huimaukset ei liitykään epilepsiaan

No nyt oli soittoaika lääkärille koskien outoa pari viikkoa kestänyttä huimaustani. Hän kyseli runsaasti kysymyksiä jonka jälkeen tuli tulokseen että huimaukseni eivät liittyisi lainkaan epilepsiaan vaan minulla saattaa olla tasapainohäiriö, joka kuulemma usein tulee nuorille naisille ja lähtee yleensä itsestään pois, ja hän pyysi minua käymään terveyskeskuksessa jossa tarkistettaisiin neurologinen status.

Hän myös ihmetteli edellisen lääkärini reaktiota joka oli pelkkä "ok" kun kerroin että edelleen saan kohtauksia kuukausittain, sillä niistä pitäisi päästä eroon kokonaan. Eli annosta nostettiin nyt yht.100 päivässä.

Onko tällainen tasapainohäiriö kellekään teistä tuttua? Voikohan olla että koko yön kestäneet kohtaukset pari viikkoa sitten vaikuttivat tähän aistiin niin päljon että jokin häiriö jäi päälle, mutta tämä huimaus ei tosiaan olisikaan epilepsiaa?
7585
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Mä jos kuka olen kärsinyt monta vuotta
pahoista tasapainohäiriöistä ja
lääkkeistä ne tulivat.
Niin monet lääkkeet kokeilin ja
yhtä tuskaa oli monien kanssa.
Vieläkin toisinaan tulee,
mutta onneksi harvemmin.

Onneksi sulla on nyt hyvä lääkäri
joka tietää mistä puhuu ja haluaa
sut kohtauksettomaksi kuten pitääkin.

Äänestä
  • Aionkin jatkossa pyytää jos pääsisi samalle lääkärille sillä tämä nuori nainen tuntui siltä että hän todella haluaa hoitaa asiat kunnolla.

    En kyllä tiedä voiko nuo huimaukset tulla lääkkeistä sillä oon syönyt 4,5v Neurotol Slowta annos melkeinpä sama kaiken aikaa. No pitääpä tarkistaa mistä on kyse. Nyt ei onneksi ole moneen päivään ollut huimausta että ehkäpä se on itsestään menossa ohi..

    Äänestä

  • Peeth. kirjoitti:

    Aionkin jatkossa pyytää jos pääsisi samalle lääkärille sillä tämä nuori nainen tuntui siltä että hän todella haluaa hoitaa asiat kunnolla.

    En kyllä tiedä voiko nuo huimaukset tulla lääkkeistä sillä oon syönyt 4,5v Neurotol Slowta annos melkeinpä sama kaiken aikaa. No pitääpä tarkistaa mistä on kyse. Nyt ei onneksi ole moneen päivään ollut huimausta että ehkäpä se on itsestään menossa ohi..

    mulla on ohimolohkoepilepsia, tosin olen ollut nyt neljä vuotta kohtaukseton. Syön Topimaxia annostuksella 100mg x 2. Mua huimaa aika tavalla kaiken päivää ja lääkärini oli kyllä tiukasti sitä mieltä että se on lääkkeen sivuvaikutus joka jää pois ajan kanssa tai sitten ei, täytyy sitten punnita onko haitta niin suuri että täytyy ottaa riski kohtausten tulemisesta jos lääkettä vaihtaa. Olen päättänyt kärsiä, koska Topi pitää ne kohtaukset poissa enkä halua ottaa riskiä että kohtaukset tulisivat takaisin jollain toisella lääkkeellä.

    Äänestä

  • mä ko luulin,et kuppa on sun syöny,on kiwa nähdä sua taas

    Äänestä

  • Peeth. kirjoitti:

    Aionkin jatkossa pyytää jos pääsisi samalle lääkärille sillä tämä nuori nainen tuntui siltä että hän todella haluaa hoitaa asiat kunnolla.

    En kyllä tiedä voiko nuo huimaukset tulla lääkkeistä sillä oon syönyt 4,5v Neurotol Slowta annos melkeinpä sama kaiken aikaa. No pitääpä tarkistaa mistä on kyse. Nyt ei onneksi ole moneen päivään ollut huimausta että ehkäpä se on itsestään menossa ohi..

    muustakin johtua, mutta monesti nuo meidän lääkkeet niitä tekevät.
    Monta vuotta kun syö samaa niin joidenkin tehokin muuttuu etenkin naisilla ja
    sitten on nämä meidän hormonaaliset
    toiminnat.
    Mulla on aina menkkojen aikana olo
    kuin voisin saada kohtauksia ym.
    ikäviä tuntemuksia joten seuraile
    tuleeko tuntemukset ennen vai jälkeen
    niiden jne....

    Hyvän neuron kun löytää kannattaa
    yrittäää pitää siitä kiinni.

    Äänestä

enne jatkuvaa tasapainon puutetta,olisko hiivan syytä,ota korkilline viinaa,auttasko se

Äänestä

huimausta "pitkän" ikäni, reippaasti ennen kuin sairastuin epilepsiaan, ja ennen kuin aloin syödä epilääkkeitä. Lääkkeet tosin pahensivat tilannetta hetkellisesti, mikä lienee tyypillistä.

Myös alhainen verenpaine aiheuttaa huimausta. Onko verenpaineesi mitattu? Omani on ajoittain liian alhainen jolloin kävelen pitkin seiniä.

Ihan kaikkea ei kannata suorilta panna lääkkeiden piikkiin. Ensimmäisen gm-kohtauksen yhteydessä (ennen lääkitystä) terveyskeskuksessa sain valtaisan huimauskohtauksen, sen jälkeen "blink". Kohtaukset jättävät aina huimauksen päälle, mutta ei ihan pariksi viikoksi. Tosin aurakohtauksien yhteydessä huimausta on päivittäin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Peeth. kirjoitti:

No nyt oli soittoaika lääkärille koskien outoa pari viikkoa kestänyttä huimaustani. Hän kyseli runsaasti kysymyksiä jonka jälkeen tuli tulokseen että huimaukseni eivät liittyisi lainkaan epilepsiaan vaan minulla saattaa olla tasapainohäiriö, joka kuulemma usein tulee nuorille naisille ja lähtee yleensä itsestään pois, ja hän pyysi minua käymään terveyskeskuksessa jossa tarkistettaisiin neurologinen status.

Hän myös ihmetteli edellisen lääkärini reaktiota joka oli pelkkä "ok" kun kerroin että edelleen saan kohtauksia kuukausittain, sillä niistä pitäisi päästä eroon kokonaan. Eli annosta nostettiin nyt yht.100 päivässä.

Onko tällainen tasapainohäiriö kellekään teistä tuttua? Voikohan olla että koko yön kestäneet kohtaukset pari viikkoa sitten vaikuttivat tähän aistiin niin päljon että jokin häiriö jäi päälle, mutta tämä huimaus ei tosiaan olisikaan epilepsiaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu