Itsetyydytys ja paniikkihäiriö

__huolestunut__

Olen lukenut netistä juttuja ahdistuneisuuden/paniikkihäiriön suhteesta itsetyydytykseen ja asia on jäänyt askarruttamaan minua suuresti. Siksi haluaisin avata ASIALLISEN keskustelun koskien teemaa.

Olen itse kärsinyt pitkäaikaisesta paniikkihäiriöstä ja ahdistuneisuudesta jo vuosia, mutta huomasin molempien ongelmien pahentuneen merkittävästi (varsinkin tuon ahdistuneisuuden ja alakuloisuuden), kun aloin tyydyttää itseäni 2-3 kertaa joka päivä. En tiedä, onko näillä kahdella asialla mitään tekemistä toistensa kanssa ja haluaisinkin kuulla muiden kommentteja ja kokemuksia. Luulen, että masturboinnista on tullut minulle pakkomielle ja eikös yleensä tällaisilla asioilla ole taipumusta vaikuttaa myös mielenterveyteen.

3

1503

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ruiskis kimmo

      onanoi rauhassa on hyvä että pystyt rentoutumaan, ja nauttimaan . monesti paniikkkilääkitys tuo siihen ongelmia, sehän vituttaa....:)))

    • Mun mielestä

      Siis jos olet NAINEN, niin mielestäni masturboinnissa ei pitäisi olla haitallisuutta elimistölle tai henkiselle puolelle, muuta kuin siinä muodossa, että jos tuntee masturboinnin vääränä, likaisena tms. jolloin voi seurata ahdistusta ja masennusta tms.

      Mielestäni masturbointi ei myöskään ole oikea lääke masennuksen aiheuttaman lamaantuneisuuden/ahdistuksen parantamiseksi. Kannattaisi yrittää etsiä ne ongelmat miksi masentaa/ahdistaa, ja yrittää vaikuttaa niihin.

      Luulisin, että masturbointi ja huono olo, kulkevat käsikädessä. Huono olo ajaa ihmisen etsimään parempaa oloa, tässä tapauksessa masturbointia mahdollisimman usein, mikä ei kuitenkaan ole ratkaisu ongelmiin.

      Sitten myös epäilisin, että paniikkihäiriöisellä orgasmi saattaa aiheuttaa lisäongelmia, sillä se on kuitenkin todella voimakas fyysinen reaktio, kun saa orkut (hengitystiheys kasvaa, sydän hakkaa, hiostaa, silmissä sumenee, kouristeluja jne.)

      Tämä jälkimmäinen kappale pätee myös miehiin, mutta sitten miehistä lisää:


      jos olet taas MIES, niin

      kuten tuolla alemmassa keskustelussa kirjoitinkin, niin en usko, että masturbointi aiheuttaa itsessään juurikaan henkisiä ongelmia, vaan se, että siitä seuraa liian usein suoritettuna ainevajautta elimistössä.

      Itse harrastin parhaimmillaan 5 krt päivässä, joka viikonpäivä masturbointia, joten en yhtään ihmettele, että olin aivan sekaisin :-)

      Ainakin itellä oli sillai, että mitä useammin masturboin, sitä heikommat orgasmitkin sain.

      Joten suosittelen, että kokeilet pakottaa itsesi vähentämään masturbointia reippaasti. Se ei ole helppoa, tiedän sen :-) mutta mun mielestä on parempi, että on kelvollinen olo useammin ja paremmat orkut, kuin hetkellinen laskeva euforia monesti päivässä, sekä omata pitkäaikaisia ahdistusoireita...

    • Anonyymi

      Itsetyydytys ei ole paha asia, paitsi uskonnollisesti. Sitä harrastaa kaikki jossain vaiheessa elämää, mutta lähtökohtaisesti voisi ajatella että onko ongelma enempi halu kontrolloida aomaa tekemistä kuin itse nautinto?. Jos et koe mielihyvää, niin voisiko syy olla jossain muualla silloin?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      123
      2628
    2. 136
      1999
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      115
      1321
    4. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      63
      1296
    5. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      97
      1196
    6. HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp

      Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio
      Seinäjoki
      29
      1174
    7. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      77
      1151
    8. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      35
      1142
    9. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      45
      1109
    10. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      84
      1068
    Aihe