nopeusrajoitukset?

Ajan tällä hetkellä siis opetusluvalla, inssi olis muutaman viikon päästä,mutta miten on saanko ajaa moottoritiellä ihan nopeusrajoituksien mukaisesti? Kaveri (ja hänen koko perhe)on sitä mieltä että en saa ajaa kuin max. 80km/h. (eli kaheksankympin lätkä on vaan otettu pois,mutta rajoitukset säilyneet...)
Itse en ole tästä kuullut sanaakaan missään! mutta,miten siis on...?
Kiitos jo kaikille vastanneille:) [jos joku vaan ymmärsi:D]
153389
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

ajat "opettajan kortilla" eli tienopudet ovat merkkien mukaiset.
Saahan esim. autokoulun autollakin ajaa 100 km alueella 100:aa.

Äänestä

Viime vuosisadalla (ja –tuhannella) osa nimismies- ja poliisipiireistä asetti opetusluvalla ajoon lupakohtaisen nopeusrajoituksen, esim. 80 km/h tai 100 km/h. En ole kuullut viime vuosina vastaavista rajoituksista. Liekö luovuttu em. käytännöistä vai ei, en tiedä.

Jos ei ko. rajoitusta ole asetettu, ajetaan tosiaankin opettajan kuljettajavastuulla normaalien muillekin tienkäyttäjille kuuluvien rajoitusten puitteissa.

Äänestä

Jos moottoritielle menet, niin olisi muiden tien käyttäjien kannalta toivottavaa että käyttäisit siellä tien nopeusrajoituksen mukaista nopeutta. Jos rajoitus on 120 km/h, muodostaa 80 km/h ajava kuski selvän nopeuseroriskin.

Jos ajotaitosi ei riitä 100–120 km/h nopeuteen, pysy poissa moottoriteilta siihen saakka, että saat taitoa ja varmuutta lisää.

Kävin itse autokouluni 1969 paikkakunnalla, jolla ei ollut moottoriteistä tietoakaan. Eipä oltu vielä keksitty "perusnopeutta" eikä tiekohtaisia nopeusrajoituksiakaan (muualle kuin taajamiin), vaan kattonopeus ja sittemmin perusnopeus ja tiekohtaiset rajoitukset tulivat vasta 1970-luvulla. Aina kun sain maantiellä nopeuden (h-autolla) jonnekin 110 km/h tietämiin, opettaja ilmoitti: "No niin, tämä nopeus saakin riittää!" Kuorma-autoilla oli siihen aikaan kuitenkin ajoneuvoluokkakohtainen rajoitus 70 km/h (eli nykyistäkin kireämpi), eikä sitä passannut juuri ylittää.

Äänestä
  • Tuo perusnopeus-termi muuten muutettiin 80-luvun alkupuolella aluerajoitus-termiksi (tiedä sitten mikä se nykyään on...). Huhupuheiden mukaan oli kuulemma muutamia kertoja ympäri Suomea sattunut turisteille sellanen juttu, että käännettyään sanakirjan avulla perusnopeuden omalle kielelle, luulivat sitä pienimmäksi sallituksi nopeudeksi autobahnojen tapaan ja tykittivät autojaan sen mukaisesti :)

    Äänestä

  • Turha jätkä kirjoitti:

    Tuo perusnopeus-termi muuten muutettiin 80-luvun alkupuolella aluerajoitus-termiksi (tiedä sitten mikä se nykyään on...). Huhupuheiden mukaan oli kuulemma muutamia kertoja ympäri Suomea sattunut turisteille sellanen juttu, että käännettyään sanakirjan avulla perusnopeuden omalle kielelle, luulivat sitä pienimmäksi sallituksi nopeudeksi autobahnojen tapaan ja tykittivät autojaan sen mukaisesti :)

    Perusnopeus ja aluerajoitus on kaks eri juttua.

    Äänestä

  • Make kirjoitti:

    Perusnopeus ja aluerajoitus on kaks eri juttua.

    Niin ovat ja vielä yksi termi on yleisrajoitus, joiksi säädöksiin kirjattuja oletusarvoisia 50 km/h taajamanopeuksia ja 80 km/ taajaman ulkopuolella nykyisin nimitetään. Aluerajoitusta varten on oma nelikulmainen liikennemerkkinsä. Sensijaan yleiskielen mukainen sanonta "...100 km alueella..." tarkoittaa oikeastaan 100km/h rajoituksen alaisella tiellä, eikä viittaa (välttämättä) mihinkään aluerajoitukseen.

    Äänestä

Sä ajat niin, kun nopeusrajoitukset sanovat, ei todellakaan ole mitään 80km/h pakko rajoituksia. Tsemppiä inssiin !

Äänestä

siis sinulla ei vielä ole korttia / ajo-oikeutta itselläsi eli ajelet opettajan vastuulla ns.
Ja ajelet siis tiekortaisten / aluekohtaisten rajoitusten mukaisesti.
MUUTEN eikö sen opettajasi pitäisi olla selvillä tästäkin asiasta, mitenkähän se muu asiaan kuuluva tieto puoli? ei taidakkaan olla turhaa se kritisointi näitä tee-se-itse opettajia kohtaan

Äänestä
  • ja peräkärriä ei valitettavasti saa vetää...

    Äänestä

  • taas nähdään kuinka nämä mainiot autokoulujen oppilaat ovat juuri näitä "minussa ei ole vikaa, muissa vain on"/"olen paras" henkilöitä =)

    Äänestä

asian vierestä... kuka tulee pitämään inssi jos ajetaan opetus luvilla?

Äänestä
  • eikö kellään ole tietoa asiasta???

    Äänestä

  • Inssiajon eli ajokokeen, kuten teoriakokeenkin järjestää Ajovarma OY koulutustapaan katsomatta.
    Siis liikennekoulun oppilaat ja opetuslupaoppilaat ovat samoilla viivoilla tutkinnoissa.

    Tarkemmin asiaan voi perehtyä sivuilta:
    http://www.ajovarma.fi/fin/

    Äänestä

Kyllä ainakin autokoulussa ajeltiin ihan nopeusrajoituksia moottoritiellä.

Äänestä
  • touhua, itse ajan yleensä autolla...
    Makunsa kullakin!
    Mutta mietityttää, ajelitteko niillä kylteillä vai tolpilla?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


opetuslupalainen kirjoitti:

Ajan tällä hetkellä siis opetusluvalla, inssi olis muutaman viikon päästä,mutta miten on saanko ajaa moottoritiellä ihan nopeusrajoituksien mukaisesti? Kaveri (ja hänen koko perhe)on sitä mieltä että en saa ajaa kuin max. 80km/h. (eli kaheksankympin lätkä on vaan otettu pois,mutta rajoitukset säilyneet...)
Itse en ole tästä kuullut sanaakaan missään! mutta,miten siis on...?
Kiitos jo kaikille vastanneille:) [jos joku vaan ymmärsi:D]

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu