Raskaus ei nyt vielä kovin pitkällä eikä neuvolassa oo vielä tullu käytyä, eli meidän suvussa kulkee rasitteena korkea verenpaine josta oon saanu osani. raskauden aikana verenpaine kuulemma vielä nousee? omat arvot on just niillä rajoilla ettei tarvii pillereitä napsia, mutta entäs sitten nyt?
Verenpaineesta
Kiivi
8513
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ruokavaliolla ja liikunnalla voit jonkun verran vaikuttaa, vähäsuolaista ja -rasvaista sapuskaa ja paljon kasviksia ja kuituja ja liikuntaa paljon. Ota asia neuvolassa puheeksi heti eka käynnillä, näillä ei välttämättä ole mitään merkitystä tai merkitys on minimaalinen, jos suvussasi on verenpainetautia.
Korkea verenpaine on riski vauvalle ja äidille, on raskausmyrkytyksen vaara ja edessä on sitten sairaalassa oloa...
Oon kasvissyöjä ja vältän todella paljon rasvaa, en juo en polta, liikuin ennen paljon nyt tosin jäänyt ^^ mutta teen seisomatyötä. Eli noilla ei siihen verenpaineeseen vaikuteta, valitettavasti. Neuvola on ens viikolla niin täytyypä mainita asiasta..
Minulla on ollut raskauksien aikana korkea verenpaine. Viimeisen raskauden aikana sain verenpainelääkkeet, joita käytin vauvan syntymään asti. Paine laski omalle tasolleni heti vauvan syntymän jälkeen - ei ihan normaalilukemiin, mutta ei kuitenkaan tarvitse enää syödä lääkkeitä. Neuvolassa seurataan tarkkaan, jos äidillä on korkea verenpaine, koska se saattaa häiritä vauvan kasvua. Myös virtsan valkuaista tarkkaillaan, ettei pääsisi raskausmyrkytys kehittymään. Verenpaine ei mitenkään ole häirinnyt minun odotusaikojani.
Minullakin oli ennen raskautta verenpaine koholla, mutta en ollut lääkityksellä.
Raskauden loppuvaiheessa verenpaine alkoi kuitenkin vielä kohoilla, joten
sain lääkityksen.
Synnytys käynnistettiin laskettuna päivänä, juuri raskausmyrkytysvaaran vuoksi.
Synnytyksen jälkeen verenpaine laski alemmalle tasolle kuin ennen raskautta, vaikka
lääkityskin lopetettiin.
Tämä ei nyt varsinaisesti enää tähän asiaan liity, mutta kerronpa silti,
eli pari kuukautta lapsemme syntymän jälkeen mieheni menehtyi työtapaturmassa
ja sen kokemuksen seurauksena verenpaineeni alkoi taas nousta. Aloitettiin uudelleen
lääkitys, jota on jo moneen otteeseen joudutta lisäämään, kun ei paineet pysy
enää ollenkaan kurissa.
Onpa todella ikävä kuulla. Minkä ikäinen lapsenne on nyt? Miten olet jaksanut?
Käytännöt vaihtelevat ikävä kyllä paljon, mutta verenpaineen nousua raskauden aikana tulisi aina verrata odottajan normaali-arvoihin, siis ennen raskautta ja alkuraskaudessa.Eli jos odottajan verenpaine on ennen raskautta ollut lukemissa 90/50, niin verenpaineen nousu lukemiin 130/85 on jo mahd.huolestuttavaa. Elimistösi on jo tottunut melko korkeaan verenpaineeseesi, joten sitä pitää muistaa ajatella kun mietitään onko verenpaine liian korkea raskauden aikana. Paineet lähes poikkeuksetta nousevat raskauden aikana, normaali kohoaminen on yläpaineella 20-30 yksikköä, alapaineella miel. alle 25yksikköä nousua.
Entäpä kun normaali arvot on 140/80? Kuulemma aivan normaalia olis, jos oisin 60-vuotias :) Mut oon vasta 20.. Toikin hassusti tuli selville, kun pienempänä aina luultiin, että jännitin verenpaineen mittausta.. Sitten yks lääkäritäti kauhistu, kun ihan perustarkastuksessa mittas sen ja sano, ettei millään voi olla enää jännitystä ja pitää kuulemma tarkkailla.. Tarkkailtu on säännöllisesti ennen raskautta ja pysyny täsmälleen samoissa arvoissa. Nyt en kyllä mitään oo raskauden aikana tarkkaillu.. kai se on taas pakko..
Minulla on normaaliarvo n. 150/90 ja raskauksien aikana se on ollut n. 160-190/105. Viime raskauden aikana sain lääkkeet, jolla verenpaine putosi omalle normaalitasolleni. Älä murehdi äläkä ota paineita korkeista paineistasi.