Minulle on vuosia sitten tehty raskauden keskeytys. Nyt olen valmis äidiksi ja haluan lapsia... minua mietityttää miten äitiysneuvolassa suhtaudutaan raskauden aiemmin keskeyttäneisiin. Onko abortista pakko kertoa? Onko kokemuksia kenelläkään?
raskauden keskeytyksestä...
Robin2007
171422
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
tuon asian. Sillä ei ole merkitystä raskauden kulkuun.
abortit ovat kuitenkin niin tavallinen asia etten oel kuullut suurimassa osassa neuvoloita suhtauduttavan aiempaan keskeytykseen yhtään mitenkään. Raskaus kuitenkin vaikuttaa elimistöön ja etenkin synnytyksen lähestyessä on hyvä tietää menneetkin toimenpiteet, siksi keskeytyksetkin neuvolakorttiin merkitään. Mikään pakko ei ole kertoa mutta hyvähän tuo olisi. Vähän kuin menisit sydänleikkaukseen ja jättäisit kertomatta että tupakoit?
Henkkoht kokemusta aiheesta ei, vain se mitä minulle on kerrottu raskaana olevien ystävien taholta joista jotkut ovat aiemmin raskauden myös keskeyttäneet. Yhdellekään heistä ei ole mitään moraalissaarnoja alettu neuvolassa pitää :D asia on vain todettu, merkitty ja siitä ei ole sen enempää puhuttu. Äitiysnevolassa porukkaa on niin monenlaista ettei siellä työskentelevä Voi antaa henkilökohtaisten vakaumustensa sekaantua työhön, huluksihan siinä tulisi, sekä tuöntekijä itse että asiakkaat...
***
Niinpä. Ihan arkipäivää ovat neuvoloissa, eikä sen perusteella saa mitään kummempaa kohtelua. Ainakin meidän neuvolassa saman th:n kanssa seurataan raskautta, mitataan lapsia ja hoidetaan ehkäisyasioita, myös aborttiasioita. Hirmu iso osa keskeytyksistähän tehdään pienten lasten äideille. Tosiaan keskeytys ei ole mikään erikoisuus eikä tuijottamisen aihe. Ja mielestäni siitä kannattaa kyllä ehdottomasti mainita.
kanssani mutta tuo vertaus oli vähän huono: "Vähän kuin menisit sydänleikkaukseen ja jättäisit kertomatta että tupakoit?"
Jos menee leikkaukseen ja jättää kertomatta tuollaisen asian, kyseessä on hengenvaara.:) Abortista kertomatta jättäminen ei ole lähellekään yhtä vakavaa, mutta turhaa kylläkin.
tyhmää, jos vastaa, että ei ole...
sun historias, mutta siitä huolimatta suhtautuvat kuin ihmiseen. Eivät arvostele. Hittoakos se niille kuuluiskaan.
toimenpiteen toisella paikkakunnalla, etkä ole siirtänyt tietojasi
näkee. Millään et voi estää.
opiskeluvuosina Helsingissä ja synnytin Tampereella, siellä ei ollut mitään tietoa abortistani.
mitenkään, mutta se kannattaa kyllä mainita.
Sellaista vaikutusta esim. mulla oli, että koska ole veriryhmältäni rh negatiivinen, niin se oli hyvä neuvolasa tietää jo etukäteen, että oli viime raskaudessani jo saanut suojarokotteen.
Myös se, että elimistö on jo aikaisemmin valmistautunut raskauteen, niin onhan se hieman eri tilanne.
Kannatta kertoa, ei neuvolassa siihen suhtauduta mitehnkään erikoisesti, kirjataan vain asia ylös.
No kannattiko abortti mielestäsi kun vieläkin noin huonoa omaatuntoa kannat?
Tais olla ihan elintasoabortti.
Pää pystyyn ja menoksi!
On hyvä kertoa kaikki naistentautialaan liittyvät asiat (tulehdukset ,abortti,menkkojen alku ymym.Näillä merkitystä,jos synnytyksessä tai raskaudessa jotain tarkennettavaa.
Se oli päätöksesi silloin ja nyt on tämä!
jokkut koodit mistä näkee raskauksien ja synnytysten määrä. Ja jos on raskaus muttei synnytystä niin eri koodi keskenmenolle ja keskeytykselle.
Ja kyllähän noita nyt muutenki usein kysytään jossain esim. esitietolomakkeissa, voi olla merkitystä hoidon kannalta.
teko näkyy vaan kummasti hävettävän, olipa sit kuinka laissa hyväksyttyä, 'naisen oikeus', 'pelkkä solumöykky' ym. höpötystä!!
Missä kohtaa AP sanoo häpeävänsä? Haluaa vain tietää onko ihmisille osunut epäammattimaisia neuvolatätejä kohdalle.
näkeehän tuon nyt korvillaankin.. ('Onko pakko kertoa?') Niimpäniin.
ehkäpä sitä miettii pidemmän päälle haluaako kertoa tuollaista asiaa, kun miettii monen ihmisen suhtautumista asiaan? krhöm.