PETTURIT!

http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1449357

Tietysti selittelette, että johtuu edellisen hallituksen ja sitä edellisen hallituksen toimista. Eikö edistyspuolueena itseään pitävän Kokoomus pysty parempaan ? Toivottavasti YLE ja MTV3 kaivavat arkistoistaan ne puolueen johtohenkilöiden vaalinaluslupaukset, jotta muistinne virkistyy. Kokoomukseen ei voi luottaa.

Terveisin,

Pettynyt äänestäjä
9330
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

2007

Palkansaajien vaalipaneeli 31.01.2007 | kesto: 19.32(Video) Keskustelua euroista 11.03.2007 | kesto: 7.45(Video) Keskustelua vanhustenhoidosta 15.03.2007 | kesto: 3.38(Video) Vanhanen ja Katainen tukkanuottasilla 16.03.2007 | kesto: 2.04(Video) Syyttelyä vaalilupausten rikkomisesta 25.04.2007 | kesto: 2.09(Video) Todistetta väitteelle kokoomuksen lupaamasta 500 euron korotuksesta ei löydy ainakaan YLEn vaalikeskusteluista.

Kokoomus profiloitui maaliskuun 2007 eduskuntavaalien alla voimakkaasti tasa-arvotupon eli koulutettujen naisvaltaisten alojen tasokorotusten puolustajana.

Muutamia kuukausia ennen vaaleja terveydenhuoltoalan ammattijärjestö Tehy oli teettänyt kyselyn suomalaisilla siitä, tietävätkö ihmiset sairaanhoitajien palkkatason ja minkä suuruinen palkan pitäisi olla. Palkkataso oli hyvin tiedossa, ja korotuspaineen määräksi tuli 500 euroa.

Tämän jälkeen Iltalehti lähetti kaikkien puolueiden vaalivastaaville eli lähinnä puoluesihteereille kyselyn, pitäisikö hoitajien palkkoja nostaa 500 eurolla. Iltelehden poliitikan toimituksen mukaan kaikki muut puolueet paitsi keskusta vastasivat kyselyyn myöntävästi. Kokoomuksesta asiaa hoiti puoluesihteeri Taru Tujunen.

Kokoomuksen vaalivoiton ja hallitusvastuun myötä asia nousi julkisuuteen, ja etenkin hoitajat alkoivat vaatia, että heille on luvattu 500 euron korotus.

Keväällä 2007 aloittanut porvarihallitus on luvannut 150 miljoonaa euroa korotettua valtiontukea vuodessa tämän nk. tasa-arvoerän hoitamiseen. Se ei kuitenkaan riitä takaamaan paljon puhuttuja 500 euron korotuksia, joten osapuolet kiistelevät nyt, mitä vaalien alla oikein luvattiin.

Kesän ja syksyn 2007 aikana käydyissä keskusteluissa moni on saanut kuvan, että kokoomus on suoraan luvannut 500 euron korotuksen hoitajille. Ainakaan vaalikeskusteluissa asia ei käy näin selvästi ilmi.

Teksti: Paavo Rytsä

Äänestä
  • Tiedäkö mitä luvattiin Kokoomuksen vaalitilaisuudessa 17.3-07. Paikka oli Helsingin Itäkeskus. Yksi lupaaja oli nykyisessä hallituksessa oleva naisministeri.. Kuulijoita oli pilvin pimein.

    Äänestä

  • mitä., kirjoitti:

    Tiedäkö mitä luvattiin Kokoomuksen vaalitilaisuudessa 17.3-07. Paikka oli Helsingin Itäkeskus. Yksi lupaaja oli nykyisessä hallituksessa oleva naisministeri.. Kuulijoita oli pilvin pimein.

    Yksi kansanedustaja puhuu omasta näkövinkkelistä tästä pitää erottaa puolueen vaaliohjelma ja yksittäinen ehdokas. Kaikissa puolueissa sooloillaan.

    Äänestä

  • notta jotta kirjoitti:

    Yksi kansanedustaja puhuu omasta näkövinkkelistä tästä pitää erottaa puolueen vaaliohjelma ja yksittäinen ehdokas. Kaikissa puolueissa sooloillaan.

    että valehdellaan ? Valheestahan voi jäädä myös kiinni ja siitä voi tulla eriasteisia seuraamuksia.

    Äänestä

Katkeri pikku demari se siellä vinkuu kurjuuttaan.Kuinka HETI vaalien jälkeen kaikki sotkut siirtyy Kokoomuksen syyksi ? Eikös täällä ole ollut sossumeininki jo 70-luvulta saakka (korjaan taistolaisuus,kommunismi ym. Suomen syrjäytymiseen auttava meiniki).Nykyiset syyttelyt (varsinkin Heinäluoman) vievät kyllä uskottavaaden koko politiikasta.

Äänestä
  • P.S. Aamuni opli pilalla, kun avatessani verhot, huomasin, että taivas oli aivan harmaa. Miksei hallitus puutu tähän? Kuka kantaa vastuun, kun kansa ei saa d-vitamiinia eikä tervettä väriä naamaansa auringonvalosta? Mikseivät Kokoomus ja Katainen näe aiheelliseksi reagoida asiaan?

    Äänestä

  • lainen avaa suunsa niin vastuu todellakin siirtyy kuulijalle. Eivätkö ne änkyttäjät osaa muodostaa järkeviä ja ymmärrettäviä lauseita ? Vai onko kokoomus todellakin niin ylimielisten ihmisten puolue, ettei vaalien välissä tarvi äänestäjien mielipiteitä kuunnella ollenkaan ? Jos näin niin tämä hallitus kaatuu ennen aikojaan omaan mahdottomuuteensa ja se on oikein.

    Äänestä

ukko. Ensin perustetaan työryhmä ratkomaan terveydenhoitoalan kriisiä. Tänään Katainen "tappaa" työryhmän toimintaedellytykset ilmoittamalla, ettei rahaa tule. Mitäs hyötyä on työryhmällä edes aloittaa, kun kyseessä on nimen omaan rahariita ? Ai niin Kataisen logiikan mukaan: Hallitus ei puutu asiaan, mutta silti puuttuu...juupas eipäs, eipäs juupas. Täysi harjoittelija on nostettu valtiovarainministerin postille!

Äänestä

Juupas eipäs keskustelua.
Kaikki vaalien alla käytty keskustelu on arkistoitu lehdet,radio,tv eli demut hei kerätkää arkistoista kaikki kokoomuksen 500€ lupaukset ynm vastaavat ja vierelle omat paska puheet ja eiku vertailemaan ......

Äänestä

Kommentoi aloitusta


..... kirjoitti:

http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1449357

Tietysti selittelette, että johtuu edellisen hallituksen ja sitä edellisen hallituksen toimista. Eikö edistyspuolueena itseään pitävän Kokoomus pysty parempaan ? Toivottavasti YLE ja MTV3 kaivavat arkistoistaan ne puolueen johtohenkilöiden vaalinaluslupaukset, jotta muistinne virkistyy. Kokoomukseen ei voi luottaa.

Terveisin,

Pettynyt äänestäjä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu