käytin kaksi vuotta soneran ADSL liittymää, sitten irtisanoin lankapuhelimen ja samalla meni myös mahdollisuus käyttää ADSL liittymää.
hankin elisan kaapeli netin ja sain elisa shopetista thomsonin yksiporttisen langattoman päätelaitteen. nyt minua ihmetyttää kummasti tälläinen asia että thomsonin asennuksen jälkeen on alkanut tapahtua kaikkea kummallista minun verkossa ja tietokoneellani.
thomson ja elisa
6
767
Vastaukset
- kassla
miksi sinun piti irtisanoa myös ADSL liittymä? ei ole kiinni puhelin liittymästä.
kerros nyt vähän mitä kummallista oikein tapahtuu, sillä kaikkiin löytyy aina vastaus (jos en minä tiedä niin joku muu)- sonera UP
soneran ADSL ei toimi ilman lankapuhelin liittymää, mutta sillä ei ole väliä onko lankapuhelin soneralla,elisalla tai DNA:lla.
voisin olettaa että tuo kummallisuudella tarkoitetaan että kone "kaatuu" (sammuu)
olenko oikeassa? - aamu häkkinen
sonera UP kirjoitti:
soneran ADSL ei toimi ilman lankapuhelin liittymää, mutta sillä ei ole väliä onko lankapuhelin soneralla,elisalla tai DNA:lla.
voisin olettaa että tuo kummallisuudella tarkoitetaan että kone "kaatuu" (sammuu)
olenko oikeassa?soneran käytäntö on ADSL yhteydessä täysi paska.
sonera UP on oikeassa sillä kone tosiaankin voi sammua itsestään ja kaataa kaikki windowsin tiedostot. - ei tarvita
aamu häkkinen kirjoitti:
soneran käytäntö on ADSL yhteydessä täysi paska.
sonera UP on oikeassa sillä kone tosiaankin voi sammua itsestään ja kaataa kaikki windowsin tiedostot.Olen elävä (vielä) esimerkki, ettei Soneran adsl-yhteyttä käyttääkseen tarvitse minkään operaattorin lankapuhelinliittymää (siis sopimusta toimivasta lankapuhelimesta). Ne entiset johdot keskuksesta talojakamoon ja sieltä kotiin puhelinpistorasiaan riittävät mainiosti. Naapurille tulee eri operaattorin liittymä ja mulla on Sonera. Kolmannenkin nettiyhteyden toimittajan liittymä talosta löytyy, eikä heilläkään ole lankapuhelinta käytössä.
Olen kyllä kuullut monenlaista syytä yhteyden toimimattomuuteen, mutta harvemmin ovat osoittautuneet todellisiksi. Paras/pahin oli naapurin satelliittilautanen.
- k.a.r.t.s.a.
ei voi mitenkään vaikuttaa tämä kaapeli kaistan tulo näihin ongelmiin joita nyt sanot että tietokoneessa on. vie kone huoltoon ja ylläty.
- puhetta
...että tarttis olla lankapuhelinliittymä, jotta adsl toimii. Sua on joko kusetettu tai on myyjä ollut hieman tietämätön!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1481997Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3041691- 931547
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001180Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois761162- 661104
- 221027
- 48987
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73926Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea
Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei23907