Uhkaileeko Kaarinalainen

Olet nuori, ehkä kolulainen taikka työtön taikka sosiaalietuuden saaja? Kosketteleeko Kaarinalainen opetteja sinua koulussa? Uhkaileeko poliisi? Pyritäänkö itsemäärämisoiketeesi puuttumaan työn, ammatin taikka elinkeinon valinnassa? Riistetäänkö vapautesi, perus- ja ihmisoikeutesi turhaan?

Tunnen ihmisoikeusartiklat, lain ja Kaarinalaisten virkamiesten henkilökohtaiset heikkoudet ja tarpeet ja tarvittavat valituskanavat.
3937
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

työtön ja Kaarinan työkkärin pomo
Roslakka uhkailee ties mistä keksityillä
karensseilla.
Mitä voisit tehdä hyväkseni?

Äänestä
  • Roslakka on oikeasti joissain asioissa hieman pihalla. Kertaalleen hän vakuutteli, että yrityksillä olisi velvollisuus ilmoittaa vapaat työpaikat työvoimatomistoon, koska lehti ilmoittelu saattaa hänen mielestään olla vilpillistä. Moista lakia ei ole olemassakaan. Yrityksen ja työvoimatoimiston välille kun syntyy asiakas suhde, niin työvoimatomisto alkaa pitämään yritystä koulutus ja kurssituskeskuksena.

    Laki sanoo, että jokaisella on oiekus valita työ, ammatti ja elinkeinoa ja että oppivelvollisuudesta säädetään lailla. Yhdessä tapauksessa työttömyys kesti bniin pitkään, että laki työmarkkinatuen vastikkeellisuudesta tuli voimaan. Laki sanoo, että vastikeellisesta työstä pitää sopia etukäteen aktivointi suunnitelmasa ja että työn pitää olla mielekästä ja soveliasta. Työvoimatomisto määräsi osoittamalla työtoimintaa ja koska sopimukseen ei päästy, niin päivärahat katkaistiin. lain mukaan moisista päätöksistä voi myös valittaa ja se viieminen valituskanava näissä olosuhteissa on vakuutusoikeus. Vakutusoikeuteen et asiaasi saa jos olet asiassasi oikeassa vaan valitukset jumahtavat kelan:n kanaviin. Näissä tapauksissa eduskunnan oikeusasiamieskään ei välttämättä tee mitään, joten asian voi viedä vaikka euroopan ihmisoikeustuomioistuimeen siksi, ettei ole saanut kohtuullisessa ajassa asiaansa oikeuteen.

    Työkkärissä pyörii myös mielenterveystoimiston väkeä, jotka pyrkivät omalta osaltaan edesauttamaan työvoimatoimiston mielivaltaa. Karainassa mm. mielenterveyslain toteuttaminen on hyvin vanhanaikaista ja suorastaan laitonta. Varoituksen sanat myös siitä.

    Roslakka on varmasti valtakunnan ensimmäinen työvoimatoimiston johtaja, jonka ammattitaito on vanhetunut ja todellsiuudentaju heikentynyt. Yksittäisiin valituksiin vastataan aina ettei kiinnosta, mutta jos isomman porukan saamme kasaan ja riittävästi yksittäisiä tapauksia joissa mm. perusoikeusia ollaan loukattu, niin pienimuotoinen joukkovalitushivustus olisi paikallaan. Muutoin sitä Roslakaa ei kannata edes kuunella.

    Äänestä

  • Siellä sinun on hyvä olla. Häiritsevät vasta sitten kun on työtä tarjolla!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Virkamies? kirjoitti:

Olet nuori, ehkä kolulainen taikka työtön taikka sosiaalietuuden saaja? Kosketteleeko Kaarinalainen opetteja sinua koulussa? Uhkaileeko poliisi? Pyritäänkö itsemäärämisoiketeesi puuttumaan työn, ammatin taikka elinkeinon valinnassa? Riistetäänkö vapautesi, perus- ja ihmisoikeutesi turhaan?

Tunnen ihmisoikeusartiklat, lain ja Kaarinalaisten virkamiesten henkilökohtaiset heikkoudet ja tarpeet ja tarvittavat valituskanavat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu