laittakaa 307 SW vikalistaa..

korahtaako noissa laakerit helposti?
onko sähkövikoja?
lastenvikoja ym..?
olisi äärimmäisen kiitollinen vastauksista..
kunnioittaen:
veli miettinen
142886
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Vuosimallista 2002
ei laakerivikoja
ei sähkövikoja
ei lapsissakaan ollut vikoja
Vetoakselit vaihdettiin vapinan takia
Onhan se kuitenkin lopulta armottoman pieni auto

Äänestä
  • 307 SW vm 2002, 95000 km

    Hämmästyttävän isot sisätilat suhteessa ulkomittoihin. Kuusi henkilöä ja matkatavarat kyydissä lomamatkalla, hyvin mahduttiin.

    Alkusarjan yksilössä riitti uutena vikoja:
    - Etutukivarret (yms.) kolisevat ja kuluvat (edelleen)
    - Jarrut vinkuvat (edelleen)
    - Pakoputken joustoliitos vinkuu (edelleen)
    - Ovet natisivat ja kolisivat (saatu itse korjatuksi)
    - Ikkunareunusten kumikolmiot lepattivat (saatu itse korjatuksi)
    - Polttoainemittari näytti toisinaan liian paljon (korjattu)
    - Polttimoita palaa usein (korkea jännite?) (edelleen)
    - Takaluukun lukon vastakappale irtosi (korjattu)
    - Varapyörän hissi hajosi (korjattu)

    Varsinaisia sähkövikoja ei ole ollut. Ei ruostetta. Ei moottorivikoja. Pääosa vioista saatu korjatuksi takuuaikana.

    Yhteenveto: Monikäyttöinen moniääniauto. Uutena oli paljon pikkuvikoja, vanhemmiten pysynyt paremmin nipussa. Vinkunat ja kolinat häiritsevät edelleen.

    Farmariautomalleja, joissa on kolmelle muotoiltu takaistuin ja lisäistuinmahdollisuus, on vähän. Siksi seuraavakin auto saattaa hyvinkin olla Peugeot 30x SW.

    Äänestä

Auto 1.6 bensa, vm.2003, ml.115tkm. Takuuna vaihdettu 'koiran luut' ja jäähdytin 40tkm kohdalla. Sen jälkeen ei ole muuta tehty (normaalien huoltojen lisäksi) kuin vaihdettu uudet 'koiran luut' 110tkm kohdalla.
Ehdottomasti paras ja luotettavin omistamani auto toistaiseksi. Kaikki toimii ja pelittää.

Äänestä
  • Ehdottomasti paras ja luotettavin omistamani auto toistaiseksi. Kaikki toimii ja pelittää.
    ---------------------------

    mitä ihmeitä autoja sinulla o olut jos tuollainen paras.
    meillä on ajettu 0-140 000 km 2 asconaa, 2 golgffia, 2 astraa, kuplavolkkari,

    nyt ajossa astra, corolla, golf, punto, mittareissa 50-90 000 km mihinkään ei ole mitään alustan osia koskaan laitettu,
    ainoastaan pakoputkea.

    Äänestä

  • ..ja kirjoitti:

    Ehdottomasti paras ja luotettavin omistamani auto toistaiseksi. Kaikki toimii ja pelittää.
    ---------------------------

    mitä ihmeitä autoja sinulla o olut jos tuollainen paras.
    meillä on ajettu 0-140 000 km 2 asconaa, 2 golgffia, 2 astraa, kuplavolkkari,

    nyt ajossa astra, corolla, golf, punto, mittareissa 50-90 000 km mihinkään ei ole mitään alustan osia koskaan laitettu,
    ainoastaan pakoputkea.

    uudella autolla pitää voida ajaa kuusi vuotta,ilman suurempia vikoja..varsinkaan alustassa. esim. 330 bemarini on 556 tkm ajettu ja pakoputki on kerran vaihdettu. levyt ja palat.. öljyt sun muut,jos pilkkua aletaan nussimaan.

    Äänestä

ennen 2v takuuajan päättymistä:
-syyläri posahti
-penkinlämmittimet rikki
-tietokoneherjoja monensorttisia
-käyntihäiriöitä
-polttimoita palaa hurjasti
-takakontin lukko, sen myötä koko keskuslukitus pimeeksi
tuossa aluksi, vaihdoin Zafiraan, pösöä en enää ota...

Äänestä
  • opastan sinua istuin lämmittimistä. Ne hajoaa kaikista autoista, jos menee esim ottamaan toiselta puolelta tavaraa, ja painaa polvella istuimeen, niin langat katkeaa, se ei ole merkki vika, vaan käyttäjän vika, ei ole vielä tehty venyviä vastuksia niihin istuimiin. Amerikassa, jos käytettäisiin lämppäreitä, niin ohjekirjassa olisi erikseen kielto, että istuimille ei saa mennä painamaan polvella. Täällä ne korjataan takuuseen.

    Äänestä

  • Kuule ex-pösön omistaja. Se sun peugeot taisi olla vaan maanantai-kappale. Opel on huono joka paikassa, niistä laukeaa kone (tutut kertoi) ja perä roikkuu maassa kun porukkaa on kyydissä ja ne jäävät tien varteen puhumattakaan niiden rengasrikoista ja muutenkin niitä saa hävetä silmät päästä kun ne ovat sellaisia muutenkintärähtäneiden autoja (sanomalehdessä oli kaksi vuotta sitten kuvan kera siitä kun ooppelin moottori syttyi tuleen ja käynnistyi ilman avaimia joten niin vaarallisia ooppelit ovat). 406, 205,605 ja 309 on parhaat mallit mitä peugeotilla on.

    Äänestä

vm 2003 2.0 hdi wagon, lähellä sw:tä siis. 180tkm ajettu.

-jarrulevyt uusittu sekä eteen että taakse
-koiranluut pari kertaa
-flekti vaihdettu
-korinohjausboksi vaihdettiin juuri
-abs-anturi menossa vaihtoon
-sivutöyrmäysanturi menossa vaihtoon
-alapallot eteen vaihdettu
-polttimoita menee parin viikon välein

Ei muuta, ihan ok auto ja täyttänyt tarkoituksensa, vaihtoon menee muttei siksi että on huono, testaan välillä muuta merkkiä.

Äänestä
  • oli vielä ns. lastentauteja, nykyisessä uudemmassa ei ole ollut minkäänlaisia ongelmia ja yhtään osaa ei ole vaihdettu, vain kerran vuodessa huollossa. Samoin viimeistely on selvästi kehittynyt ja äänieristyskin kohentunut. Myös CAN-väylätekniikka on mennyt alkuvuosikerroista selvästi eteenpäin.

    Äänestä

polttimoita palaa jatkuvalla syötöllä 2007 versiossa ja vetoakselin tukilaakeri pyörähtää pesässään jatkuvasti ja sen takia pösö kannattaa myydä ennen takuun loppumista.. tuonkin asennus maksaa ihan helvetisti. moottori täristää todella pahasti. tuntuu että jos joku toimii,niin se on sumuvalot. joita ei suomessa tarvita, paitsi tietysti kaikki neitimäiset homoäijät niitä käyttelee..

Äänestä
  • laakeria pyörähtää pesässä? Jos saan kysyä, ensimmäinen kerta kun kuulen asiasta, laita tietoa peliin, ja faktaa kyseisestä ongelmasta.

    Äänestä

  • epäilen 1 kirjoitti:

    laakeria pyörähtää pesässä? Jos saan kysyä, ensimmäinen kerta kun kuulen asiasta, laita tietoa peliin, ja faktaa kyseisestä ongelmasta.

    luuli ostavansa uuden auton vuosi sitten, mutta useita kymmeniä kertoja huollossa ollut auto ei enää uudelta vaikuta. joitain kuljetustukiakin oli jäänyt paikoilleen?.. jostain tukilaakereista bjarne puhui..
    en saa bjarnea kiinni nyt. nukkuu varmaan krapulaansa poijes..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vm.2003-2006 kirjoitti:

korahtaako noissa laakerit helposti?
onko sähkövikoja?
lastenvikoja ym..?
olisi äärimmäisen kiitollinen vastauksista..
kunnioittaen:
veli miettinen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu