Citroenissa (XU5-moottorilla, Magneti Marelli monipistesuihkutus) imuilman lämpöanturi heilui jonkin verran käsin koetellessa. Kiristin sitä, mutta ei se tahtonut oikein kiristyä eli ruuvi jäi pyörimään (ilmeisesti kierteissä jotain vikaa), mutta tietyssä ruuvin asennossa anturi tuntuisi olevan tiukasti paikoillaan. Tästä tuli vaan sellainen mieleen, että mikä vaikutus kyseisen anturin mahdollisella vuotamisella voisi olla? Eli pääseekoö siitä jotenkin ylimääräistä ilmaa läpi ja jos pääsee niin mikä vaikutus sillä on? Kyseinen anturi oli muuten öljyisen tahman peittämä. Mistä siihen oikein öljyä on päässyt?
Imuilman lämpöanturista
Kari S.
4324
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Vähän kun venäläinen, eli lyödään vasaralla paikalleen mutta ero venäläiseen se, ettei pidä, eikä voi korjata.
Seurauksena sen OBD-valon syttyminen kojelautaan mutta siihenhän kaikki ranskalaisautojen kuljettajat ovatkin tottuneet ja mustaa teippiä siihen mittaristoon saa tilata fransmannin fun-klubin nettisivuilta.
Täys paskoja kaikki. pistä siihen purkkaa ja vie vaihtoon sinne samaan puljuun mistä sen auton pätkällä ostit. muualle se ei kelpaa vaikka siitä maksaisi. Saat sitten taas uudemman paskan vaihdossa vähän isommalla pätkällä.
Jaa, eikös Boschin systeemeissä (tai yleensä ottaen kaikissa "i" tai "e" -autoissa = kaikissa nykybensamoottoreissa) ole samanlaisia antureita imuputkistossa? (Bosch on muuten yleensä Citroenissa/Peugeotissakin.)
mutta jos nuo komponentit ruuvataan esim volkkariin, on siellä ahaa mutteri vastassa. Katsos kun pieraisee niin se lemuaa, kuten ah, ranskalainen upee katalysaattori. Niin hirveaa ja upeaa. Vinkkua ja patonkii. sen lisaks motori franseu ja motoriohjaus päin kännis vinkuis suunniteltu! sun OBD ei mun viinitilan hyvä. Ota juustoa.
Joo, mutta kun se mutteri löystyy niin se komponentti ei jää enää sinne heilumaan vaan lentää ties minkä hihnan väliin... Sitä paitsi ainakin mun Citröenissa ECU reagoi sametin pehmeästi. Ovat saaneet varmaan arvokasta infoa rallipoluilta ja osanneet säätää kaikki kohdalleen. Oliko se niin että citikka on voittanut ainakin kolme viimeistä rallin mm:ää. Lisäksi pösöltä tulee dataa sieltä formula puolelta. Sitä paitsi Ferrarissakin on kait Magneti Marellin systeemit (sehän on taas tätä italialaista pasta-osastoa).