Disturbia

Teiniyleisöä teeveestä tutuin teinidraamaottein kosiskeleva pitkäveteinen saippua, joka tunnin jaarittelujen jälkeen muuttuu trilleriksi naapurin sedän paljastuttua sarjamurhaajaksi.

Tunnin tyhjäkäynnin jälkeen on ihan sama mitä elokuva enää tarjoaa lamautuneelle katsojalleen, joka vain odottaa, että murhaaja päästäisi nuoret hengiltä.
Itse toimintaan päästään vasta viimeisen vartin jälkeen päähenkilön tunkeuduttua murhamiehen pimeään, rumaan ja ruumiita täynnä olevaan maailmaan - joka sekin vain vieraannuttaa katsojaa, kontrastin ollessa niin äärimmäinen.

En halua spoilata, mutta lopussa poika saa tytön ja tyttö pojan, ja sarjamurhaaja hautapaikan jostain syrjäisestä paikasta.

Kuriositeettina mainittakoon, että alle 18-vuotiaat tytöt antoivat elokuvalle Imdb:ssä pinnoja vaatimattomat 8.7 :P

Teini-iän ylittäneenä ei-kohdeyleisöön kuuluvana annan elokuvalle armoa ja tarjoan tähtiä **.

0

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mitä haluaisit minusta mies

        Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm
        Ikävä
        74
        1234
      2. Niin se mies

        Mikä sen miehen etunimi muuten on ketä kaipailet
        Ikävä
        55
        1058
      3. Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin

        Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s
        Ikävä
        45
        1031
      4. Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti - Rajua röykytystä nyrkkeilymatsista "Ettei naisten botoksi..."

        Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti nyrkkeilevät toisiaan vastaan Immu Fight Nightissa. Naiset ovat saaneet osakseen k
        Kotimaiset julkkisjuorut
        75
        919
      5. Martina ja Levin kiinteistö

        Ei ole enää "mun Leviä". Kiinteistöllä uudet omistajat ja välillä palautui takaisin rakennuttajallekin, miksköhän.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        337
        823
      6. Harmittaa kun en saa edes tietää

        miten elämässäs menee. Niinkin tärkeä asia, et miten jaksat. Kuinka terveys jne. Olet niin tärkeä, että haluaisin tietää
        Ikävä
        63
        801
      7. Selvitetään tämä meidän välinen juttu

        Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte
        Ikävä
        21
        744
      8. Mikä on ollut

        Paras kuva kaivatustasi?
        Ikävä
        40
        737
      9. Onko jo liian törkeää? Selviytyjät Suomi herättää kummastusta

        Selviytyjät Suomi juhlistaa 10. tuotantokauttaan - ja tiedossa on entistä ankarampaa menoa. Mutta mennäänkö jo liian pi
        Tv-sarjat
        9
        685
      10. Teköäly löytää teidät

        Tästä on ollut ennenkin puhetta. Muistan Sergein tehneen aiheesta aloituksen, ja Disse analysoi minua ja kirjoituksiani
        Sinkut
        183
        659
      Aihe