Eli pystyykö panttilainaa uusimaan ENNEN KUIN laina erääntyy??
Sen tiedän, että panttilainan pystyy uusimaan sen erääntyessä maksamalla pelkät korot tms pois. Mutta että pystyykö keskenkaiken saamaan taas sen saman lainasumman jonka arvosta tavaraa on sisällä??
Sen tiedän, että panttilainan pystyy uusimaan sen erääntyessä maksamalla pelkät korot tms pois. Mutta että pystyykö keskenkaiken saamaan taas sen saman lainasumman jonka arvosta tavaraa on sisällä??
Vastaukset 9
Vanhimmat
kanikonttorista. Siellä tietävät.
Millä logiikalla saisit pantista lisää rahaa?
Saat saman summan rahaa, kun lunastat pantin ulos ja panttaat sen uudelleen.
"Millä logiikalla saisit pantista lisää rahaa?"
V: Panttilainasedän logiikalla. Hän puhui jotain, että maksamalla korot, voi lainan uudistaa. Mutta nyt en enää muista miten tämä sujui, ja voiko ennen lainan erääntymistä uudistaa?
Ko. panttilainakonttorin nettisivuilla sanotaan:
"Voit uudistaa lainan jälleen 4 kk:ksi maksamalla välillä pois kasvaneet lainamaksut ja mahdolliset lainan lyhennykset." (Mun panttipaperissa lyhennykset on merkattu 0 €.)
Eli edelleen siis, jos joku TIETÄÄ tästä asiasta, niin vastaukset tervetulleita :-)
sieltä- ei se kanikonttorin asiantuntemus täällä päivystä.
....jo luulin, että nimittelit minua "saakelin idiootiksi" *HAH HAH HOH HOH HOOO* mutta sittenhän mä vasta hokasin, että se olikin oma nimimerkkisi :-)
Mua aina mietityttää tuollaisten viestien eteen sattuessa, että jos täällä ei saa kysellä ja ihmetellä, niin mikä ihme näiden palstojen tarkoitus sitten on?!?!?
Siis olet vienyt tavarasi panttilainakonttoriin ja jos maksat korot eli Uusit lainan niin saat 4kk lisää maksuaikaa eli voit kerätä sen summan,jonka olet tavaroistasi saanut ja käydä hakemassa tavarat pois.
Mutta et sinä niistä samoista tavaroista mitään uutta raha summaa saa ennen,kun lunastat ne ulos ja laitat taas uudestaan panttilaina konttoriin.
Joka on tyyliin yhtä tyhjän kanssa,kun maksat sen sanotaan vaikka 40e ja saat tavarasi ja laitat ne takas niin saat takaisin sen 40e.
Lainan uudistus pitää sinun tavarasi tallessa,mutta jos et mene maksamaan korkoja eli uudistamaan lainaa tavarasi lähtevät huutokauppaan.
Eli menetät tavarasi.
Tajusitkohan mitään tuosta? Yritin selittää niin helposti kuin vain pystyin.
Joo kiitoksia. Kylläpä piti rautalangasta vääntää mutta vihdoin meni jakeluun tällekin tädille. Onneksi netissä voi olla ihan anonyyminä ja punastella tyhmyyttään ihan yksin täällä tietsikkaruudun takana :-)
Mulla on siellä pantissa n. tonni sisällä ja tavarat on sellaisia jotka todellakin aion hakea sieltä pois!
Vaikka lainapaperissasi lukee "lyhennys 0", niin voit silti lainaa uudistaessasi lyhentää sitä jonkin verran, jos itse haluat. Tällä tavallahan säästäisit koroissa. Valinta on vapaa.
...tämän tajusinkin jo. Kiitti kuitenkin vastauksestasi! ;-)
KESKEN lainakaudenkin voi lyhentää panttilainaa, jolloin korot (kai?) vähenevät...