autoliike ja öljy

Mitä öljyjä merkkiliikkeet yleensä edustavat/käyttäävät? Minkä merkkisen kanisterin antaavat uuden auton oston yhteydessä? Sen tiedän, että ainakin Audin ja VW:n mukaan sai Mobil 1 litran purkin, synteettisyyttä en nyt muista.
71148
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Monissa merkkihuolloissa, VW, Volvo, BMW, autoihin laitetaan ns. ammattilaisöljyt ja niitä ei marketeista löydy. Esim TDI Transportterini söi marketin Mobil 1.stä n. 1L/5000km ja VW.llä vaihdettua Castrolia ei tarvitse lisätä öljynvaihtovälillä ollenkaan. Eli jätin siitä viisastuneena öljynvaihdon ammattilaisten käsiin.

Äänestä

Eihän noissa preemio-autoissa ole öljykorkkiakaan etteivät kädettömät kaada reiän tasalle täyteen jotain amatööriöljyä.

Äänestä

Käytä sitä merkkiä minkä kans saa tehtyä parhaan sopimuksen ...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mitä merkkiä? kirjoitti:

Mitä öljyjä merkkiliikkeet yleensä edustavat/käyttäävät? Minkä merkkisen kanisterin antaavat uuden auton oston yhteydessä? Sen tiedän, että ainakin Audin ja VW:n mukaan sai Mobil 1 litran purkin, synteettisyyttä en nyt muista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu