kokemuksia Honda BF2 ??

Honda BF2

onko minkälaisia kokemuksia kyseisestä hondasta ?olen ostamassa soutuveneeseen pikku moottoria ja honda kiinnostaisi hinta taitaa olla n.650€ ellen ole ihan väärässä ja takuuta tulee 4 vuotta. paljonko kuluttaa kaasupohjassa/ uistelu vauhtia ???

8

9774

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hydratech

      Uistelukäytössä BF2 on kuulemani mukaan kehno, jos vene on pieni. Siinä on viskokytkin ja kun kierroksia tarvitaan, että potkuri pyörii niin yhtäkkiä sitten mennäänkin yli sopivan uistelunopeuden.

      Onkos kulutuksella väliä kun pieniruokaisempaa konetta et varmasti löydä? Ja onko sillä väliä meneekö litra vai puolitoista?

      • tuntematon

        Hondan kytkin on kyllä keskipakokytkin mutta ongelma on joka tapauksessa sama eli pienillä kierroksella veto loppuu. Tosin 2hv konetta harvoin pääsee käyttämään tyhjäkäynnillä edes soutuveneessä.


      • vanha bf

        itellä on käytössä sellainen vanhempi bf2, jossa ei ole tätä keskipako/visko kytkintä. siinä on siis vain yksi vaihde, eikä siinä ole vapaa vaihdetta. jos haluaa pakittaa, niin kääntää moottoria 180 astetta, joka onnistuu helposti. moottorilla voi uistattaa ihan huoletta myös pienimmällä mahdollisella käyntinopeudella ja pienellä veneellä, eikä ilmene mitään pätkimistä tai muuta käynti ongelmaa. tasaisen tappava kone, joka ei oo pettäny koskaan. lähtee helposti käyntiin myös talven jälkeen.

        muistaakseni nelitahti moottorit kuluttavat uistattelu nopeudella huomattavasti vähemmän lörsää, kuin 2 tahti koneet(en oo vertaillu) ja veikkaankin hondan olevan pihimpi alhaisella kierrosnopeudella.


    • oce

      Testattiin männä suvena Yamaha 2 hv 2 tahti/Honda BF2. Ensi huomio oli että Honda on raskaampi. Toinen huomio että ääni molemmissa lähes samaa luokkaa. Ajettavuus Hondalla helpompi kun ei tarvi sammuttaa jos haluaa pysähtyä. Bensan kulutus yllättäen Hondalla suurempi eli tankillisella Yamahalla pidemmälle. Tosin tässä luokassa kulutuksella tuskin väliä on. Ja Hondan paras pointti on ettei tartte lotrata öljyn ja bensan sekoittelulla.
      Itse kuitenkin valitsin Yamahan koska tarvitsen moottoria satunnaisesti ja on kevyempi kantaa autolta veneelle kun kantomatkaa kertyy n. puoli kilometriä. Kantokahva piti kehitellä itse kun alkuperäinen on alapuolelta arvostelun.
      Ja vielä yksi pointti Yamahan hyväksi. HINTA.

    • nipa40

      2 on kohtuu pieni ruokainen sillä siinä on 1 litran kiinteä tankki ja sillä huristelee reipasta soutu vauhtia n.10 kilsaa,kokemus kertoo sillä itelläni on ollut sellainen jo 8 vuotta eikä mitään vikaa koko aikana.

    • uusi

      Yamaha F2,5.
      Sitä Hondaa ei esim. naiset uskalla edes yrittää käyntiin koska se potkii takaisin niin pahasti.
      (kokemusta on) Ja Yamahassa ei ole mitään keskipakokytkin-pelle hommaa.

    • Anonyymi

      Nyt joutuu noita kulutuksia miettimään itse kukin.

      • Anonyymi

        Etkö vanhempaa löytänyt?! Alkaa usko mennä kahelin kaivajan kykyihisi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      244
      4348
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      122
      2802
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2562
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      86
      1546
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      117
      1488
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      49
      1209
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      85
      1154
    8. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      996
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      993
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      179
      984
    Aihe