Joskus 'aiemmassa elämässäsi' monta kertaa mainitsit, että sen ainoan oikean seurakunnan (vl-liike siis) ulkopuolella ei vahingossakaan voi pelastua !
Miten nyt ajattelet asiasta ?
Miten nyt ajattelet asiasta ?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Yhdyn käsitykseen, ettei Jumalan valtakunnan ulkopuolella ole pelastusta.
Epäilykseni nousi, kun on monia asioita, joita vl-liike on tehnyt synniksi, vaikkei ne sitä oo. Eihän he pysty itsekkään noudattamaan niitä. Tuo televisio juttu, josta aiemmin kerroin, on hyvinkin yleistä. Eli viedään telkkari, lähelle mummolaan tms. ja katsotaan siellä. Tai käydään huoltoasemilla tms. katselemassa, vaikkapa urheilua.
Luonnollinen jatkokysymys;
Jos Jumalan valtakunnan ulkopuolella ei ole pelastusta - miten määrittelet Jumalan valtakunnan ? Onko se mielestäsi sama kuin vanhoillislestadiolaisuus ?
Tv:stä voi tulla uskomisen este.
Tv:stä voi todistetusti tulla este vanhoillislestadiolaisuudelle.
Sen omistaminen tai omistamatta jättäminen ei ole uskomisen este.
koskaan lopu. Seuraa uusia ja uusia...
Missä vain on elävää uskoa, nimestä riippumatta, siellä on pelastus, Jeesuksessa Kristuksessa.
Kyllähän ne joskus loppuvat, mutta täytyy sanoa että olet kärsivällisesti vastaillut monen kysymykseen. Minusta tämä, ja muutama muukin vastauksesi, ovat olleet sellaisia, etten minä kysy mitään, vaan sanon Aamen.
Kovin sinua on yritetty "käännyttää takaisin", ja olen vähän ilkeästikin ajatellut, että jos sama työ olisi käytetty lähetystyöhön, joka on käytetty täällä sinun ympäripuhumiseksesi, olisi sielunvihollinen varmasti ollut ihmeissään ja vihainen.
Kenenkään ei kannata yrittää rivien välistä lukea, että olisin vahingoniloinen. Omasta puolestani Weha saa uskoa itsensä autuaaksi juuri siellä missä hän haluaa, vaikka vanhoillislestadiolaisuudessakin. Luotan Jumalan johdattavan häntä taivaan kotiin asti. Mutta vilpittömän iloinen olen siitä, että kaveri, jonka kanssa olen väitellyt tuhat kertaa, pelastaako Jumala ihmisiä vain vl:ssä, sanoo noin. Näin täytyy todeta.
Jos annamme Jumalalle "vapaat kädet", voimme olla täysin varmoja ja vakuuttuneita, että Jumala pelastaa kenet Hän armossaan haluaa. Ja Hän tekee sen, miten haluaa ja missä haluaa. Emme saa antaa epäuskolle valtaa näin tärkeässä asiassa.
Nimimerkki Biblia_1776 käytti puheissaan näitä samoja asioita, että Jumala pelastaa kenet haluaa "merkkiin ja malliin katsomatta", mutta hänen perimmäinen ajatuksensa oli täysin päinvastainen. Vain vl-usko kelpaa hänen mukaansa Jumalalle, kun tarkemmin asiaan hänen kanssaan perehtyi. Se ei jäänyt minulle ainakaan epäselväksi. Eikä varmaan wehallekaan, jota Biblia vielä tänään kävi "ruoskimassa". Hän kävi täällä saarnaamassa viikon ajan ja varmaan satojen viestien verran parannusta, ja ilmeisesti lähti tänään palstalta. Jumala häntäkin rakkaudella siunatkoon. Ja palstalaisia myös.
"Missä vain on elävää uskoa, nimestä riippumatta, siellä on pelastus, Jeesuksessa Kristuksessa."
Näin on.
mihin vaan, vaikkapa sitten televiisioon: onhan noita "epäjumalia" ollut maailman sivu.
jatkaa, mutta se ei ole enää sitä samaa alkuperäistä uskoa.
3. Ja sinä kannoit ja kärsit, ja minun nimeni tähden sinä työtä teit ja et väsynyt.
4. Mutta minulla on sinua vastaan, että sinä sinun ensimäisen rakkautes annoit ylön.
5. Muista siis, kusta lankesit pois, ja tee parannus, ja tee niitä ensimäisiä töitä; vaan jos ei, niin minä tulen sinulle pian ja syöksen kynttiläjalkas pois sialtansa, ellet sinä tee parannusta.
6. Mutta se sinulla on, ettäs vihaat Nikolailaisten töitä, joita minäkin vihaan.
7. Jolla korva on, se kuulkaan, mitä Henki seurakunnille sanoo. Sen, joka voittaa, annan minä elämän puusta syödä, joka keskellä Jumalan paradisia on.
Tuskinpa weha kaipasi mitään TV:tä (tai muuta maailman tarjoamaa iloa) silloin kun sai kokea ensimäisen rakkauden.
Ei Jumalan valtakunnassa Henki varoita turhista asioista. Aina on vaara että sydän kiintyy maailman. TV on yksi sellainen joka monelta on vienyt uskon.
19. Ja pitäisit uskon ja hyvän omantunnon, jonka muutamat ovat hyljänneet ja ovat uskon puolesta haaksirikkoon tulleet,
Usko ei voi pysyä samana jos omatunto ei ole puhdas. Se muuttuu, ja Valtakunnan rajat himmenee. Mieli muuttuu. Ei ole enää lapsen kuuliaisuus ja tällainen suhtautuminen:
15. Mutta jos sinun veljes sinun ruastas surulliseksi tulee, niin et sinä enään vaella rakkaudessa. Älä sitä ruallas kadota, jonka tähden Kristus on kuollut.
TV-kristityt istuvat töllön edessä ja ajattelevat rakastavansa Jumalaa ja Jeesuksen lihassa ilmestymistä. Epäraamatullista! Taivaallinen rakkaus ilmenee Jumalan lasten välillä.
Ihmisjärki sanoo (tietenkin) että tällaisessa uskossa puhujat ja kärkimiehet saavat liian paljon sanomista.
Mutta varmaan monet teistä jotka olette menettäneet uskonne ymmärätte nämä Jeesuksen sanat:
4. Mutta minulla on sinua vastaan, että sinä sinun ensimäisen rakkautes annoit ylön.
5. Muista siis, kusta lankesit pois, ja tee parannus, ja tee niitä ensimäisiä töitä;
Sinäkin kerran olit "veljien rakkaudessa" ja näit tämän Jumalan valtakunnan ihanana. Kuulit siellä Hyvän Paimenen äänen ja yhdyit sen käsityksiin.
Tuolloin sinä puhdistit itseäsi.
3. Ja jokainen, jolla tämä toivo on hänen tykönsä, puhdistaa itsensä, niinkuin hänkin puhdas on.
Tänään sinä rakastat maailmaa, ja et pidä tärkeänä Kristuksen hankkimaa puhtautta.
Tämä muutos ei olisi tapahtunut jos olisit ollut kuuliainen ja pannut synnin pois. Uskallan väittä että sinunkin (kuka tahansa olet) tapauksessa kävi näin:
14. Vaan jokainen kiusataan, kuin hän omalta himoltansa vietellään ja houkutellaan.
15. Sitte kuin himo on siittänyt, niin hän synnyttää synnin; mutta kuin synti täytetty on, niin se synnyttää kuoleman.
Sinä siis lankesit ilmiselvään syntiin. Sellaiseen syntiin josta omatuntosi kehoitti parannukseen. Et saanut voimaa korjata asiaa vaan lähdit täyttämään synnin mittaa.
Myöhemmin olet ehkä kertonut miksi erosit Laestadiolaisuudesta, mutta se on varmaan vain ollut jotain tollaista höpötystä jota weha esittää.
Väitätkö että Vl-liike on sama kuin Jumalan valtakunta?
Nuorena kysyin eräältä vanhemmalta kristityltä, mistä tietää, että Pyhä Henki on todella jotain sanonut, eikä se ole vain ihmisen omia puheita?
Tämä vanhempi uskovainen (vl vuosikymmenten takaa), sanoi, että Pyhän Hengen äänen voi selvästi erottaa siitä, että se ei koskaan puhu Raamattua vastaan, Hänen sanansa ovat aina selkeästi Raamatulla osoitettavissa.
Sinun lausahduksesi on vain sanahelinää, ei mitään, mitä voisit todistaa Raamatulla.
Sinä siis luulet olevasi "Jumala", joka voit muutaman lauseen pätkästä kehitellä melkoisen pitkän selostuksen minun, sinulle täysin tuntemattoman henkilön menneestä elämästä ja "pois lankeamisesta".
Kirjoituksessasi on muitakin "epätarkkuuksia", joita en jaksa lähteä korjaamaan, koska menen nukkumaan.
Kaikki tekstisi kumpuaa siitä väärästä opista, että Jumalanvaltakunta on sama kuin vl-liike ja että "valtakunnan rajat2 kulkevat vl-liikkeen rajojen myötä.
Tämä on tyypillistä vl-fraseologiaa sekä väärää oppia.
Ei Jeesus kärsinyt ja kuollut vain vl-uskoisten tähden, vaan kaikkien niitten tähden, jotka haluavat uskoa Häneen ja periä iankaikkisen Taivaan valtakunnan uskomalla Hänen sovitustyönsä omalle kohdalleen.
Se joukko on huomattavasti laajempi kuin piskuinen vl-joukko. Toki siinäkin joukossa on taivaan matkalaisia, sitä en kiellä. Mutta kenellekään heistä ei ole annettu voimaa tai kykyä lukea toisen ihmisen sydämen tilaa ja sanoa: tuo tai tuo ei ole oikein uskomassa. Se tai se on maailmassa.
Hedelmistään teidät tunnetaan, sanoo Raamattu. Hedelmä ei kuitenkaan ole se, että toisten uskoa lähdetään vikomaan täysin epäraamatullisin perustein.
Ethän vain syyllistynyt tähän itse? Hirsi silmässä et taida nähdä. Vl:t USKOVAT niinkuin Raamattu opettaa, suotakoon kaikille se oikeus.
Mitä muuten itse TEET tällä palstalla? Kyttäätkö, että saisit vikoilla, juuri niinkuin fariseukset Jeesuksen aikaan.
>>>Tämä on tyypillistä vl-fraseologiaa sekä väärää oppia. >>>>
>>>>>Hedelmistään teidät tunnetaan, sanoo Raamattu. Hedelmä ei kuitenkaan ole se, että toisten uskoa lähdetään vikomaan täysin epäraamatullisin perustein.>>>>>
Tämä riittää !
televisiottomuuskin.
Se ettei johdata perhettään kiusaukseen ja hanki televisiota on hyvä asia. Mutta VL:t ovat tehneet siitä epäjumalan. On paljon muitakin uskovia, joilla ei ole televisiota, mutta eivät he siitä televisiottomuudesta ole tehneet epäjumalaa.
Samoin on ehkäisyn laita. On paljon uskovia ihmisiä, joilla on suuria perheitä, mutta eivät he ole tehneet asiasta mitenkään itselleen epäjumalaa,
Fariseuksilla oli tapa näpelöidä rukousnauhojaan kadunkulmissa ja rukoilla ja paastota näkyvästi. Heillä oli oikein nimetyt kadut, joilla he tiettyinä aikoina jakoivat almuja köyhille.
Tuo televisiottomuus ja ehkäisemättömyys on noussut vl:lle vähän samaan arvoon.
Vaikkapa vain autoa on ostamassa vl:ltä, niin kerskuminen isosta perheestä alkaa.
Ole hyvä vaan.