Urheilun mallia

Liigaan

Kas tässä

http://www.iltalehti.fi/jalkapallo/200710276773118_vg.shtml

Tällainen on urheilullinen ratkaisu siihen, kuka pelaa liigassa. Jääkiekossa ei ole enä moneen vuoteen voinut oikein puhua suomen mestaruudesta, johtuen suljetusta liigasta.

Hävettää ihan koko jääkiekkoilevan Suomen puolesta.

Enää ei peräpään joukkueiden pelissä ole mitään mielenkiintoa, kun niissä ei pelata edes liigapaikasta.

Divarissa mielenkiinto peleihin on loppunut lähes kokonaan.

Muistetaan, että Kärpät sai tahkota aika monta vuotta divarissa ennen kuin pääsi takaisin liigaan. Taloudellisista syistä johtuen piti varmaan odottaa, että Kärpätkin pääsi takaisin, ennen kuin liiga suljettiin.

Uusia tulijoita olisi, jos vain sarjapaikka ratkaistaisiin urheilullisesti. Missä on esim. Tuto?

Jääkiekon tason kannalta on ikävää, että nykyisellä systeemillä pienten paikkakuntien jääkiekon taso taantuu, kyllä niistäkin löytyisi muutama potenttiaalinen maajoukkue pelaaja, mutta kun nykysysteemillä pienillä paikkakunnilla ei ole juuri mielenkiintoa pelata.

Raukkamaista touhua on. Eikä tässä tarvitse puhua edes sääli play-off paikoista.

5

151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pääosiltaan viestisi on täyttä asiaa, siihen ei ole lisäämistä. Olisi liigan mielenkiinnon kannalta parempi ettei peräpäässä samat joukkueet konttaisi kaudesta toiseen. Kyllä mieluummin näkisi kuinka niiden sijaan pärjäisi vaikkapa Jukurit tai Sport. Jos näillä ei olisi resursseja liigaan, niin seuraavalla kaudella sen tilalla olisi toinen joukkue.

      Kärppien pelatessa Mestistä käytiin keskustelua, että sen pitäisi pelata liigassa. Tosiasiassa Oulussa sählättiin hyvinkin pitkään, eikä seuraa johdettu niin pitkäjänteisesti, että urheilullisesti joukkue olisi ollut liigatasoa.

      Oulussa oli tilausta liigatason joukkueelle. Homma alkoi toimia Juha Junnon tullessa Kärppien toimitusjohtajaksi. Tosin buumi oli jo alkanut, mutta Junnon myötä toimintaan tuli määrätietoisuutta, mikä kasvatti buumia entisestään. Varsinaisiin liekkeihin buumi syttyi Juhani Tammisen tullessa valmentajaksi. Tammisen myötä kaikki toiminta tähtäsi sarjanousuun ja kahden kauden jälkeen se tapahtuikin.

    • hnhjhj

      Kalpa on liian iso seura mestikseen ja ässät olisi mestikseen lähinnä ylivertainen .

      saipa ja kalpa,tps ovat lähinnä mestistä tällä hetkellä mutta ei kukaan mestisjoukkue pysty edes varmaan haastamaan näitä joukkueita tällä hetkellä.

      ei siinnäkään ole järkeä että ison seuran toiminta loppuu kun tippuu sarjaan jossa kaikki pelit on vain helppoja ja seuran toiminta lakkaantuu ja tilalle nousee joku paska Fps.

      nykymalli sopii hyvin.

    • nhn

      Jotain divarikloppeja nousee tilalle.

      hyvä suomifutis!

    • 289

      KYLLÄ TOI MALLI MENIS LÄPI AINAKIN MEIKÄLÄISEN SILMISSÄ JA NÄKISIN SM-LIIGAN AVAUSKIERROKSENA TÄLLÄISEN
      TPS-TUTO 3-3
      HIFK-SALAMAT 3-2
      JOKERIT-JOKIPOJAT 3-5
      SPORT-TAPPARA 4-2
      FPS-ÄSSÄT 3-7

    • sitä

      Nythän sitä ovea ollaan raottamassa !
      Saa nähdä onko tulijoita, onneksi Pelicans on petrannut ja päässsyt taloudellisestikin plussalla.
      tämä oli liigan sulkemisen yksi suurin syy ja Lahdessa varmasti tällä hetkellä kiitellään että ei tarvinut divarin kanssa taistella sai tehdä rauhassa kehitystyötä.
      Olsiko jokin vilisopanen Pelicansin miehistössä jos tulevaisuus olisi epävarma, ei varmasti olisi.
      Sen verran olen itsekin lätkää pelannut.
      Kuopiolasille tilanne voi mennä tukalaksi, aika sen näyttää mutta ei jukurit tai sport liigaan sopeudu alle viidessä vuodessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      231
      6661
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      112
      5030
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      156
      4791
    4. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      63
      3274
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      105
      2893
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      65
      2339
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      139
      1900
    8. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      69
      1884
    9. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      139
      1734
    10. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      223
      1630
    Aihe