tyhjäkäyntimoottori????

900S

No nyt on sitten joku hemmetin tyhjäkäyntimoottori paskana (ainakin vissiin...) niin ainakin korjaamon ukko sanoi. Asiasta tietävät, onko se pakosti hajalla vai voiko olla joku pienempi vika. Auto on 900 -90 ässä lucasin ruiskusysteemillä. Katselin vaan niiden moottoreiden hintoja niin ei ihan ekaks tekis mieli tilata uutta kun maksaa pirusti. Tyhjänkäynti on ollut kyllä ihan sekaisin. Nyt se laitettiin hieman paremmaksi tunkemalla pieni letkunpätkä sille moottorille tulevalle ilmaletkulle, ettei kierrokset sekoile ihan niin pahasti. Mitä kannattaisi tehdä? Purkaa se moottori??

2

809

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 9k cse

      kokeile puhdistaa se brakeclean spraylla ensin..

      • pappasedan s

        TERVE,
        mulla on itsellä SAAB 900 S -91, ja samoja ongelmia oli minullakin. Ensin puhdistettiin
        tyhjäkäyntimoottori puhdistusaineella. Ei auttanut. Sitten ostin uuden tyhjäkäytimoottorin (nyt minulla hyllyssä). Ei auttanut. Sitten vaihdon byPass venttiilin. Hieman parempi, koska siinä oli selvästi kalvo rikki ja se piti ääntä (sihinää.) Seuraavaksi epäiltiin ilmamassamittaria, joka on ilmanpuhdistajan kotelon kyljessä kiinni, mutta on kuulema tosi idiootti varma, joten en ostanut uutta. Seuraavaksi menin vasta viemään autoa huoltoon Järvenpään Mäkelän Saab-huoltoon, jossa ystävällinen huoltomies kertoi, että aina kun Saabeja (Turbo) tuodaan heille määräaikaishuoltoon, he automaattisesti puhdistavat imusarjan sisäpuolesta, jossa " kaasuläppä" sijaitsee. Itsen puhdistain sen pulloharjalla, jonka päällä/ ympärillä puuvillasukka. Oli tosi paljon mönjää ja "nokea"
        mutta tyhjäkäyntiongelmat hävisivät siihen. Itse olen sen jälkeen 1 kerran vuodessa puhdistanut ko. paikan. Itse olen ajanut S:llä nyt viisi (5) vuotta ilman tyhjäkäyntiongelmia, koska sain ilmaisen vinkin Saab huoltomieheltä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      196
      22552
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      97
      9811
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      53
      7723
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      95
      6492
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      193
      6227
    6. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      64
      5830
    7. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      60
      5325
    8. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      51
      5213
    9. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      121
      4863
    10. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      107
      4554
    Aihe