b-elokuvat?

onko niitä

MIkä tai mitä on b-elokuva? Mun mielestä täysin tarpeeton luokittelu. JOs elokuvan kustannukset ylittävät yli 100 000 euroa tai dollaria, onko se sitten a-elokuva? Mun mielestä jos elokuva on hyvä, niin se on hyvä.. ei siihen tarvita a tai b-luokitusta.

Sitä paitsi valtaosa amerikkalaisesta nykyelokuvasta menee tähän "b-luokkaan", sen verran surkeaa paskaa sieltä tulee jatkuvasti.

Unohtakaa koko luokitus ja uskaltakaa myöntää että leffa on kekseliäs ja hyvä, vaikka rahaa ja tähtinäyttelijöitä ei ollut mailla halmeillakaan.

:)

4

521

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gsdgsg

      Etenkin kun nykyisin on vakiintunut kielenkäyttöön ilmaisu "b-elokuva" silloin kun sillä tarkoitetaan viitata elokuvan tasokkuuteen. Alunperinhän se tarkoitti alhaiseen tuotantobudjettiin sidottua termiä.

    • diapolos

      Oli muistaakseni joku systeemi joskus että Ameriikan elokuvateattereissa ennen illan pääesitystä (a-elokuvaa) näyttivät vähän halvempia tuotoksia (b-elokuvia). Totta että elokuvan hyvyyteen ei siihen käytetty rahamäärä vaikuta. Elokuvalta kuitenkin odottaa eritavalla, kun sen sanoo olevan a- tai b-luokkaa.

      • näinkö lie

        Itselläni on monesti ollut juuri se ongelma, että nimenomaan odottaa elokuvalta jotakin tiettyä. Olisi hienoa oppia ottamaan elokuva vastaan sellaisena kuin se on, siis ilman ennakko-odotusta, joka oman pään sisällä kehittyy.

        Olen joskus yrittänyt tätä tietoisesti ja elokuvan jälkeen pohtinut erilaisia lähestymistapoja katsottuun filmiin. Tällä tavalla on kyllä löytänyt monta hyvää uutta elokuvaa. Valtaosa niistä kuuluu "b-kastiin".


    • the Teenage Zombie

      Kyseessä leffat jotka eivät päädy leffateatteri
      levitykseen,kun eivät täytä tiettyjä ehtoja.
      Sellaisia löytää videovuokraamoista kymmeniä,dvd
      ensi ilta hyllyköstä.Elokuvateattereista ei löydy
      niiden mainoksia.Esimerkkeinä voi toimia vaikka:Leprechaun in da hood,day of dead 2.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      78
      4709
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      184
      2043
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      132
      1742
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      174
      1353
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1221
    6. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1076
    7. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      973
    8. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      52
      946
    9. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      16
      927
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      273
      904
    Aihe