Pari nojatuolia, pikkutuoleja ja sohva 1850-1890 luku

On ne ennenkin osanneet aika hienoja vuodesohvia tehdä!?
Saa nähdä minkälainen lopputulos tulee kun minä ne verhoilen 8)
Valmiiksi ne tulee vasta joskus helmi / maaliskussa, eipä tule kiire. :D:D
Tuolla saa tiiraille jos kiinnostaa, koitan ottaa kuvia joka työvaiheen jälkeen 8)
http://www.saunalahti.fi/halinds/asiakas/

14

3750

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • meppuFIU

      Kyllä on ihanaa kun vanha hyvä runkonen huonekalu saa uuden elämän näppärissä sormissa. Vanhat huonekkalut palvelee pitkään ja vaikka kunnostus maksaakin niin ilo on pitkä ja silmäniloa joka päivälle. Onko jo kangas valittu? Mielenkiintosta nähdä valmiina...;-))

      • ... koko kaluston kunnostus jonku euron, mutta kestääkin sitten seuraavat 100v tai ainakin muutaman vuosikymmenen hyvin hoidettuna :D

        Tuommoista painettua kuvionahkaa mikä niissä oli ei kukaan enää valmista joten päälliseksi tulee tämän värinen nahka, http://www.saunalahti.fi/halinds/124_2421_02042004_barokkitu.jpg ehkä vähän liian punainen väriltään mutta vain kuvassa ei livenä :D


      • meppuFIU
        Hazze kirjoitti:

        ... koko kaluston kunnostus jonku euron, mutta kestääkin sitten seuraavat 100v tai ainakin muutaman vuosikymmenen hyvin hoidettuna :D

        Tuommoista painettua kuvionahkaa mikä niissä oli ei kukaan enää valmista joten päälliseksi tulee tämän värinen nahka, http://www.saunalahti.fi/halinds/124_2421_02042004_barokkitu.jpg ehkä vähän liian punainen väriltään mutta vain kuvassa ei livenä :D

        nahka on.. onko ulkomailta tuotua? En ole moista nähnyt ennen...noit kuvionahka on kaunista verrattuna tohon pintamaalattuun.!;-))
        Sopii hienosti tammiseen kalustoon.


      • meppuFIU kirjoitti:

        nahka on.. onko ulkomailta tuotua? En ole moista nähnyt ennen...noit kuvionahka on kaunista verrattuna tohon pintamaalattuun.!;-))
        Sopii hienosti tammiseen kalustoon.

        Henry Borgin maahantuomaa nahkaa, yhden vastaavan tiedän juuri toiselta toimittajalta ilmestyneen markkinoille.
        Kerran kun on jotain käyttänyt ja hyväksi todennut, niin vaikee vaihtaa vaikka hinta olis halvempi :P


      • meppuFIU
        Hazze kirjoitti:

        Henry Borgin maahantuomaa nahkaa, yhden vastaavan tiedän juuri toiselta toimittajalta ilmestyneen markkinoille.
        Kerran kun on jotain käyttänyt ja hyväksi todennut, niin vaikee vaihtaa vaikka hinta olis halvempi :P

        miettisinkin en Henry Borgilla oli joitakin erikoiskuvioisiin;-))
        Totta..hyväksi todetusta ei tuota ikävii yllärei! ;-))


    • Minäpä

      Minä olen verhoillut aivan samanlaisen kalustoon vuonna 2000! 4 pikkutuolia, kaksi nojatuolia ja paneelisohva. Vaihdettiin siihen antiikkinahat, kun alkuperäiset, tuo sama kuvionahka, oli mennyt ihan haperoksi. Minullakin on kuvia kalustosta töiden edistymisestä. On kuulemma turkulaisen Bomanin tehtaan mallistoa.

      Asiakas oli muuten Nokian silloinen pääjohtaja Jorma Ollila.

      • Samankokoinen kalusto toikin on mitä minä teen :D
        Onko tietoa koska kyseistä kalustoa on valmistettu?


      • Minäpä
        Hazze kirjoitti:

        Samankokoinen kalusto toikin on mitä minä teen :D
        Onko tietoa koska kyseistä kalustoa on valmistettu?

        Kalusto on piirrettynä jossakin Bomanin huonekalutehtaan kuvastossa leijonanpäineen kaikkineen. Minulla ei ole sitä kuvastoa enää, joistain kirjastoista sitä voi löytyä. Me arvioitiin se kalusto 1910-1920-luvulle, silloin Bomanin tehdas oli toiminnassa. Tyylihän oli uusrenessanssia. Saksalainen sidonta oli kyseisessä kalustossa joustimissa.

        Uusi nahka oli Henry Borgin toimittamaa antiikkinahkaa kalleimmasta päästä, asiakkaallahan ei ollut pikkurahasta puutetta. 15000 markkaa tuli ne nahat maksamaan silloin, eli 2500 euroa.


    • yksi kolleega

      äkkiseltään aattelin että näinköhän taas mennään.. mettään, mutta hienosti kestää päivänvalon tuo kädenjälki. intoa työhön, komea kalusto!

      • ... Kiitos! Kyllä mä ajattelin et ton keikan hoidan mahdollisimman hyvin ja sen jälkeen vasta teen konkurssin 8)


    • Laivat

      Kunnostin kansalaisopistossa samantyylisen sohvan, siis vuodesohva jonka käsinojat saa laskettua alas. Jugendia, eli aika suoraviivainen sinun sohvaasi verrattuna. Puuosat tammea, niille ei tarvinnut tehdä mitään. Päällisenä oli senaikainen nahkajäljitelmä, miksikäs sitä nimitetäänkään? Verhoilin sen kankaalla kun ope oli sitä mieltä, että nahka on liian vakea aloittelijalle. Koko talvi sen kunnostamisessa meni ja vielä tein kesällä kotona loppusilauksia. Kivaa oli ja nyt minulla on aivan upea sohva tässä kirjastohuoneessani. Enpä kyllä luopuisi siitä isollakaan rahalla:D

      Kiinostavaa seurata työsi edistymistä!

      • nipsahdus

        hyvää työtä olet tehnyt. osasta tuoleja eturundi peilaa kiharaa.....


      • nipsahdus kirjoitti:

        hyvää työtä olet tehnyt. osasta tuoleja eturundi peilaa kiharaa.....

        joo jos totta puhutaan niin minähän en niitä loppuun asti tehnyt vaan eräs toinen, minä tein ne siihen asti mitä ekassa linkissä kuva oli. (http://koti.welho.com/hanlind3/asiakas/ )

        Kävi niin että vuos sitten leikelty käsi ei kestänyt vielä verhoilu hommien tekoa ja piti delegoida työ eteenpäin!

        http://koti.welho.com/hanlind3/pvm/18032008/IMG_9136_5.jpg
        http://koti.welho.com/hanlind3/pvm/23032008/IMG_9369_5.jpg
        T:Hasse


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      259
      3251
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      20
      1799
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      23
      1473
    4. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      138
      1332
    5. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      81
      1304
    6. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      104
      1278
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1082
    8. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1055
    9. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      137
      1018
    10. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      977
    Aihe