Kiveniskemä tuulilasissa

Kiveniskemän kiusaama

Mites nuo markettien parkkipaikoilla kiertävät tuulilasien korjaajat? Kannattaako niiden antaa korjata tuulilasiin tulleita kiveniskemiä vai pitäisikö viedä omaan merkkihuoltoon? Käytetäänkö samoja menetelmiä ja siinä tapauksessa: mistä johtuu hintaero?

8

3066

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Draivari

      Merkkikorjaamo laskuttaa nimestään. Siinä se.
      Menetelmät ovat samankaltaisia, mutta tuollainen korjaus voi onnistua, tai sitten ei, ja se ei välttämättä riipu korjaajasta, tuollaisessa lasissa on jännitteitä ja pieniä särön alkuja jotka voivat korjauksesta huolimatta lähteä myöhemmin liikkeelle
      Hinnoittelusta yleensä: Esim. tuulilasin vaihto olisi maksanut merkkikorjaamossa puolta enemmän kuin autolasiliikkeessä. Eikä mitään asiallisia perusteita.

      • MERKKIKORJAAMOT

        ON LAILLISIA RYÖSTÄJIÄ !!!!!!!!!!!KIERTÄKÄÄ KaUKAA !!!!!!!!!!!!


    • täältä
    • piti olla
    • jhllldh
    • Varokiertäväautolaskorja

      Hankasalmella kävi syksyllä -17 Muuramelainen autolasinkorjaaja. "Näyttää sellaiselta viirulta lasissa, että hyvin korjaaminen onnistuu, hyvä kun on kuiva ja lasi puhdas" korjaaja sanoi. Viiru oli kuljettajan puolelta n. 39 cm pitkä, 55€ maksoin. Pidin autoan yön kylmässä katoksessa mutta heti seuraavana päivänä viiru jatkoi matkaansa. Soitin korjaajalle, joka sanoi heti korjaavansa kun on lähellä. Korjattava auto on ollut 1 ½ viikkoa Jyväskylässä, lähellä korjaajaa, että korjaus kätevästi onnistuisi. Kerrottu, että on halli, jossa sateellakin korjaus hyvin onnistuu. Taas tänään soitin ja kerroin, että viiru vaan jatkaa etenemistään. Korjaaja vastaa "kyllä korjaan kun joskus olen Hankasalmella/maisemissa". Aikaa ei kuulema pysty sanomaan. Kysyi olenko teipannut viirun ja onko kuiva, johon sanoin teipanneeni/on kuiva. Mutta miten teippaan kun koko ajan viiru etenee. Pyysin rahani takaisin, koska ei kerro tarkempaa aikaa korjaamiselle ja onko silloin jo myöhäistä koska viiru etenee. Ei suostunut.
      En enää milloinkaan mene kiertävälle autolasikorjaajalle vaikka tulisi pihaani. Hinta sama kuin autolasiliikkeessä ja heillä takuu pelaa.

    • ettämäkärsin

      Sama pätee kaiken maailman ovelta ovelle kaupustelijoihinkin. Ei kertakaikkiaan mitään pidä mennä ostamaan eikä tilaamaan näiltä. Omakotialueellahan niitä ramppaa kymmeniä vuoden aikana ovella rimputtelemassa ja puhelin soitot päälle. -On remppafirmaa, keittiö-, ovi-, ikkuna- sun muuta puljua tyrkyttämässä tuotteita ja palvelujaan ylihintaan. Suurin osa lestafirmoja. Jos jotain tarvii niin tekee itse tarjouspyyntöjä eri paikoista niin paljon parempaa saa ja halvemmalla. -Meni ohi aiheesta mutta samasta kyse kuitenkin.

    • Ggfgjjhh

      Autolasiliike ainakin oli pettymys vaihtaessa. Onneton kioski. Merkkihuollon 50% olisi kannattanut.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      129
      2083
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      105
      1906
    3. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      84
      1679
    4. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      66
      1555
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      33
      1202
    6. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      84
      1193
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      56
      1152
    8. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1103
    9. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      1076
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      1023
    Aihe