Urheilun mallia

Liigaan

Kas tässä

http://www.iltalehti.fi/jalkapallo/200710276773118_vg.shtml

Tällainen on urheilullinen ratkaisu siihen, kuka pelaa liigassa. Jääkiekossa ei ole enä moneen vuoteen voinut oikein puhua suomen mestaruudesta, johtuen suljetusta liigasta.

Hävettää ihan koko jääkiekkoilevan Suomen puolesta.

Enää ei peräpään joukkueiden pelissä ole mitään mielenkiintoa, kun niissä ei pelata edes liigapaikasta.

Divarissa mielenkiinto peleihin on loppunut lähes kokonaan.

Muistetaan, että Kärpät sai tahkota aika monta vuotta divarissa ennen kuin pääsi takaisin liigaan. Taloudellisista syistä johtuen piti varmaan odottaa, että Kärpätkin pääsi takaisin, ennen kuin liiga suljettiin.

Uusia tulijoita olisi, jos vain sarjapaikka ratkaistaisiin urheilullisesti. Missä on esim. Tuto?

Jääkiekon tason kannalta on ikävää, että nykyisellä systeemillä pienten paikkakuntien jääkiekon taso taantuu, kyllä niistäkin löytyisi muutama potenttiaalinen maajoukkue pelaaja, mutta kun nykysysteemillä pienillä paikkakunnilla ei ole juuri mielenkiintoa pelata.

Raukkamaista touhua on. Eikä tässä tarvitse puhua edes sääli play-off paikoista.

5

160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pääosiltaan viestisi on täyttä asiaa, siihen ei ole lisäämistä. Olisi liigan mielenkiinnon kannalta parempi ettei peräpäässä samat joukkueet konttaisi kaudesta toiseen. Kyllä mieluummin näkisi kuinka niiden sijaan pärjäisi vaikkapa Jukurit tai Sport. Jos näillä ei olisi resursseja liigaan, niin seuraavalla kaudella sen tilalla olisi toinen joukkue.

      Kärppien pelatessa Mestistä käytiin keskustelua, että sen pitäisi pelata liigassa. Tosiasiassa Oulussa sählättiin hyvinkin pitkään, eikä seuraa johdettu niin pitkäjänteisesti, että urheilullisesti joukkue olisi ollut liigatasoa.

      Oulussa oli tilausta liigatason joukkueelle. Homma alkoi toimia Juha Junnon tullessa Kärppien toimitusjohtajaksi. Tosin buumi oli jo alkanut, mutta Junnon myötä toimintaan tuli määrätietoisuutta, mikä kasvatti buumia entisestään. Varsinaisiin liekkeihin buumi syttyi Juhani Tammisen tullessa valmentajaksi. Tammisen myötä kaikki toiminta tähtäsi sarjanousuun ja kahden kauden jälkeen se tapahtuikin.

    • hnhjhj

      Kalpa on liian iso seura mestikseen ja ässät olisi mestikseen lähinnä ylivertainen .

      saipa ja kalpa,tps ovat lähinnä mestistä tällä hetkellä mutta ei kukaan mestisjoukkue pysty edes varmaan haastamaan näitä joukkueita tällä hetkellä.

      ei siinnäkään ole järkeä että ison seuran toiminta loppuu kun tippuu sarjaan jossa kaikki pelit on vain helppoja ja seuran toiminta lakkaantuu ja tilalle nousee joku paska Fps.

      nykymalli sopii hyvin.

    • nhn

      Jotain divarikloppeja nousee tilalle.

      hyvä suomifutis!

    • 289

      KYLLÄ TOI MALLI MENIS LÄPI AINAKIN MEIKÄLÄISEN SILMISSÄ JA NÄKISIN SM-LIIGAN AVAUSKIERROKSENA TÄLLÄISEN
      TPS-TUTO 3-3
      HIFK-SALAMAT 3-2
      JOKERIT-JOKIPOJAT 3-5
      SPORT-TAPPARA 4-2
      FPS-ÄSSÄT 3-7

    • sitä

      Nythän sitä ovea ollaan raottamassa !
      Saa nähdä onko tulijoita, onneksi Pelicans on petrannut ja päässsyt taloudellisestikin plussalla.
      tämä oli liigan sulkemisen yksi suurin syy ja Lahdessa varmasti tällä hetkellä kiitellään että ei tarvinut divarin kanssa taistella sai tehdä rauhassa kehitystyötä.
      Olsiko jokin vilisopanen Pelicansin miehistössä jos tulevaisuus olisi epävarma, ei varmasti olisi.
      Sen verran olen itsekin lätkää pelannut.
      Kuopiolasille tilanne voi mennä tukalaksi, aika sen näyttää mutta ei jukurit tai sport liigaan sopeudu alle viidessä vuodessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      34
      3114
    2. Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset

      Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U
      Maailman menoa
      71
      2195
    3. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      182
      2015
    4. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      123
      1958
    5. Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?

      Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut
      Maailman menoa
      6
      1805
    6. Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia

      joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin
      Maailman menoa
      101
      1594
    7. Purralla luistaa hihna isolla pyörällä

      Näki taas eilisillan tv-tentissä kuinka paniikissa oli kannatusromahduksen takia. Ei saanut kuin tiuskittua yksittäisiä
      Maailman menoa
      34
      1460
    8. Miksi kaikki avioeronneet miehet eivät kunnioita naisia?

      Niin. Miksi avioeronneet miehet kohtelevat huonosti naisia, jotka lähestyvät heitä? Tämä on kokemuksen rintaääntä. Tämä
      Sinkut
      222
      1249
    9. Uusi mahdollisuus

      Mitä tekisit toisin, jos saisit siihen mahdollisuuden?
      Ikävä
      90
      1231
    10. Poliisioperaatio

      Pääsiäisenä...... ja sit kahvila suljettu???
      Somero
      22
      1123
    Aihe