Olen alkanut odottaa vauvaa. Mulla on napakoru. Onks haittaa, kun masu kasvaa jossain vaiheessa? Onks kellään kokemuksii?
Please, kertokaa, en haluis luopuu siitä, se on tärkee muisto mulle.
Please, kertokaa, en haluis luopuu siitä, se on tärkee muisto mulle.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Huomenia!
Mulle sanottiin ekassa ultrassa (rv 12) että tokaan ultraan mennessä (rv 20) vois ottaa pois.. Että on tulehdusvaara.
Ite otin sen pois sitten silloin ennen rv 20.
Tästä on kyllä kai aika monelaisia ohjeita, toiset sanoo toista ja toiset toista.
ottaa napakoru jossain vaiheessa pois, kun koru käänty hassusti ku masu kasvo. Mut synnärin jälkeen sain sen laitettua takasin. Ja jos sitä ei saa takasin niin läväriliikkeissä ne laittaa sen ilmatteeks takasin kun on oma koru mukana.
Se mahanpäällinen nahka venyy, ja sitä ei voi ennustaa että kuinka pian. Suurella osalla myös napa pullahtaa ylöspäin.
Luulen, että neuvolassa sanotaan sulle siiitä, ja suosittelen otamaa pois juuri tulehdusvaaranvuoksi.
Kumpi nyt sitten onkaan tärkeempi, joku koru vai raskaus :D (ite joutunut luopuun sormuksista kun sormet usein turvoksissa...)
Kolme raskautta takana. Ensimmäisessä koru oli koko raskauden ja synnytyksen. Toisessa sanoi kätilö sairaalassa, että jos viitsin, pystyn ja jaksan, niin voisin ottaa sen synnytyksen ajaksi pois varmuuden vuoksi (jos vaikka tulee hätäsektio tms), joten otin synnärillä pois ja laitoin kotona takasin. Kolmannessa raskaudessa otin sen pois jossain vaiheessa kun se alkoi tuntumaan ikävältä ja laitoin takaisin synnytyksen jälkeen. Nyt, neljännessä raskaudessa, mennään viikolla 19 ja toistaiseksi se on ollut paikoillaan, eikä ole ollut vaivaa.
Mielestäni siis voit pitää sitä niin kauan kuin siltä tuntuu. Koskaan ei ole kukaan neuvolassa mitään sanonut, ainoastaan kätilö synnytyssalissa.
Mulla nimittäin menossa rv 37 ja napakoru on ja pysyy:D ei siitä mitään haittaa ole jos ei tule kipeäksi. Iho tietty venyy jne, mutta mä oon antanu korun olla paikalla kun ei se ole siinä mitään haitannu. Tietty se täytyy ottaa ku menee synnyttämään mutta sittenhän sen voi laittaa takas. Ehdottaisin että katsot itse pystytkö sitä pitämään. Jos tulee kipeäks niin ota sitten pois. Mulla on napaki ihan pullahtanu ja ei se silti siinä mitään haittaa. Neuvolassa terkka vaan sanoo aina että vieläkin pystyt pitää napakorua:D
Mulla on ollu koru niin monta vuotta että se tuntuu enemmin pahalta ilman sitä korua:D
netistä saa tilattua ns. taipuvia napakoruja. Ne on suunniteltu raskaus vatsalle ja mukailevat kehoa. Itse olen aikeissa hankkia sellaisen, RV 24 ja koru edelleen paikallaan vaikka napa melkein kokonaan kääntynyt jo.
Riippuu niin kamalasti siitä miten vatsa kasvaa, millainen koru navassa on, kuinka se on lävistetty jne. Viime raskaudessa otin korun pois muistaakseni kolmisen kuukautta ennen synnytystä, napa katosi kokonaan ja alkoi näyttää että koru vaan turhaan venyttää reikää liikaa. En halunnut että reikä repeää ja venyy turhaan. Korun sai sitten synnytyksen jälkeen laitettua takaisinkin vielä. Nyt otan korun varmaan paljon aiemmin pois jo kun masu kasvaa paljon nopeammin näin toisella kertaa.
Synnytykseen ottaisin korun kyllä viimeistään pois, ihan juuri tuon mahdollisen hätäsektion varalta. Ei tarvitsisi sitten kiireellisessä tilanteessa hoitajien näprätä korua auki tai leikata sitä pois.
..tuli just siihen napakorun kohtaan kun en ajoissa ottanut pois, otin sen siis 8kk, eli se tavallaan repes ja en saanut sitten koruukaan enää siihen kun oli arpeutunut. joten ota pois vaan, saat sen takaisin varmasti kunhan se ei ole kerinnyt revetä, eikä ole aivan uusi hankinta, tai muuten tulehtunut.:)
Suosittelen pois.. ilkeenpi nyt kun arpi navassa ja siihen kun vielin tahtosin korun niin uus lävistys..
Otin juuri omani pois. Kymmenen vuotta se on paikoillaan ollut ja olin siihen kiintynyt, mutta en halunnut ottaa sitä riskiä, että napaan tulisi ruma arpi vatsan venyessä. Eihän kaikille niin käy, mutta joillekin kuitenkin.
Olen ajatellut asian niin, että jos viimeisen raskauteni jälkeen pääsen vielä takaisin pyykkilautamittoihin, lävistän napani uudelleen. Muussa tapauksessa se saa jäädä ikuisiksi ajoiksi - minusta nimittäin napakoru edellyttää nimenomaan tiukkaa masua ;)