Voiko Hesarin ja Iltiksen toimittajat kertoa vapaasti kansalle, paljonko he maksoivat sille henkilölle, joka rikkoi ehdottoman "lain" eli vuoti eli varasti poliittisen työvaliokunnan pöytäkirjan? Oliko tällä vuotajalla rahapula? Hän oli siis kansanedustaja. Eikö tämä kuukausipalkka riitä hänelle, velkojako on? Vai kateusko se tuli mukaan. Mutta rahaa on käytetty, paljonko. Salat julki. Sitä voi alkaa jahdata nyt Iltalehti tms.
Iltis ja Hesari
Paljonko maksoi
5153
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Se oli Lipposen asettama ansa Jääteenmäelle.
Paavo tiesi, että tulee häviämään pääministerikisan ja vuodatti pöytäkirjan kepulle. Anneli käytti aseena varastettua pöytäkirjaa. Nyt Paavo kaataa/mustamaalaa
Annelin. Ovelaa ja parempaa kuin x-viles ja SARS.
Pääkaupunkiseudun lehdistö jahtaa Anneli Jäätteenmäkeä Iran-gatevuodosta. Anneli Jäätteenmäellä oppositiojohtajana ei ollut pääsyä ulkoministeriön salaisiksi julistamiin papereihin.
Niistä poliitikoista, joilla oli pääsy näihin papereihin ei pääkaupunkiseudun erkottunut lehdistömme kirjoita lainkaan. Miksi?
Kuuluuko lehdistön vapauteen journalistiseen moraaliin tosiasioista vaikeneminen poliittisiin tarkoitusperiin nojautuen?
heistä pitäisi kirjoittaa ja mitä?
>Niistä poliitikoista, joilla oli pääsy näihin papereihin ei
>pääkaupunkiseudun erkottunut lehdistömme kirjoita lainkaan. Miksi?
Niinpä. Vaikuttaa vähän siltä, että ainakin pääkaupunkiseudulla Irak-papereiden sisällön tiesi jo lähes kaikki. Siis lähinnä julkinen salaisuus.
Siis jos lehtien sivuilta lukee salaisia paljastuksia niistä on oltava hiljaa, ettei asia vaan leviäisi yleiseen tietoon !!!?
jotka kävivät lukemassa Annelin nettipäiväkirjaa, jossa oli sanatarkkoja lainauksia niistä jo ennen kuuluisaksi tullutta television vaalitenttiä.
Lehdet tulivat juttuineen vasta jälkeenpäin.