No nyt on sitten joku hemmetin tyhjäkäyntimoottori paskana (ainakin vissiin...) niin ainakin korjaamon ukko sanoi. Asiasta tietävät, onko se pakosti hajalla vai voiko olla joku pienempi vika. Auto on 900 -90 ässä lucasin ruiskusysteemillä. Katselin vaan niiden moottoreiden hintoja niin ei ihan ekaks tekis mieli tilata uutta kun maksaa pirusti. Tyhjänkäynti on ollut kyllä ihan sekaisin. Nyt se laitettiin hieman paremmaksi tunkemalla pieni letkunpätkä sille moottorille tulevalle ilmaletkulle, ettei kierrokset sekoile ihan niin pahasti. Mitä kannattaisi tehdä? Purkaa se moottori??
Vastaukset 2
- 9k cse
kokeile puhdistaa se brakeclean spraylla ensin..
- pappasedan s
TERVE,
mulla on itsellä SAAB 900 S -91, ja samoja ongelmia oli minullakin. Ensin puhdistettiin
tyhjäkäyntimoottori puhdistusaineella. Ei auttanut. Sitten ostin uuden tyhjäkäytimoottorin (nyt minulla hyllyssä). Ei auttanut. Sitten vaihdon byPass venttiilin. Hieman parempi, koska siinä oli selvästi kalvo rikki ja se piti ääntä (sihinää.) Seuraavaksi epäiltiin ilmamassamittaria, joka on ilmanpuhdistajan kotelon kyljessä kiinni, mutta on kuulema tosi idiootti varma, joten en ostanut uutta. Seuraavaksi menin vasta viemään autoa huoltoon Järvenpään Mäkelän Saab-huoltoon, jossa ystävällinen huoltomies kertoi, että aina kun Saabeja (Turbo) tuodaan heille määräaikaishuoltoon, he automaattisesti puhdistavat imusarjan sisäpuolesta, jossa " kaasuläppä" sijaitsee. Itsen puhdistain sen pulloharjalla, jonka päällä/ ympärillä puuvillasukka. Oli tosi paljon mönjää ja "nokea"
mutta tyhjäkäyntiongelmat hävisivät siihen. Itse olen sen jälkeen 1 kerran vuodessa puhdistanut ko. paikan. Itse olen ajanut S:llä nyt viisi (5) vuotta ilman tyhjäkäyntiongelmia, koska sain ilmaisen vinkin Saab huoltomieheltä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l277949Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni51746- 67681
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et35594- 52574
- 45530
Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä
Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona33516- 48477
- 40475
- 30469