KEPUlaisen hajasijoituksen helmiä...

Tänään StoraEnso on ilmoittanut lopettavansa sellutehtaan Kemijärveltä. Tämä on varmasti oikea ja viisas päätös. Uudella toimitusjohtajalla on kova urakka panna StoraEnso yhtiönä kuntoon.

Herää kuitenkin kysymys miksi ihmeessä jossain Kemijärvellä ylipäätään on sellutehdas? Eihän ole mitään järkeä tuottaa sellua jossain hevon kuusessa kaukana asiakkaista. Tuollainenhan syö kannattavuuden. Erityisesti tilanteessa, jossa sellusta on ylituotantoa.

Sellutehtaan sijainti Kemijärvellä on KEPUlaisen hajasijoituspolitiikan helmiä. Erilaisia valtion yksiköitä ja valtionyhtiöiden yksiköitä on roiskittu sinne tänne missä KEPUlaisia on ollut. Tuo Kemijärven tehdashan on perustettu vanhan Enso-Gutzeitin aikana. Sitä muuten aikoinaan johti perusKEPUli Olavi J. Mattila - Urho Kaleva Kekkosen kaveri.

Urho Kaleva Kekkonen antoi aikoinaan sekä Valmetin että Enso-Gutzeitin pääjohtajuuden Olavi J. Mattilalle. Tietäähän sen miten käy, jos KEPUli pannaan yhden yhtiön johtoon kahdesta puhumattakaan. KEPUli Olavi J. Mattila saattoi kummatkin yhtiöt konkurssin partaalle. PerusKEPUlaiseen tapaan Mattila lisäksi yhtiöistä perheelleen etuja yms. Olipa Mattilan kaikilla perheenjäsenilläkin aikoinaan Valmetin työsuhdeautot, vaikka perheenjäsenet eivät työsuhteessa olleetkaan.

Myöhemmin Olavi J. Mattila on tuomittu mm. talouspetoksista. Hänen KEPUlainen poikansa Olli Mattila sai tuomion maanpetoksesta.

Aika velikultia!

18

678

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyvät vastineet

      Kokoomusäijä on paniikissa kun Kataisen lupaus on lunastamatta.

      • Otsikossa hymiö

        *Ittepäisten Lakeuren Körtti-Kepulaasten Aviisi - ILKKA pääkirjoitus 10.2.-94:
        “Suomesta ei tule EU:n jäsentä”


    • Piti koko

      Suomen asuttuna. Pohjoisen miehet ovat saaneet työtä vuosikymmeniksi.

      • Urho Kaleva Kekkonen eli Neuvosto-Suomessa ja Kekkosen Neuvosto-Suomessa ei noudatettu markkinatalouden lainalaisuuksia. Kekkosen Neuvosto-Suomi oli suljettu talous ja siellä oli mahdollista tuhlata luonnonvaroja ja resursseja tehottomiin tehdaslaitoksiin.

        Vieläkin on tekemistä Kekkosen ajan tuhojen korjauksessa.


      • ja tuhkamunat
        Känä kirjoitti:

        Urho Kaleva Kekkonen eli Neuvosto-Suomessa ja Kekkosen Neuvosto-Suomessa ei noudatettu markkinatalouden lainalaisuuksia. Kekkosen Neuvosto-Suomi oli suljettu talous ja siellä oli mahdollista tuhlata luonnonvaroja ja resursseja tehottomiin tehdaslaitoksiin.

        Vieläkin on tekemistä Kekkosen ajan tuhojen korjauksessa.

        onko raukasta mihinkään? ei.


      • Kotilainen
        Känä kirjoitti:

        Urho Kaleva Kekkonen eli Neuvosto-Suomessa ja Kekkosen Neuvosto-Suomessa ei noudatettu markkinatalouden lainalaisuuksia. Kekkosen Neuvosto-Suomi oli suljettu talous ja siellä oli mahdollista tuhlata luonnonvaroja ja resursseja tehottomiin tehdaslaitoksiin.

        Vieläkin on tekemistä Kekkosen ajan tuhojen korjauksessa.

        Suomalaiset eivät näytä oppivan että amerikankapitalistit myyvät ulkopuolisille vain sellaisia firmoja joilla eivät näe tulevaisuutta. Suomalaiset ovat helppoja höynäytettäviä mikä on nähty jo niin metallin kuin paperin puolella. Roistokapitalistien firmoista olisi syytä pysyä erillään, nyt ja aina.


      • veronmaksajan puolustaja
        ja tuhkamunat kirjoitti:

        onko raukasta mihinkään? ei.

        Ei ministerin ole syytä tehdä yhtään mitään StoraEnson liiketoimintapäätöksien suhteen. Eikä ministerillä ole siihen mahdollisuuttakaan.

        Pörssiyhtiöt toimivat jo Corporate Governancen puitteissakin täysin itsenäisesti. Ei yksi omistaja voi sanella mitään päätöksiä.

        Hyvä, että kannattamaton tehdas suljetaan.


    • kokoomuksen vihollinen no2

      ...kannattavampaa kuskata pohjoisen puut kaikkine roskineen satojen kilometrien päähän jalostettavaksi. Ai niin, unohdin että metropoli- ja kumipyöräpuolue kokoomus tykkää tällaisista päätöksistä.

      • Otsikossa hymiö

        ...


      • todellakin
        Otsikossa hymiö kirjoitti:

        ...

        ... että nimenomaan kokoomus on ollut se puolue, joka on kannattanut hajasijoitusta.


    • Logistiggo

      "Herää kuitenkin kysymys miksi ihmeessä jossain Kemijärvellä ylipäätään on sellutehdas? Eihän ole mitään järkeä tuottaa sellua jossain hevon kuusessa kaukana asiakkaista. Tuollainenhan syö kannattavuuden. Erityisesti tilanteessa, jossa sellusta on ylituotantoa."

      Miksi Helsingissä ei ole peltoa? Kyllähän se ruokavilja pitäisi lähellä asiakkaita tuottaa? Etenkin tilanteessa jossa viljasta on ylituotantoa...

    • tälläkin kertaa

      Olavi J. Mattilaa on pidettiin aikoinaan kokoomuslaisena, mutta tosiasiassa hänellä ei ollut minkään puolueen jäsenkirjaa.

      Melkoinen patruuna mies joka tapauksessa oli, jos sai johdettua Enso-Gutzeitiakin oman mielensä mukaan. Veikkaisin, että sijoittamansa pääomat Kemijärven tehtaasta yhtiö ehti saada korkoineen takaisin ennen kaikkea siksi, että sellun kuskaaminen Lapista tuli edullisemmaksi kuin pöllien.

      Lapissa kyllä riitti metsiä hakattavaksi ainakin siihen asti, että viherpiipertäjät alkoivat juosta jokaisen puun perässä.

      • M.O.T.

        Olavi J. Mattila elää edelleen ja on pesunkestävä kepulainen. Mattila tunnettiin Kekkosen kaverina ja Mattila sai sekä Valmetin että Enson polvilleen eli konkurssin partaalle.
        Mattilalla ei ollut mitään liiketaloudellista osaamista.

        Myöhemminhän Mattila on joutunut itsekin kunnolla kusetetuksi. Mattila yritti tehdä nk. "nigerialaiskirjeillä" rahaa, mutta tuli itse perusteellisesti huijatuksi.


    • Luulisi ministerin

      tekevän kaikkensa. Vai tekeekö Heinoset.

    • känänpää

      "Herää kuitenkin kysymys miksi ihmeessä jossain Kemijärvellä ylipäätään on sellutehdas? Eihän ole mitään järkeä tuottaa sellua jossain hevon kuusessa kaukana asiakkaista."

      Sellutehdas on tietenkin siellä, missä on puuta sellutehtaan raaka-aineeksi. Aivan kuin kuin kaikki muutkin sellutehtaat.
      Muutenhan sellu- ja paperitehtaat olisi rakennettu keskelle Helsinkiä ja tuhat puutavararekkaa ajaisi päivittäin pitkin Mannerheimintietä.

    • JormaKKorhonen

      Kaikki on totta, jota tuossa puhut Kemijärven tehtaan taustoista ja Mattiloista. Olavi J. Mattilahan oli oikein Urkin luottomies, ystävä jo ajoilta, jolloin Mattila oli huippu-urheilija (400 metrin Suomen mestari ja maaotteluedustaja) kun Urkki oli urheilumme johtotehtävissä.

      Kemijärven tehdas on perustettu ilmiselvillä poliittisilla perusteilla. Mutta eipä ollut enää kepulla voimaa eikä kai tahtoakaan pitää tehdasta toiminnassa.

      Nuo tehtaiden sulkemiset ovat surullista jatkoa jo tapahtuneelle. Koettelevat ne taas moniakin paikkakuntia, mutta suhteessa kai eniten juuri Kemijärveä. Ja sehän on vahvaa kepun kannatusaluetta. Kyllä nyt varmaan kepun kannatus on koetuksella monessa kodissa siellä. Ei siis niin pahaa, etteikö jotain hyvääkin.

      • tulosta

        Lipponen pani aikoinaan tehtaat tiukalle. Tuki paperimiesten lakkoja. Lipposen tuhoja on lisää tulossa.


    • tuttu?

      ilmeisesti ei, mutta kuten toivot tehtaat ilmeisesti siirtyvät aasiaan ja keski-Eurooppaan ja jopa etelä-Amerikkaan koska asiakkaat ovat juuri siellä.
      Toiveesi on kuultu ole onnellinen kerrankin :)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      189
      1905
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      113
      1033
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      99
      947
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      20
      727
    5. 52
      694
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      42
      588
    7. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      28
      554
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      174
      546
    9. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      518
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      202
      479
    Aihe