mä potkasin sitä ja se ei siltikää tottele.. kertokaa vinkkejä. mun tekee mieli potkasta taas..
mun hevonen ei ottele mua!!
kukka92
8615
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
ja jos sekään ei toimi, niin vaihda merkkiä... My little ponyt osaavat olla joskus todella ärsyttävän hankala luonteisia!!! ....(varsinkin se pinkki on niiiiiin ärsyttävä kusivesipää, ettei oo toista) nimimerkillä:kokemusta on;)
ei mikään ihme ettei se tottele sua kun potkit sitä.
jos asut reisjärven lähel voin tulla kattoon heppaas.mun sähkäri ossa on [email protected]
miten se ei muuten tottele.
Mee nyt sit potkiin mitä tahansa eläintä niin saatko sen kunnioituksen sua kohtaan sillä.
En minäkää kiltti ja tottelevainen olisi jos mua kohdeltais kaltoin ja potkittais, juoksisin karkuun ja tekisin rikosilmotuksen.
Arvosta ja kunnioita hevostasi, puhu sille ja opi tuntemaan se niin se antaa sulle vielä paljon ja käyttäytyy kuin enkeli pienestäkin pyynnöstä. Näin mulla ainakin omien hevosieni kanssa on.
En ole ennen kuullutkaan että joku potkisi omaa hevostaan!? Olen samaa mieltä Tinybed:in kanssa.. Ole kiltti hevosellesi ja luota siihen, niin ehkä sekin luottaa sinuun, muista että hevoset aistii mielentilasi. Eli jos olet huonolla tuulella yritä rauhoittua ennen kuin menet hevosesi luokse tai sekin on ärtynyt. Minulla ei ole itsellä omaa hevosta, mutta en minä nyt sitä ihan potkisi tai rankaisisi mistään vaikka itse olisinkin huonolla tuulella. :)
myy pois ja hanki elämä. ehkäpä olisi vielä tarpeellista opetella perustaitoja. joo ja anna niitten pikkupentujen tulla vaan ratsastaa, se auttaa. kokeile vaik potkasta kovempaa, ehkäpä o hevosel ponnuu potkasta takas.
hevonen pois, jos sitä ei osaa kohdella! itse kun omani ostin, se oli aivan hullu... koskaan en silti ole potkinut tai lyönyt, jos on "ollut tarpeen" lyön OMAAN REITEEN enkä hevoseen... hevonen kuulee äänen ja kiinnittää huomion, jolloin sitä on helpompi käsitellä. puhu vanhempiesi kanssa ongelmasta.
..ja mene katsomaan hevoskuiskaaja-Robertsia Helsinkiin .Potkiikohan se tyyppi hevosiaan.