Eli kyselin tossa aikaisemmin että onko äidillä minkäänlaista päätösvaltaa että aletaanko vauvaa kääntää vai ei???? Mutta en saanut tähän oikein mitään selvää vastausta =/
Eli onko teillä kokemusta että saako siihen itse sanoa EI jos vaikka ei halua että pientä aletaan runnomaan???
Eli onko teillä kokemusta että saako siihen itse sanoa EI jos vaikka ei halua että pientä aletaan runnomaan???
Vastaukset 4
Vanhimmat
käänty itte ku aamulla ois pitäny mennä kääntämään niin sepä muljautti ittensä toisin päin ja meinas multa lähtee kylkiluut paikoiltaan..=)en tiiä kuunteleeko ne oikein..mua ne ei kuunnellu vaan se piti kääntää että pääsee tulee alateitse.
Eipä ne tässä valtiossa sua mihinkään pakota.
Oma on aina päätöksesi. Sitä en vaan tajua, kuka hullu mieluummin haluaa sektioon kun normaliin synnytykseen.
kieltäytyä kääntämisestä. Me käytiin myös sairaalassa rv 37 3 perätilan vuoksi. Vauvaa ei lähdetty kääntämään ollenkaan, koska peppu oli jo tosi alhaalla ja lapsivettä liian vähän... eli eihän pikkuista välttämättä edes yritetä kääntää, mutta saahan siitä kieltäytyä, kun sitä kysyit. Me päädyimme sektioon, koska en halunnut perätilasta lähteä esikoistani synnyttämään...kantamme ymmärrettiin sairaalassa ihan hyvin eikä alettu painostaa alatiesynnytykseen.
takana.Vauvani oli yllätysperätilassa,ja se huomattiin vasta kun olin yliaikaisuus kontrollissa, kun oli menny 10pvä yli lasketun.Sanoivat että samana päivänä vaan leikkaukseen,et ku tota lapsivettä ei ollut paljon enää.Nyt odotan toista ja neuvolassa sanottiin et jos tämäkin on perätilassa, hän ei suosittelisi kääntöyritystä, sillä jokin syyhän siihen on,että vauva valitsee pysyä perätilassa.Kysyin sitten että miten paljon siinä sitten ollaan halukkaita "tottelemaan" äitiä,niin vastattiin että kyllä ne saman tien hyväksyy sen, jos äiti heti sanoo ettei suostu/halua kääntöyritykseen.Näin siis espoossa päin!! Niin,ja kaverin äiti kieltäytyi kääntöyrityksestä,eikä lääkärit sanonu muuta kun että "katsotaan sitten tytön syntymäpäivä tstä kalenterista valmiiks" :)