöpien tekstilöihen tuottaja. Pösähtäny lopullisesti tai saanu siellä Kotkassa vakavan tauvin tuonne navan alapuolelle. Se on ny sitten kiivenny jo aivoloehen.

    Äänestä

Eilen tuosta kulki ohi kolome lieksalaista miestä. Kaikilla tukat kampaamatta ja epäsiistit vaatteet. Säälien pyysin heitä syömään ja kahville. Mutta kauhistus.
Kahdella oli kengat lehmän p...ssa ja yhellä paksussa savessa. Matot meni ihan sotkuun. Ajoin äijät ulos kun rykivätkin niin kovasti. Paksut liat jättivät, isot liat matoille sotkivat.
Näyttivät ihan tyypillisiltä leiksalaismiehiltä, tulossa jostain mnäyräkoirat kainaloissaaan. Harhailemassa ilman mitää päämäärää. Vaikean näköisinä.

Äänestä
  • Elekees nyt sotkeko asioita!

    Supertubi on Skodan automalli!

    Helvetin hölömöt ;) opetelkeet lukemmaan!

    Äänestä

  • sinä ne ukot näit. Pitääpä laittaa portti kiinni ja alkaa vahtia haulikon kanssa. Jos vaikka isojakin laumoja lieksalaisäijiä sattuu olemaan liikenteessä näin illan hämyssä.
    Jottei matot pääsisi paskaantumaan.

    Äänestä

paljon ihmisissä lapamatoja. Melkein joka toisessa tai useammassakin. Käytiin hirveitä taistoja matoja vastaan ja ihmisistä niitä ajettiin ulos ihan ämpärikaupalla.
Voipi olla nykyisen tautisuuden syynä tämä lapsena sairastettu lapamatoisuus. On menneet aivoihin ja väki on nyt sitten sen takia sitä mitä on. Passiivista, väsynyttä ja hyvin tautista. Työttömyys ja apatia johtuu juuri siitä. Syynä on Lieksan joen ja Pielisen matoiset kalat, joita syötiin raakoina. Siitä suoraan, kun ei ollut aina suolaakaan eikä puita millä lämmittää helloja ja paistinpannuja.
Isänkin koululuokalla on joskus ollut lapamato jokaisella.

Äänestä
  • Ihminen voi olla tuberkuloosin kantaja hyvinkin pitkään, se ei kaikille kantajille tule koskaan, joillekkin tulee vuosikymmeniä myöhemmin tartunnasta, ei heti.
    Venäjälle menijät voivat ottaa rokotteen kurkkumätää vastaan, ynm. muita tauteja, jotka tarttuvat heti.
    Calmette-rokotus on yleensä lapsena saatu.

    Äänestä

  • Tuntematon tauti kirjoitti:

    Ihminen voi olla tuberkuloosin kantaja hyvinkin pitkään, se ei kaikille kantajille tule koskaan, joillekkin tulee vuosikymmeniä myöhemmin tartunnasta, ei heti.
    Venäjälle menijät voivat ottaa rokotteen kurkkumätää vastaan, ynm. muita tauteja, jotka tarttuvat heti.
    Calmette-rokotus on yleensä lapsena saatu.

    Linkistä lisätietoja

    http://www.rokotusinfo.fi/info/calmette-info_html

    Äänestä

  • on totta totisesti. Taitaa olla kirjottajalla itsellään joku vakava tauti, sellainen, joita hoidetaan Paiholassa. Johtuisikohan niistä lapamatosista joita hän on lapsena syönyt.

    Minä en ole tavannu Lieksassa ketään, jolla olisi ollu lapamato tai muitakaan matoja. Ainoostaan nähtiin joskus maon syömiä omenia.

    Äänestä

pystyssä. Että elämä sujuisi edes jollain tapaa on kaikki jäänyt naisten niskoille. Niinkuin Venäjällä, miehistä ei ole enää mihinkään muuhun kuin makaamaan.

Lieksa säilyy joten kuten elinkelpoisena niin kauan kuin naiset jaksaa potkia hiipuneita miehiä persauksille ja nostaa aamulla ylös punkasta ja ajaa tekemään edes jotain.

Ikävää vaan se kun naiset lähtee täältä jo nuorina etelään. Jää vain apaattisia peräkammarin poikia. Tukka pystyssä, aamusta toiseen taistellen.

Äänestä
  • Olet oikeassa !

    Monasti naiset päättää että mitä syödään ja milloin siivotaan, eikä miehillä

    ole siihen

    juuri mitään sanomista ?

    Äänestä

  • makoilen pankolla kirjoitti:

    Olet oikeassa !

    Monasti naiset päättää että mitä syödään ja milloin siivotaan, eikä miehillä

    ole siihen

    juuri mitään sanomista ?

    tekevät Lieksassa kaikki työt miesten vain makaillessa silmät harmaina ja räkä suupielestä roikkuen. Lasittunein silmin pankolta kuuluu heikkoa örinää, että mitä, missä, häh ja sen semmosta.

    Jos ei akat tekisi niin paljon töitä niin Lieksa mänis konkurssiin muutamassa päivässä.

    Äänestä

Ottooten kaikki niin saeraat kun terveet purkki hyvvee Lieksalaesta kokkelipiimee niin männöö rähjäätymishalut.

Minä otin tuossa äskön koko purkillisen ja tuli niin mukava olo, jotta. Ei tie ennee yhtää mieli rähjäätyy.

Parempi piimä, hyvä mieli.

Äänestä

Lieksan miehen näin tänään Lidlin parkkipaikalla. Tuli ulos kaupasta ja nenäsä niisti. Kahden sormen välissä ja komealla käsikaarella räkänsä kauas viskasi, ainakin kolme metriä se lensi.
Sitten hihaan nenänsä pyyhkäisi, puseronhihaan pyyhkäisi. Lopuksi kovin tyytyväisen näköisenä ison mahansa autoon rojautti. Kun mäyräkoiransa ensin autoon pakkasi, kaksi koiraa oli löytänyt.

Ajattelin kauan aikaa sitä räkää. Mitä sille kuuluu. Levittäneekö kovin kauaskin tubia. Läksin pois, kai sade sen huuhtelee. Menee syksyn harmauden mukana Pieliseen ja siitä lopulta Pietariin.

Ajattelin, onneksi ei Kallasvuo ollut näkemässä. Jos olisi tuon nähnyt niin eipä Lieksaan tulisi Nokian suurta tehdasta, eipä tulisi.

Voi voi sentään.

Äänestä

kun kävin äsken aamupa..lla ja sieltä tuli samalla 2 m lapamatoo? Onko se kuoleman vakava tauti ja miten voisi päästä eroon ennenkuin menee aivoon asti. Ellei jo ole siellä... Onhan voinu olla jo penskasta asti.

Äänestä
  • ...matokuuri.

    Äänestä

  • on ollu jo penskasta. Tahi jo pikkasen sitä ennenkin on aivossas ollu lapamato, luultavasti.

    Äänestä

suolinkainen on n. 40 cm pitkä mato ja nousee ihmisen nukkuessa suuhun. Yleesä siitä jaksaa sen sitte unissaan nieleskellä.

Lieksassa näkee päivälläkin paljon ukkoja ihan keskustassa, jotka ovat sen verran koko ajan tokkurassa että eivät huomaa nieleskellä. Eivät mitään juoppoja vaan ihan keskivertoja lieksalaisia.

Roikkuu rinnnuksilla suusta ulkona, hyi kamalaa. Ei uskoisi näkevänsä sellaisia enää nykypäivänä. Ukki on kertonu, että ennen sellaisia näki paljonkin, tuolla 50- ja vielä 60-luvuillakin. Mutta että vielä nykyjäänkin, ei uskoisi. Kävin Nurmeksessa ja Ilomantsissa, siellä ei semmosia ole ensinkään.

Äänestä

Kyllähän lieksassa pönttösairaudet jyllää

Äänestä

Kommentoi aloitusta


paljon ... kirjoitti:

tuberkuloosia? Olen kuullut, että lieksalaiset miehet ovat tuoneet Venäjältä seksimatkoillaan paljon tuberkuloosia ja vakavia sukupuolitauteja.

Niitä bakteereja, joihin ei mikään lääke enää tehoa. Että niitä olisi Lieksassa jo ihan epidemiaksi asti. En mene enää itse enkä päästä lapsianikaan minnekään missä on paljon ihmisiä koolla, varsinkin miehiä. Lienee kaikkien syytä varoa ennenkuin saa parantumattoman tubin ja tartuttaa sen läheisiinsäkin.

Lieksan taso ja varsinkin miesten hygienia on niin alhaisella tasolla että täällä alkaa raivota jo kaikenlaiset kehitysmaitten vakavat epidemiat.

Juoppohulluus on vielä asia erikseen sekä lieksalaisten vakavat henkiset sairaudet.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu