vaipat sairaalassa

kait

Niin haluisin ihan vaan kysyä ihmisiltä kun itse olen tässä pariviikkoa sitten auto onnettomuudessa ja sain pahan tällin tuonne alaselkään... Olin pari päivää sairaalassa ja kaikki ok mitä nyt selkää kivistää ja nyt noin neljä päivää sitten alkoi virtsankarkailu. Se tulee mulla sillai et yht äkkiä hirvee vessahätä ja sit saman tien on laskettava allensa. Olen maanantaina menossa sairaalaan tutkimuksiin ja ajattelin siellä kertoa asiasta.

Niin ajattelin sitä et olen siellä muutaman päivän et miten siellä suhtaudutaan ja joudunko/saanko vaippoja sieltä? Millaisia ne on käyttää ja ja... Niin miten pitävät pissaa kun tuntuu et rakko tulee ihan tyhjäksi... Olen 24w immeinen ja rassaa aika pahasti tällä hetkellä elämää. Ja onko minkään laista hoitoa tapaukseen? Kiitos jo etukäteen

4

3893

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toki

      ne vaipat imee itseensä hurjasti virtsaa. mihin luulet vuodepotilaitten tekevän tarpeensa?(esim.vanhukset,jotka ovat lähes koko vuorokauden sängyssä). Kunhan on vain tarpeeksi imukykyinen ja oikean kokoinen vaippa,niin huoletta voi lirauttaa.
      Malleina voi olla samantyyppinen mitä lapsilla,eli tarrat samalla tapaa sivuilla tai sitten malli,jossa tulee ns.vyö vyötärönympärille ja sitten tarroilla kiinni.
      siinäpä jotakin vaippa-aiheesta!

      • jotain vielä

        leikkauksia myös ja kehon hallintaa.


    • -Petri-

      En ole lääkäri, mutta tuosta kuvauksestasi arvelisin että tuo tälli on saanut selkärankasi painamaan siellä kulkevia hermoja, jotka ovat sitten syynä ongelmiisi. Eli ehdottomasti tuo kannattaa ottaa puheeksi, että voivat tutkia selkäsi kaikkien mahdollisten vaurioiden varalta.

      Ja jos pidättäminen on nyt ongelma, niin on kuitenkin parempi olla märissä vaipoissa kuin märissä vaatteissa, siis rohkeasti vaan hankkimaan suojia siksi aikaa kunnes asia on poissa päiväjärjestyksestä. Sairaalassa osaavat auttaa oikean tuotteen valinnassa tarpeesi mukaan.

      -Petri-

      • kerrottava kaikki

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      171
      2133
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      312
      1811
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1587
    4. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      82
      1258
    5. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1230
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1170
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1091
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1027
    9. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      986
    10. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      24
      972
    Aihe