Aluksi oli sympatiat hoitsujen puolella, enää ei kun kuuntelee liiton pj.uhoa ja jääräpäisyyttä siitä että heillä ei ole edes halukkuutta neuvotella mistään kapasiteetista hätätapausten varalle.
Suomalaisia kohden on euroopassa eniten sairaanhoitajia ja työn raskauskin on suhteellista. Siisti sisätyö, vastuu lääkäreillä, tekniikka tekee sen minkä hoitajat ennen tekivät. Kyllä niillä aikaakin näyttää olevan rupatella rauhassa. Jokainen ala vannoo että juuri heidän työnsä on raskasta. Riippuu näköjään aina mistä kulmasta asioita katsoo.
Jos ihmishenkiä joudutaan uhraamaan itsekkyyden vuoksi ilman pienintäkään joustoa, niin toivottavasti Tehy ottaa vastuulleen näiden potilaiden kuoleman.
Homesairaan tilanne ei onneksi ole ihan tehohoidon tarvetta, mutta toivotaan että kaikki jotka apua mahdollisen lakon aikana tarvitsisivat, selviäisivät tilanteistaan.
Suomalaisia kohden on euroopassa eniten sairaanhoitajia ja työn raskauskin on suhteellista. Siisti sisätyö, vastuu lääkäreillä, tekniikka tekee sen minkä hoitajat ennen tekivät. Kyllä niillä aikaakin näyttää olevan rupatella rauhassa. Jokainen ala vannoo että juuri heidän työnsä on raskasta. Riippuu näköjään aina mistä kulmasta asioita katsoo.
Jos ihmishenkiä joudutaan uhraamaan itsekkyyden vuoksi ilman pienintäkään joustoa, niin toivottavasti Tehy ottaa vastuulleen näiden potilaiden kuoleman.
Homesairaan tilanne ei onneksi ole ihan tehohoidon tarvetta, mutta toivotaan että kaikki jotka apua mahdollisen lakon aikana tarvitsisivat, selviäisivät tilanteistaan.
Vastaukset 32
Vanhimmat
ja hoitajiahan on mielestäsi paljonkin, joten miksi ihmeessä nyt viitsit huolestua asiasta? Ja lääkärithän potilaista vastaavat, miten vähäpätöisten hoitajien takia kukaan kuolisi? Ja jos he neuvottelisivat nyt jo näitä hätätapauksia varten, niin lakko se vain pitkittyisi ja tarkoitushan on ettei se ala ollenkaan. Että niin kovat piippuun kun mahdollista, jotta päättäjille se järki tulee käteen myös.
Ihan olen hoitajien puolella. Jokainen voi mennä toteamaan työn ja tekemään kolmivuorotyötä pienellä palkalla. Oma palkkani on ilman mitään lisiä on huomattavasti hoitajien palkkaa parempi. Eikä kukaan kuole, vaikka lakkoilisin kunka paljon tai kuten nyt olen ollut sairaslomalla lähes pari vuotta... Ikinä en jaksaisi hoitajien töitä tehdä, en päivääkään. Joten täydellä sydämellä mukana, toivottavasti saatte kaiken sen mitä haette itsellenne. Nyt on viimeikin aika tajuta se, että vuorotyölisät yms. eivät ole peruspalkkaa! Ne ovat juuri lisiä siitä työstä ja aikatauluista joita kukaan ei mielikseen tee, mutta joidenkin on pakko. On hiukan eri liksoista kyse kun paperikoneiden vahtimisesta saa!
väkilukuun Suomessa on Euroopan maista eniten sairaanhoitajia. Tämä tarkoittaa sitä että työtaakka ei ole läheskään sama kuin maissa joissa sairaanhoitajia on vähemmän.
Suomessa on väkilukuun nähden suhteutettuna vähiten hoitajia heti kaikkiin muihin pohjoismaihin verrattuna. Katso vaikka tästä: http://nom-nos-indicators.lf.se/sif/start/
Mikä panee ihmisen levittämään valheita? Kateus? Ilkeys? Tyhmyys?
Kyllähän jokainen sairaanhoitajaopistoon pyrkinyt on tiennyt, ettei siitä työstä leveää leipää heru. Ihan muusta syystä kuin rahasta he ovat alalle halunneet. Joillakin (luultavasti) harvoilla se voi olla kutsumustyö, mutta varmaan useimmilla on ollut "sisar-hento-valkoinen" romantisoituneita kuvitelmia ammatista, jotka sitten karussa arjessa ovat vähitellen karisseet. Itse otin ammatinvalinnassa huomioon myös ansaitsemismahdollisuudet ja sen, etten joutuisi olemaan riippuvainen kenestäkään (siis lähinnä avioimiehestä).
kun itse sairastelet? Kuka ne työt tekisi? Palkataanko venäjältä hoitajat, filippiineiltä, tms. Miten luulet potilasturvallisuuden kehittyvän näin? Mikäli kaikki ajattelevat jatkossa tavallasi? Eikö tuo olisi juuri se syy, miksi pitäisi arvostaa hoitajia! Eiköhän suomalainen hoitaja ole palkkansa ansainnut ja nämä korotukset tulevat joka tapauksessa jälkijunassa jo!
Jos kukaan ei enää opiskele hoitajaksi, miten itket silloin? Ei hoitajien tai kenenkään muunkaan tarvitse tehdä kutsumustyötään ilman kunnon korvausta, eivät tee lääkäritkään!
Pakollisissa työterveyskäynneissä oli pitelemistä.Nimittäin naurussa.Olin ammatissa ,jossa fyysinen kunto testattiin vuosittain ja työtaidot ja tiedot näyttökokein vähintään joka toinen vuosi.
Fyysinen kuntoni oli erinomaisen rajalle,mutta ylipaino kiusasi Lääkäriä ei minua.Kolesteroli lääkitystä hän tarjosi heti kun ne mömmöt tuli markkinoille.En noteerannut,koska en eläissäni ole käyttänyt muuta lääkettä,kuin pari penisiliini kuuria keuhkoputken tulehdukseen.Täytän lähiaikoina 60 vuotta.Olen nyt eläkkeellä ja pääsin niistä "terv. veuhtojista".
Nyt kävin kysymässä isohkon luomen tilannetta,joka oli hieman ärtynyt.Olipa Lääkäreissä eroa.Tutki ja
totesi antavansa vain voidetta ja pohditaan poiston hyödyt ja haitat tykönämme - keskustelun jälkeen.Hän soittaa viikon kuluttua otettuaan vielä konsultointi apua.
Näin kävi ja olimme tulleet siihen tulokseen että haitat ovat suuremmat harvoin ärtyvän sijasta ja hoitokin kun toimi.Lisäksi hän totesi,"jos tuon
ikäisellä miehellä ei ole kuin kansion kannet ja nimi.Ei kai me aleta hankaluuksia etsiä".Tuli jotenkin täysipäinen olo.
MOT hometta ei ole pelkästään rakenteissa?
ei ole työnantaja vaan muut liitot.
Haastattelu tänään Aamulehdessä.
Tjaa, minä kun luulin että työnantaja. Taitaa olla akoilla asiat aika sekaisin. Toivottavasti ei mopo karkaa hallitsemattomasti.
syöpäpotilaat ja tehohoitoa tarvitsevat ovat kyllä mielestäni myös väärä kohde, heillä ei ole osaa eikä arpaa tähän taisteluun tai mahdollisuuksia lupailla lisää palkkaa.
Lupailijat menevät yksityiselle lääkäriasemalle eikä lakko heitä koske.
Tavalliset kansalaiset ovat jälleen kerran sijaiskärsijöitä.
Häpeällistä myös Tehyltä, tästä on tullut pelkkä arvovaltakiista Tehyn johdon akoille.
ja pakka aika sekaisin.
Norjassa ja Ruotsissa on 1,5kertanen määrä sairaanhoitajia suhteessa Suomen sisariin.
eivät ymmärrä hoitajien työn arvoa. Kohta on pää vetävän kädessä. Ei ole hoitajia, eikä tarvitse maksaa sitten palkkojakaan, eikä kyllä pääse sitten hoitoonkaan. Ahneutta on odottaa, että hoitajat jaksavat tehdä raskasta työtään ilman kunnon korvausta!
jos kriteerit on kiire ja työn raskaus ,niin mihin ne muka häipyvät vaikka palkka nousisi. Sanoisin että tulee käymään toisia päin, tuottavuutta on tehostettava jotta ylimääräiset kulut saadaan katetuksi.
Ahneutta on kyllä se etteivät hyväksyneet jo tarjottua ehdotusta vaan päättivät pyytääkin enemmän.
"eivät ymmärrä työn arvoa" ????
klisee joka pitää sisällään, mitä??
kerro ihmeessä mikä on sairaanhoitajan työn arvossa se mikä antaa sille oikeuden jättää henkihievärissä olevat kansalaiset hoitoa vaille?
Vastaa jos osaat
Jos hoitajien palkkoja parantamalla nostetaan Suomen terveydenhuollon osuutta bruttokansantuotteesta lähemmäksi keskimääräistä länsimaiden tasoa, ei minusta voida puhua ylimääräisistä kuluista. Kyllä ne ylimääräiset kulut on kaadettu jo kauan aikaa jonnekin muualle. Suomen veroasteella pitäisi olla varaa keskimääräiseen terveydenhuollon kustannustasoon ilman lisäkorotuksiakin.
Kysymykseen sairaanhoitajien työn arvosta tulitkin vastanneeksi itse. Jos hoitajien työn lopettaminen saattaa kansalaiset välittömään hengenvaaraan, lienee työllä jotain arvoakin.
Palkkaa nostamalla saadaan (toivottavasti) houkuteltua enemmän työntekijöitä hoitoalalle. Nyt se ei ole sellaista ollut. Koulutettu hoitaja saisi heti työtä käytännössä mistä vaan Suomesta, jos tyytyy nykyiseen palkkatasoon. "Jostakin" syystä tulijoita ei ole ollut. Jos porukkaa saadaan lisää, helpottaa kiire. Raskaus ei juurikaan muutu, mutta se on myös kriteeri tarkistaa palkkauksen tasoa.
Jos poliisit ja palomiehet lopettavat työnsä, mieti sitä hässäkkää. Eikö heidänkin työnsä ole arvokasta. Palkka kuitenkin on samaa luokkaa kuin sairaanhoitajilla.
Entäpä rekkakuskit ja jakeluautojen kuljettavat?
Jos lopettavat työnsä, ei ruoka kulje kauppaa ja mitäs sitten suomalainen syö paitsi kynsiään.
Ei sairaanhoitajien työ ole mikään jalustalle nostettava erityisen arvokas työ, sitä on jokaisen työ.
Jos poliiseilla, palomiehillä, rekkakuskeilla tai jakeluauton kuljettajilla on mielestään huono palkka, niin eikö heidän itse pitäisi tehdä asialle jotain. Ei kai hoitajien tarvitse heidän palkoistaan kantaa huolta? Ja luuletko, että jos hoitajat luopuisivat palkkavaatimuksistaan, niin "säästyvät" rahat suunnattaisiin näille muille?
Toisekseen poliisit, palomiehet ja kuskit eivät kykene tällaiseen painostukseen. Heidän työnsä ei vaaranna samalla tavalla välittömästi jonkun henkeä niin kuin vaikka tehon hoitajan lähteminen lätkimään. Lisäksi heidän työtään voidaan priosisoida paljon rankemmalla kädellä ja heille löytyy korvaajia lyhyellä tähtäimellä mm. armeijan ja VPK:n suunnasta. Autokuskeja saadaan ratin taakse vaikka rajan takaa yhdessä päivässä.
Leikkaussaleihin ei edes puolessa vuodessa.
Hoitajien työ on erityisen arvokasta muuten paitsi rahallisesti (ainakin vielä toistaiseksi). Siitä huolimatta sitä ei kukaan ole nostamassa millekään jalustalle.
Sairaanhoitajiksi kouluttautuvat eivät ole niitä kaikkein lahjakkaimpia yksilöitä. Hyvän lukiotodistuksen saaneet eivät pyri sairaanhoito-opistoon, vaan hakeutuvat aivan muihin opinahjoihin. On selvää, että tällaisetkin asiat vaikuttavat palkkatasoon.
sairaanhoitajien työtä. Koulutuksen ero ei ole enää kovinkaan suuri. Korvaat ehkä tulevaisuudessa perussairaanhoitajan tehtävät.
Voivat sitten rauhassa lakkoilla tai makoilla kotona ja miettiä kannattiko hyvä palkankorotus ja työttömäksi jääminen.
Nyt irtisanoutuvat ovat kuitenkin sitä porukkaa, joka on kaikkein kauimpana lähihoitajan kapasiteetista, eli kätilöitä, leikkurin, tehon, kuvantamisen, sädehoidon jne erityisosaajia. Näiden kaikkien jokapäiväiseen työhön liittyy paljon sellaista, johon lähihoitajalla ei ole kajoamista sormellaankaan
ja on varmasti hyvä työssään myös. Jo vuosia sitten hänelle ehdotettiin sairaanhoitajaksi lukemista. Ystäväni sanoi, ettei missään tapauksessa halua niitä vastuita mitä sairaanhoitajilla on. Hän oli tyytyväinen työhönsä lähihoitajana ja on yhä edelleenkin.
Jos mitään vastuuta ei ole, sairaanhoitajia ei tarvita, heitä on liikaa.... niin miksi ihmeessä palstallakin on näitä, joille tuo palkankorotus on punainen vaate? Ja aina on ryhmiä jotka tarvitsisivat palkankorotuksia, joskus he olivat niitä paperikoneiden tarkkailijoita... nyt sairaanhoitajia. Näin maailma makaa. Aika aikaansa kutakin. Ja tuo älykkyys nyt näyttää olevan kovin suhteellista, joten siihen viittaukseen ei tarvitse vastata mitään, hymyillä vain. Toivottavasti sairaanhoitajat saavat kaiken sen mitä hakevatkin, he ovat joka sentin ansainneet ja ansaitsevat jatkossakin!
Helpompaahan se kansanedustajien palkankorotus on aina. Ja he pääsevät kivutta eläkkeille jne. Eikä tuosta älykkyydestä voi joidenkin kohdalla kovin paljon huudella.
kerrohan mitä siihen kuuluu, siihen vastuuseen sellaista mistä sairaanhoitaja voi joutua tilille, verrattuna lähihoitajaan tai lääkäriin.
Jos lääkärikään ei joudu vastuuseen päätöksistään tai edes hoitovirheestä, MISTÄ JOUTUU SAIRAANHOITAJA VASTUUSEEN.
että piikittelee potilaita kuoliaiksi insuliinilla. Muuta en nyt muista.
ole se vastuu
Siisti sisätyö,
-Mitähän se tarkoittaa tuo siisti sisätyö?
Itse joudun päivittäin käyttämään yhden potilaan suihkussa. Kosteassa pesuhuoneessa hikoilen.
Työssäni joudun useita kertoja päivässä tekemään alapesuja ja pesemään ulostetta, välillä potilas on sotkenut sillä vaipan lisäksi sänkynsä ja itsensäkin. Lisäksi minun siivottava usein oksennusta potilaasta ja lähiympäristöstä. Lisäksi täytyy hoitaa pahoja märkiviä haavoja, joissa kasvaa jos jonkinlaista pöpöä, olla tekemisissä veren kanssa (haavanhoito, ruiskut ja neulat, veren siivous)hepatiitti ym tarttuvat taudit ovat riskeinä. Tyhjentää virtsapusseja ja laittaa katetreja. Usein niissäkin kasvaa pöpöjä. Lisäksi tulevat sairaalabakteerit kuten MRSA joita varten on puettava potilashuoneeseen mennessä erikoisvarustus suojapukuineen tarttumisvaaran vuoksi. Lisäksi potilaat ovat joskus sylkeneet kasvoille.
Sellainen ihminen joka sanoo hoitoalaa siistiksi sisätyöksi on todella pihalla siitä mitä hoitajat tekevät!!! Voisitko vähän ottaa selvää asioista ennen kuin kirjoitat!!
Hoitaja kirjoitti:
"Itse joudun päivittäin käyttämään yhden potilaan suihkussa...Työssäni joudun useita kertoja päivässä tekemään alapesuja ja pesemään ulostetta, välillä potilas on sotkenut sillä vaipan lisäksi sänkynsä ja itsensäkin. Lisäksi minun siivottava usein oksennusta potilaasta ja lähiympäristöstä."
Tuohan on työnjohdollinen epäkohta. Ei tuollaiseen työhön tarvita sairaanhoitajan koulutusta. Ja jos joudut useita kertoja päivässä tekemään sitä, niin siihenhän menee merkittävä osa työajastasi. Puolet? Olisikohan tästä nyt siis löydettävissä ratkaisu sovintoneuvotteluihinkin.
Hoitajien palkankorotuksiin aiottuja rahoja voitaisiin käyttää apuhenkilökunnan palkkaamiseen. Suomalaisten apureiden lisäksi voitaisiin värvätä valmiiksi koulutettuja sairaanhoitajia vaikkapa Filippiineiltä. Samalla he oppisivat suomenkielen ja voisivat vähitellen siirtyä muihinkin tehtäviin. Maahanmuuttajahoitajat osaisivat sitä paitsi ilman kielitaitoakin hoitaa kaiken muunkin mainitsemasi. Märkivät haavat, hepatiitti jne.. ovat heille varsin tuttuja. Saattaisivat niissä hommissa olla suomalaisia hoitajia pätevämpiäkin.
jos se on liian raskasta.
Siivoojat pesevät oksennukset ja paskat rappukäytävistä, saavat varoa käytettyjä neuloja ja hepatiittia aivan samoin. Heidän työnsä on fyysisesti raskasta ja työolosuhteet monesti kylmiä, vetoisia käytäviä tai tiloja.
Palkka on alinta tasoa ja eihän kukaan siivousta arvosta. Mutta jos siivoojat ryhtyisivät pitkään lakkoon jätekuljetuksen kanssa, hukkuisimme paskaan.
Jokaisessa työssä on vastuu, ei ainoastaan sairaanhoitajalla. Jokainen joka lähtee opiskelemaan sairaanhoitajaksi,tekee tietoisen valinnan työkuvansa suhteen.
" Jokainen joka lähtee opiskelemaan sairaanhoitajaksi,tekee tietoisen valinnan työkuvansa suhteen."
Ja jatkoa.... tekee tietoisen valinnan myös palkkatasonsa suhteen. Jokainen sairaanhoitajaksi pyrkivä tietää uravalintaansa tehdessään, ettei palkalla rikastu, mutta tulee hyvin toimeen.
Vihdoinkin tehyllä käytössä kunnon "aseet"! Eipä sitä aiemmilla keinoilla mitään ole aikaiseksi saatukaan. Aika näyttää kuinka käy, toivotaan että molempia osapuolia tyydyttävä sopimus saadaan aikaan!! Nyt ajetaan terveydenhuollon tulevaisuuden asiaa!! Ilman julkista terveydenhuoltoa maksatte kaikki yksityisten palveluiden hintoja..Rahaako löytyy siihen? Amerikasta sitten vaan mallia, että köyhät kyykkyyn...Miettikää tarkoin ihmiset mitä haluatte Suomen (vielä toistaiseksi) hyvinvointiyhteiskunnalta!!! Kaikkeen muuhun rahaa tuntuu riittävän, mutta ei julkisen puolen hoitajien palkkoihin!! Tsemppiä kaikki tehyläiset, koirat haukkuu ja karavaani kulkee..
ja kovilla palkankorotuksilla ajetaan näin julkisen terveydenhuollon palveluja alas.
Sitten sinne yksityisille lääkäriasemille on pakkokin mennä, kun julkinen sektori on supistettu minimiin. Sitäkö sinäkin tahdot?
Kun eka ruumis tulee,kääntyy kansan mielipide. Tehylle tulee vain häpeää eikä palkkakaan nnouse. Väärä menetelmä!
Miltä yksityiseltä lääkäriasemalta löytäsin teho-osastohoitoa, monivammojen traumahoitoa, keskosten tehohoitoa, sädehoitoa, sytostaattihoitoa...?
Tosin jo nyt alkaa yleinen mielipide kääntyä Tehyä vastaan. Kyseessä on jälleen kerran valtataistelu ja arvovalta asetelma jossa tavalliset rivijäsenet ovat vain pelinappuloita joita käytetään aseina. Joukkoirtisanominen ja ehto siitä että takaisin pitää ottaa vanhana työntekijänä mahdollisessa uudessa sopimuksessa palkankorotuksen lisäksi - tässä taitaa mennä kipupisteen toiselle puolelle.
Miksi sairaanhoitajat olisivat erityisasemassa irtisanomisen ehtojen suhteen? Kuka heille korvaa aiheutuneet kulut? Ei varmasti Tehy, silloin se kyllä muistuttaa että itseppä valitsitte irtisanomisen.
Ei tarvitse olla kristallipalloa jotta tajuaa kupletin juonen.
Uusin mielipidemitaus kertoo, että TEHY:n menetelmän kanntus vain kasvaa. Kupletin juoni on ollut kristallinkirkas jo vuosikymmenet. Nyt halutaan uusia käsikirjoitusta.
niillä saa pyyhkiä pers...nsä. Uskotko sinä tosiaan niihin. Uskotko keijukaisiin ja joulupukkiinkin. Etkö todellakaan tiedä mitä tarkoittaa valtataistelu,arvovaltakiista ja politiikka. Herää jo!!