luonnon hiiret

Tuttuni pyydystää käärmeilleen ruuat luonnosta. Hän asuu maalla ja pitää hiirenloukkuja aina liiterissä. Pistää pakkaseen ja syöttää sitten aina käärmeille. Käärmeet ovat tosi komeita eikä ongelmia ole ollut. Voiko luonnon hiiriä antaa? Luulisi niiden olevan ihan hyviä mut mitä mieltä olette?
7833
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ei varmaa tietoa mutta minun mielestäni ei saisi antaa luonnosta otettuja hiiriä. Mutta joku viisaampi korjatkoon.

Äänestä
  • saahan niitä antaa kunhan pakastaa todella hyvin. Pitää vaan olla varma ettei ole rotanmyrkkyjä ym. Syöhän kissatkin hiiriä ja käärmeeseen ei hiirten sairaudet edes tartu. kunnon pakastus vain pitää olla ja heti tuoreena pakkaseen.

    Äänestä

  • luonnon hiiret kirjoitti:

    saahan niitä antaa kunhan pakastaa todella hyvin. Pitää vaan olla varma ettei ole rotanmyrkkyjä ym. Syöhän kissatkin hiiriä ja käärmeeseen ei hiirten sairaudet edes tartu. kunnon pakastus vain pitää olla ja heti tuoreena pakkaseen.

    rotat tai hiiret elävänä satimeen saa, tuskin niissä silloin rotanmyrkkyä on? vai...
    kyllähän nuo luonnossa elävät käärmeetkin syövät pakastehiiriä? eikö? ne aina käy joltain pyytämässä niitä nälkäänsä...

    Äänestä

  • ne... kirjoitti:

    rotat tai hiiret elävänä satimeen saa, tuskin niissä silloin rotanmyrkkyä on? vai...
    kyllähän nuo luonnossa elävät käärmeetkin syövät pakastehiiriä? eikö? ne aina käy joltain pyytämässä niitä nälkäänsä...

    Kyllä kissatkin kautta aikojen hiiriä ja rottia sun muita on pyytänyt ja syönyt ilman mitään kauhistuksia!
    Kyllä meillä on mökkireissulla silloin tällöin loukulla hiiriä kiinni otettu, pakastettu ja käärmylle annettu. Onkos muut tämmöistä tehneet vai eikö kukaan myönnä. Hiiri kuin hiiri, käärmeelle ihan sama se ei niistä tauteja saa.

    Äänestä

Luonnonvaraisista hiiristä ei voi tietää millaisia sisäloisia tai tauteja kantavat. Kannattaa tutustua eläinsuojelulakiin.

Terraariossa pidettävän käärmeen ruokaa ovat ruokaeläimiksi kasvatetut hiiret, jotka on lopetettu asianmukaisilla välineillä, aiheuttamatta niille turhaa stressiä tai kipua. Luonnonvaraisten hiirten kiinniottaminen ja tappaminen - vaikka käytettäisiinkin samanlaista menetelmää kuin kasvatetuilla - on erittäin kyseenalaista.

Äänestä
  • mitkään hiirten ym taudit ja loiset tartu käärmeisiin ja kissatkin hiiriä syövät ja meidän kissa 17v eikä ikinä sairas käärme nyt 8v eikä koskaan mitään vaikka luonnonhiiriä nappaillut silloin tällöin. hiirinakki kun napsahtaa on hiireltä niskat nurin. meidän talossa nimittäin on aina syksyisin hiiriä.

    Äänestä

  • kerkiää stressiinsä harmaantumaan ku loukku napsahtaa kiinni ja niskat nurin nii kummasti ne maalliset murheet hiiriparalta katoaa.. ja jos se nii hirveen laissakiellettyä ois niitä hiiriä loukuilla hengiltä napsia nii tuskin niille loukkuja myytäis..
    ja sehä on vaa hiirien hyötykäyttöä syöttää ne käärmeelle ku muute joku muu tuhoeläin ne söis ja nurkissa lisääntyis..

    ja kuoleeha ne loiset ku umpipakastaa jyrsiäparan :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


käärmekopla kirjoitti:

Tuttuni pyydystää käärmeilleen ruuat luonnosta. Hän asuu maalla ja pitää hiirenloukkuja aina liiterissä. Pistää pakkaseen ja syöttää sitten aina käärmeille. Käärmeet ovat tosi komeita eikä ongelmia ole ollut. Voiko luonnon hiiriä antaa? Luulisi niiden olevan ihan hyviä mut mitä mieltä olette?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu