Poliitikot virittivät vaalien alla löysillä puheillaan tehyläisten odotukset epärealistisiksi. Kokoomus tasa-arvotupoineen on suurin syntypukki. Se meni lupailemaan Jyrki Kataisen johdolla rahoittavansa yleisen linjan ylittävät koulutettujen naisten palkankorotukset valtion kassasta ylimääräisen valtionosuuden avulla.
Kokoomus oli oppositiossa, eikä sillä ollut valtakirjaa antaa lupausta, mutta se hakikin lupauksen avulla valtakirjaa päästä valtaan. Se oli halpahintainen tapa kalastaa ääniä ja siihen sisältyi amatöörimäinen virhe. Poliitikothan eivät neuvottele palkkasopimuksista.
Kokoomus oli oppositiossa, eikä sillä ollut valtakirjaa antaa lupausta, mutta se hakikin lupauksen avulla valtakirjaa päästä valtaan. Se oli halpahintainen tapa kalastaa ääniä ja siihen sisältyi amatöörimäinen virhe. Poliitikothan eivät neuvottele palkkasopimuksista.
Vastaukset 28
Vanhimmat
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2007/10/576185
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200710296782325_uu.shtml
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2007/10/576185
Tehy on haastanut useita työnantajia oikeuteen, koska nämä ovat uhkailleet ja painostaneet työntekijöitään laittomalla tavalla.
Kunhan sovittelulautakunta saa hoitajienkin palkat kuntoon - kuntatyönantajahan ei asiaa halunnut hoitaa - niin kokoomuksen kannatus nousee ja kepu seuraa imussa mukana.
Demareiden kannatus painuu vihreiden alapuolelle, terveisiä vaan Eero Heinäluomalle, hujopille, joka ei osaa muuta kuin räksyttää.
Superilaiset taas ovat eräiden tietojen mukaan joutuneet tehyläisten kiusanteon kohteiksi.
Otapa tästä kokoomuksen alkuun sysäämästä sekametelistä selvää..
"Se meni lupailemaan Jyrki Kataisen johdolla rahoittavansa yleisen linjan ylittävät koulutettujen naisten palkankorotukset valtion kassasta ylimääräisen valtionosuuden avulla."...
Juuri näinhän tapahtui, mutta "kiimaan" nostatetut(ei varmaankaan vähiten demujen taholta)hoitajat pistivät homman överiksi, eikä 600 milj. riittänyt.
Kokoomus sekaantui työmarkkinapolitiikkaan ja loi utopistisia mielikuvia tuntuvine korotuspuheineen nimenomaan hoitajille.
niitä utopioita mahtanut vielä vaalien jälkeenkin luoda...tosin olen samaa mieltä tuosta tulopolitiikkaan sekaantumisesta.
Hoitajien palkkataistelu on vielä kesken. kyllä he korotuksensa saavat, kunhan työnantaja ensin painetaan polvilleen.
Kunnilla on rahaa maksaa muutamaa konkurssikuntaa lukuunottamatta, mutta ne hallitus pakkoliittää naapureihinsa, pois sotkemasta terveydenhoitoalan rakennemuutosta.
Vaalien jälkeen on moitittu kokoomusta siitä, että se loi noita utopioita.
Etenkin hoitajien pettymyksen ymmärtää, kun juuri hoitajat mainittiin kokoomuksen vaalipuheissa ammattiryhmänä, joka nostetaan palkkakuopasta.
Kalevan Risto Uimonen sanoo ihan oikein, että paskapuheilla noustiin valtaan.
Tehy on käynyt hallituksen ja työnantajan kimppuun syytöksineen, ei oppositiossa olevien demareiden, jonka niskoille tälläkin palstalla yksi hurahtanut kokoomuslainen on tapansa mukaan kaatamassa kaiken syyllisyyden.
Sinulta ei kannata edes kysyä, oletko sekaisin, koska tajuaa sen nyt kysymättäkin, että olethan sinä.
Sekaisin.
Aina kun asiateksti saa teille luusereille jauhot suuhun, tulen hyvin, hyvin iloiseksi.
Siksi kiitän juuri sinua.
sinun kirjoittamanasi ei koskaan!
En oikein jaksa enää tämän iloisemmaksi tulla, joten anna olla vaan ja lopeta kehumisesi.
Sitä nyt omahyväsellä tuulella. Kunhan ei vaan se ylpeys kävisi lankeemuksen edellä (vai miten se vanha kansa nyt sanoikaan)?
Siinä on välissä jo joku toinenkin.
Pane sinä gubbe, pane vaan jauhoja suuhun ja yritä muka ärsyttää.
Tyhmähän olisin, jos jonkun kokoomuslaisen nettinarkomaanin pullistelusta ärsyyntyisin.
Enhän minä muusta iloitse kuin siitä, ettei teksteihini pystytä puuttumaan, vaan aletaan haukkua minua.
Se on hauskaa, koska minä en haukuista välitä, ja tekstini ovat näin ollen niin asiaa, ettei niitä kukaan kykene kommentoiumaan.
Huvittuneisuus on hyvin kaukana omahyväisyydestä, koska minusta tämä ajankulu olisi paljoin mukavampaa, jos joku kykenisi tekstejäni edes jollain tapaa kommentoimaan.
Juskus niitäkin näkyy, mutta ikävä kyllä aika harvoin.
tosin sekin toiselta palstalta lainattuna:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=1500000000000107&posting=22000000030262175
Minusta olisi kyllä mukavampaa tämä ajankulu, jos täällä olisi muitakin kuin Mielipidepankki, joka kykenee asialliseen keskusteluun politiikan sisällöistä ilman, että alkaa nimitellä muita keskustelijoita, heti kun itseltä loppuu eväät käsillä olevan asian suhteen.
Mutta mistäpä sitä ilonaihetta muualta kuin netistä löytyisi, kun muualla ei sananselittäjä jouda olemaankaan.
"Enhän minä muusta iloitse kuin siitä, ettei teksteihini pystytä puuttumaan"
Minä en sinun ketjuihisi tuppaa, joten saat ihan rauhassa jäbättää niissä ja pitää tiedotustilaisuuksiasi keskustalaisille.
On nuo toki luettu nuokin jutut, joissa MPP simua asiallisempana kirjoittajana antaa sinulle ympäri korvia.
Ei minulla ole mitään syytä puuttua sellaisiin ketjuihin, joissa sinua vedetään kölin alta.
Sinä et osaa kuin selittää asiat sellaisiksi kuin haluat ne nähdä, olet palstan Cöbbells.
Pysy poissa läheltäni, hajusi tarttuu.
Olipa asiaa täynnä oleva ja erittäin kiinnostava kirjoitus. Olen kuitenkin sen loppupäätelmistä aivan eri mieltä.
Tehy toi palkkatavoitteensa selkeästi esiin silloin kun neuvottelut aloitettiin. He halusivat nimenomaan kuoppakorotusta suhteessa muihin aloihin. Tämän tavoitteen kuntatyönantaja hylkäsi, kun se tasasi valtiolta saadun 600 miljoonaa kaikille koulutetuille naisryhmille, niillekin, jotka eivät ole koskaan palkkakuoppaa nähneetkään.
Minun mielestäni tämä toimenpide siirsi vastuun hallitukselta työnantajalle ja työnantaja on nyt velvollinen itse selvittämään aiheuttamansa tilanne, kun Tehy jatkaa pyrkimistä muita suurempaan palkankorotustavoitteeseensa.
Tosiasiahan on, että hoitajien palkka on kansainvälisessä vertailussa todella huono. Alan oppilaitoksiin ei hae tarpeeksi väkeä ja koulutetut hoitajat siirtyvät muihin ammatteihin tai ulkomaille. Täyttämättömiä vakansseja on vaikka millä mitalla. koko hoitoala on pahassa kriisissä juuri siksi, että hoitajien palkat ovat huonot. Tätä ei millään tavalla lievennä se, että kanslistien ja lastentarhanopettajien palkat ovat vielä huonommat.
Kunteiun on turha vedota taloudelliseen asemaansa. Hoitajien palkat maksetaan veroista, joten veronmaksajan kannalta on aivan yksi lysti maksetaanko ne kunnallisverosta vai valtionverosta. Pienituloisille toki tuntuu kunnallisveron korotus kipeämmin kuin tuloveron korotus, koska kunnallisvero on tasavero.
Nousukausi - jota meillä on takana jo useampi vuosi ja edessäkin arvioiden mukaan vielä pari vuotta - on kasvattanut myös kuntien tuloja. Todella hyvä asema on niillä kunnilla, joissa toimii menestyviä yrityksiä, sillä yhteisöveron tuotto on ollut todella huimaa. Nokian optioista putoaa myös kultamunia niiden kuntien syliin, joissa Noikian johtoa asuu, kun optioiden verotus tapahtuu palkkatulon päälle lisäämällä, eli ankarimman marginaaliprosentin mukaan. Valtio ja kunnat käärivät Nokian optioista parhaimmillaan, jopa 75% omiin taskuihinsa.
Minusta vastuu on nyt kunnilla. Kuntien on maksettava hoitajille säädyllistä palkkaa, että hoiitoalan henkilöstövaje ja tulevaisuuden henkilöstötarve voidaan turvata.
Kun palkkakulut nousevat, on säästöjä haettava muualta. Siihen on hyvät mahdollisuudet, sillä terveudenhoidon organisaatiopt ovat löysää täynnä ja johtamistavat todella tehottomia, työt järjrestetty sekavasti, päällekkäisiä töitä tehdään, työilmapiiri on erittäin huono, työssä jaksaminen vielä huonompaa, jne...
Hallituksen vastuu astuu minusta kuvaan vasta sen jälkeen kun hoitoalalle on saatu sopu ja kunnat ryhtyneet omiin toimiinsa hoitoalan toiminnalliseksi tehostamiseksi ja säästöjen kahelmiseksi organisaatioitaan ja johtamistapojaan muuttamalla. Jos tämän jälkeen on joillain kunnilla edelleen vaikeuksia, niin valtio auttakoon lähinnä niin, että tarjotaan lisäporkkanoita kuntaliitoksiin ja yhteistyöhön kuntien välillä, että kuntien vastuulla olevat palvelut on mahdollista tuottaa tehokkaammin.
Minun mielestäni kunnat ovat erittäin väärässä, jos ne kuvittelevat voivansa rahoittaa oman tehottomuutensa ja leväperäisyytensä aina sillä, että valtiolta saa lisää rahaa, vaikkei itse tee mitään.
Nyt siis hoitajien palkat ensin kuntoon, se on työnantajan tehtävä, ja sitten hallitus katsoo, mitä siitä kunnille seuraa. Auttaa vasta jos todellista aihetta on.
palkkoihin? Tosiasia on se, että kaikkien suomalaisten palkkataso on kansainvälisessä vertailussa huono. Siinä mielessä koko Suomi on, ei palkkakuoppa, vaan murheenlaakso.
Hoitajien palkkakuopan toteamiseen, sen syvyyteen ja laajuuteen linkin teksti antaa hyvän vertailupohjan. Hoitajat eivät todellakaan ole siellä kuopan pohjalla.
Kuntatyönantaja teki palkkatarjouksensa tarkalleen hallitusohjelman kirjauksen mukaisesti ja hallituksen edustajat Vanhanen ja Katainen ovat ilmaisseet olevansa tyytyväisiä neuvottelutulokseen.
Media on nostanut esiin sen, että koulutetut hoitajat eivät jää Suomeen, vaan painuvat Britanniaan, Norjaan ja muuallekin Eurooppaan, koska saavat siellä parempaa palkkaa, vastuullisemman ja itsenäisemmän työn, tiimityötä arvostavan johtamiskulttuurin ja huomattavasti paremman ilmapiirin työpaikoilla.
Minusta tuo on sellaista aivovientiä, joka pitäisi tukkia, ettemme itse joudu tilanteeseen, jossa suomalaisilla, pienillä palkoilla on houkuteltava hoitajia Thaimaasta, Kirgisiasta tai jostain todella matalapalkkaisesta maasta.
Hoitajien palkkauoppa on minusta kotimaisittainkin aika syvä, koska hoitajan koulutuksen saaneisiin ihmisiin törmää hyvin useilla muilla toimialoilla, jolloin hoitajan koulutus on tavallaan hukkaanheitettyä, kun heidän ei kannata mennä koulutustaan vastaavaan ammattiin, vaan hakeutuvat myyjiksi ja yksityisen sektorin toimisto- ja palvelutehtäviin.
Kuntatyönantaja teki palkkaratkaisun hallitusohjelman mukaisesti, mutta niin tehdessään se myös hylkäsi Tehyn kuoppakorotustavoitteet ja saa nyt itse vastata seurauksista.
Hallitus ei tietenkään voi ottaa kantaa yhden ammattiryhmän palkkojen muita parempien korotusten puolesta. Sellainen ei tosiaankiaan kuulu hallituksen tehtäviin.
Tämä oli selvä asia jo ennen vaaleja, mutta hukkui mediahälyyn hoitajista.
"Hallitus ei tietenkään voi ottaa kantaa yhden ammattiryhmän palkkojen muita parempien korotusten puolesta. Sellainen ei tosiaankiaan kuulu hallituksen tehtäviin.
Tämä oli selvä asia jo ennen vaaleja, mutta hukkui mediahälyyn hoitajista."
- Kokoomus piti yllä mediahälyä hoitajien tasa-arvotuposta ennen vaaleja - oppositiosta käsin.
Sairaanhoitoalasta kirjoiteltiin, koska Sailas paljasti sen kustannuskriisin ja henkilösatövajeen jo yli vuosi ennen vaaleja.
Eduskunnan tulevaisuusvaliokunta nosti saman asian esiin jo Vanhasen I hallituskaudella.
Kokoomus teki asiasta välikysymyksen kauan ennen vaaleja.
Esko Aho ja Sitra tutkivat samaa asiaa ja ilmaisivat huolensa paljon ennen vaaleja.
Kokoomus otti vaalikampanjaansa kaikki julkisen alan koulutetut naiset, joista esimerkkinä mainittiin "Sari Sairaanhoitaja".
Näihin kaikkiin media tarttui.
Mutta nyt kun on tarkoituksenmukaista osoittaa johonkin suuntaan syyttävällä sormella, unohdetaan kaikki se, mikä ei osoita kokoomusta kohti.
Juuri noin.