Kuulemma näissä Audi A6 2.5 tdi koneissa on tyypillinen vika : nokkavika.Niin haluaisin tietää että onko audi a6 bensa koneissa mitään tyyppi vikaa?
audi A6 tyypillinen vika
toomoh
92413
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
vuotavat oljyä puolestaan varsinkin v6 moottorit.
Olen nimittäin ajatellut ostaa bensiini A6 vm.99-02 tai sitten samaa vuosimallia dieselin.niin hyvä tietää.
Että uskot ihan mitään vaan
asia ole,jos omin silmin näkee. terv.audiasentaja
kun tuollaisten kokemusten jälkeen vielä tuollasia juttelet. Itselle ei tarvitsisi tapahtua kuin murto-osa sinun kokemuksistasi niin eipä tulisi enää koskaan A-autoa pihalle/talliin mieltä alentamaan. Nykyinen A-auto on tosin ilmeisesti eri sarjaa kuin tuon sinun vehkeesi.
Ostin aikoinaan A6 1.8T vm.2002 uutena. Luulin ostaneeni hyvää laatua, mutta toisin kävi.
Ensimmäisenä talvena, ensimmäisenä pakkaspäivänä hajosi jokin polttoainesyötön osa ja auto oli pari päivää korjaamolla (silloin oli autolla ajettu n. 6000 km). Sen jälkeen parin kuukauden kuluttua hajosi laturin laakerit. Uutta laturia odoteltiin pari viikkoa, jonka jälkeen Stockmann Auton huolto havaitsi tilanneensa Saksasta väärän laturin. Uutta odoteltiin onneksi vain pari päivää, kun vaadin sen toimittamista DHL:llä Suomeen. Tämä laturi oli oikeaa mallia, mutta se jouduttiin vaihtamaan muutaman kuukauden kuluttua uudelleen vikaantumisen vuoksi.
Ensimmäisen kerran Audini joutui hinaukseen n. 20.000 km:n ajon jälkeen, kun sytytyspuolat hajosivat.
Näiden yksittäisten vikojen lisäksi ensimmäisestä talvesta lähtien A6:n moottorissa esiintyi käyntihäiriöitä pakkasella. Vikaa yritettiin korjata joka talvi 4:n vuoden ajan. Viimeisenä talvena autoni oli mm. 8 työpäivää maahantuojan erikoishuollossa tutkittavana. Erikoismekaanikko tunnusti minulle, että vika tai ongelma on täysin selvästi havaittavissa, mutta ei vain pysty sitä korjaaman (olin silloin niin tympääntynyt A6:n vikoihin, että nauhoitin sanelukoneelle näitä huoltokäyntejä myöhempiä korvausvaatimuksia varten). Toisena talvena molempien etuovien sähköiset lasinnostimet lakkasivat toimimasta, kuten Audien ominaisuuksiin kuuluu. Korjasivat vikaa pariin otteeseen, kun ensimmäisen korjauksen jälkeen lasit eivät vieläkään toimineet kunnolla.
Lämmittimen puhallin hajosi myös toisena talvena.
n. 70000 km:n kohdalla hajosi sitten kytkin eräässä risteyksessä ja se rikkoi samalla myös vauhtipyörän. Maahantuojan mielestä tämä on ihan normaalia näissä autoissa, mutta suostuivat kuitenkin maksamaan puolet työstä ja varaosista.
Lisäksi neljäntenä talvena kyljen maalipintaan alkoi tulla _maalin alta_ muutamia halkaisijaltaan n. 5-10 mm:n muhkuroita, jotka viittasivat maalin alla kytevään ongelmaan.
Edellä mainittujen lisäksi käytin Audia huollossa 3-4 kertaa vuodessa pienempien akuuttien vikojen vuoksi.
Ajo-ominaisuuksiltaan Audi oli tietysti oikein mukava. Se vain oli minulle liian kallis kesäautoksi - Suomen talvi oli nimittäin sille liikaa...
Näiden kokemusten rikastuttamana - ja jatkuvien huoltokäyntien köyhdyttämänä - myin Audin pois ja ostin tilalle toisen merkkisen vastaavan kokoisen uuden auton. En ole katunut päätöstäni.
Mitenkä samat autot kestää toisilla,ja jollain ei.Minun ei ole tarvinnut autoani viedä korjattavaksi.Normaalit huollot vain tehty.Toisaalta on kyllä autonkäyttäjiä joilla ei kestä mikään,ainoastaan metrinpätkä ratakiskoa.
Voi myös olla niin että laadussa on suuret hajonnat, yksi yksilö toimii, toinen on sus. Kuten Ranskan autoissakin on tilanne.
estää esim laturin hajoamisen, entäs lämppärin? Painoiko kaveri liikaa kaasua kun sytytyspuolat hajosi. Kerro nyt esim. kuinka nuo viat estetään niin siitä on muillekin hyötyä. Niin meitä on moneksi, jotkut saavat sen ratakiskonkin väärään.