Pitäsköhän mun huolestua, kun esikoista tässä odottelen tänään viikkoja 18 0 enkä vielä ole tuntenut sikiön liikkeitä. Tuntuu pahalta kun monissa keskusteluissa äidit on tuntenu liikkeet jo siellä viikoilla 15-16, mutta mä en vielä yhtään mitään. Alavatsassa on selkeä kumpu kyllä joka kait on sitä vauvamasua, mutta koko ajan on sellainen olo, että mahtaakohan kaikki ollakaan hyvin???
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Hei!
Itse tunsin selviä liikeitä vasta rv 19 ja siitä lähtien olen tunnistanut ne päivittäin. Ei ole vielä syytä huoleen, ensi synnyttäjä tuntee liikkeet yleensä vasta 20 viikon aikoihin tai pikkuisen sen jälkeen. Ne on aika hentoja hipaisuja aluksi, että niitä ei välttämättä edes tunnista liikkeiksi, kunnon potkut sitten ovat jotain aivan muuta :) Kaikki on varmasti hyvin!
Onnellista odotusta sulle!
T. odottaja rv 28 2
Siis ne tuntee noilla viikoilla, joilla jo ennestään. Mää en vieläkään tuntenu mittään, vaikka menossa 22 rv.
Ensimmäistä odottaessa on kuulemma tavallista, ettei vielä osaa 'hakea' oikeita merkkejä kehosta. Minä tunsin pienet liikkeet vkolla 16, neuvolantädin opastuksella:
1. Juo lasi kylmää vettä (vauveli saa kylmän suihkun ;/ )
2. Mene sängylle selällesi.
3. Nosta polvet vatsasi päälle ja paina käsillä kevyesti jalkasi pysymään paikallaan.
4. Yritä olla jännittämättä.
5. Ole hiljaa ja kuuntele. Liikkeet tuntuvat sellaiselta pulputukselta. Ihan kuin kotikalja kävisi. ;)
en minäkään tuntenut liikkeitä vielä silloin..nyt on menossa rv23 ja tunsin liikkeet vasta reilu viikko sitten. ja moni tuttavani, jotka ovat ensisynnyttäjiä tunsivat myös näillä viikoilla liikkeet, eivät aiemmin.
ja sama mulla minäkin stressaan liikaa et onko kaikki mahassa hyvin...vaikka kaikki onkin vallan mainiosti..niin silti aattelee kaikkia ikäviä. itseään vain pitää psyykata positiiviseen aatteluun:) ja eikös neuvolassa saa käydä milloin vain kuunteluttamassa sydänääniä, jos liian suuri huoli iskee päällensä.