Onko kellään suositella kansan tajuista lukemista, mistä saisi ohjeita juominkieni hillitsemiseksi?
Kirjavinkkejä?
Jere100
9542
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Raimo O. Kojo:
Eroon viinasta (uudenlainen näkemys alkoholismista; pohdiskeleva opaskirja alkoholismista sekä juopoille että heidän läheisilleen, 1998)
Mielestäni tuossa kirjassa on kaikki oleellinen ja jos ei lue mitään muuta aiheesta, niin kirjastoon hakemaan se. Siinä oli niin tuttua juttua kokeneelta raitistuneelta.
kertovat monet alkoholistit kirjassa Nimettömät Alkoholistit. Siinä on sekä amerikkalaisten että suomalaisten kirjoituksia, ei teorioita vaan omia kokemuksia. Niissä tosin ei kerrota onnistuneista vaan pikemminkin epäonnistuneista juominkien hillitsemisistä. Mielenkiintoisia stooreja silti.
Juhani Seppänen: Selvästi juovuksissa
Vaikka se onkin Seppäsen oma päiväkirja ensimmäisestä vuodesta ilman alkoholia, siinä on paljon hyvää pohdintaa alkoholin merkityksestä elämään ja yhteiskunnan suhtautumisesta siihen. Seppänen on mm. sitä mieltä, että on juoppojen paapomista määritellä alkoholismi sairaudeksi ja että erilaiset kohtuukäytön ja suurkulutuksen rajat ovat vain sitä varten, että lääkärit voisivat rauhassa ryypätä itse.
Vaikka kirjassa ei ole suoranaisia ohjeita juomisen vähentämiseen, voi Seppäsen kokemuksista olla hyötyä.
....Peelen "Miten voitat riippuvuudet", erinomainen kirja riippuvuuksista ja niiden voittamisesta!
Löytyynee kirjastosta ja mm. tuolta:
http://www.adlibris.com/fi/product.aspx?additem=9510327816&page=product.aspx&isbn=9525421163&r=1
...vieläkin se Agentti.... eikun AA:lainen Milne ;)
......aa:ton ajatus? Pähkäile sitä nyt sitten aikasi kuluksi!
Hienoa että kirjaani suositellaan.Voin suositella kohtuukäyttöä kaikille alkoholisteille,olen erittäin pätevä suosittelemaan vaikka minulta puuttu oma kokemus!
...vetäytyen erakoksi, vaikka Pohjanmaalle ja lukea Pentti Linkolan koko tuotanto:)