Minkä kokoinen teille on sikiön sanottu olevan raskausviikolla 15? Ei ole aikoihin ollut ultraa ja mietiskelen tässä pikkuisen kokoa.
sikiön koko rv 15
5
1339
Vastaukset
- janeski78
rv 13 3 vaavin mitta oli 69,2mm ja seuraava olikin rakenneultra rv 19 6 painoarvio oli 376g ja rv 28 5 painoarvoi oli 1620g
- minulle sanottiin
että on 8,6 cm
- rv16+1
Kävin ultrassa rv16 1 ja painoarvio tuolloin oli 181g, mittoja en ilman neuvolakorttia valitettavasti muista. Rakenneultrassa rv20 1 vaavi oli jo 386g.
Yleisimmin odottajat käyvät niskapoimu-ultrassa rv11-13 ja rakenneultrassa rv19-22, eli rv15 paikkeilla ei varmaan kovinkaan moni ultrassa käy ilman erityistä syytä.. - keskiarvomittoja
esim. vauva-lehden nettisivuilta tai helistin.fi-sivuilta (ja varmaan sadoista muistakin!) löytyy raskauskalentereita ja -kiekkoja missä on raskausaikaa selitetty viikko viikolta ja näissä on usein kerrottu myös sikiön keskimääräinen koko kyseisellä viikolla.
- Odottavan aika on pitkä
15. viikolla vauvan koko pituus on n. 10 cm, pää-perä-mitta n.8 cm ja paino n.50 g. Kohdun korkein kohta on 8-10 cm navan alapuolella.
Sitä en osaa sanoa, onko nuo mitat viikon 15 alussa vai lopussa... Ehkä ennemmin loppupuolella..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1652581Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18727Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait208701Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22668