Mites etenette/-nitte autkoulussa, milloin hallitsitte autonkäytön ja millä ajotunnilla olitte missäkin ajamassa (keskustassa, moottoritiellä jne.) Kai se oppimisnopeus ja eteneminen aika loogisesti korreloi sitä, tartteeko ottaa lisätunteja. Musta tuntuu, etten välttämättä selviä inssistä sitten joskus, olen niin hidas oppimaan.
Me ollaan oltu:
2 ajotuntia (4*50min): parkkipaikalla autonkäsittelyä oppimassa.
3 ajotuntia ollaan nyt oltu liikenteen seassa.
Seuraavista kerroista en tiedä mihin päädytään. Ollaan ajeltu Pohjois-Helsingissä.
Vieläkin auto sammuilee välillä, kun tulee hätäisesti nostettua kytkin. Milloin erityisesti pk-seudulla eläjät pääsitte keskustaan ajamaan? Mua jännittää se hirveesti. Harmi, kun ehdin ajamaan tunteja vain ruuhka-aikana, niin menee köröttelemiseen paljon aikaa.
Me ollaan oltu:
2 ajotuntia (4*50min): parkkipaikalla autonkäsittelyä oppimassa.
3 ajotuntia ollaan nyt oltu liikenteen seassa.
Seuraavista kerroista en tiedä mihin päädytään. Ollaan ajeltu Pohjois-Helsingissä.
Vieläkin auto sammuilee välillä, kun tulee hätäisesti nostettua kytkin. Milloin erityisesti pk-seudulla eläjät pääsitte keskustaan ajamaan? Mua jännittää se hirveesti. Harmi, kun ehdin ajamaan tunteja vain ruuhka-aikana, niin menee köröttelemiseen paljon aikaa.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ensimmäinen ajotunti oli parkkiksella auton käsittelyä. Toisella tunnilla ajelin hiljaisilla kaduilla, kolmannella käväisin moottoritiellä. Neljäs oli samaa. Siinä välissä oli rata-ajo. 5. ja 6. tunti vähän kaikkialla.
Vielä kolmannella tunnilla sammui auto - kolmesti samaan risteykseen - mutta sitten opin sen kytkimen käytön. Virheistään oppii, nolotti aina kun auto sammui niin oli pakko opetella että en nosta sitä kytkintä liian nopeasti. Nyt kun osaa jo ne vaihteet ja polkimet, niin pitäisi alkaa keskittymään enemmän siihen ympäristöön :D On tässä vielä aikaa, ehkä otan lisätunteja, näkee sitten.
Ajotuntihan on 2*25min, eli 4*50 on neljä ajotuntia? Vai ymmärsinkö väärin
Huomenna täytän 18 (juhlat tiedossa :D:D), teoriakoe on heti maanantaina, mutta ajokertoja on vielä semmoiset 5 jäljellä, että insissiin ei ole menoa vielä :<
Heti ensimmäisellä tunnilla ajoin ihan liikenteen seassa. (Ei siis missään parkkipaikalla tms.) Ope vaan kysyi, että oletko ajanut ennen, ja sanoin, että kokeillut olen joo. Kivaa oli ajaa :>
Nyt on yli puolen välin käyty ajokoulua ja keskiviikon ajotunneilla sammui viimeksi auto (kauhea koulustressi oli).
Tänään ope sanoi vaan paikan, minne ajetaan ja sitten minä ajelin sinne ihan omatoimisesti, ilman mitään neuvoja. Sitten lopuksi opettaja sanoi, että "tuolla ajolla sinut olisi hylätty inssissä". Havainnointivirheitä :'DD Oletin vaan, että jollai pikku teillä ois kolmiot, vaikka ei ollukkaa. Ärsytti.
Peruuttamiseen se inssi jää, jos johonkin. En vain osaa peruuttaa. Vihaan sitä. En jotenkin osaa hahmottaa niistä peileistä, että millon ollaan jo liian lähellä toista autoa.
Muuten auton käsittely, vaihteiden käyttö ym. onnistuu. Havainnointia yritän parantaa ja jos sen auton onnistuisin inssissä jollakin tavalla sählättyä siihen parkkiruutuun niin hyvä ois :D:D
Ja helppoohan minun on sanoa, en todellakaan saisi ajokorttia Helsingissä. Asun pikku paikkakunnalla, jossa EI mitenkään VOI ajaa innsiä semmoisessa paikassa, jossai ei olisi jo autolla käynyt :>
"Peruuttamiseen se inssi jää, jos johonkin. En vain osaa peruuttaa. Vihaan sitä. En jotenkin osaa hahmottaa niistä peileistä, että millon ollaan jo liian lähellä toista autoa. "
Ei sitä pelkästään peileistä saakkaan katsoa, vaan pään pitää kääntyä myös niin, että katsot takaikkunasta.
Ja peruuttaminen on helvetin helppoa, kun tietää ne "säännöt" miten se oikeaoppisesti tapahtuu.
Tasku: peruutat auton vierelle, jonka _taakse_ aijot pistää itsesi taskuun. käännät ratin kokonaan oikealle. (olettaen että et ole yksisuuntaisella, missä voisit kääntää myös vasemmalle)
katsot oman puolen peilistäsi, milloin takana olevan auton molemmat etulamput tulevat näkyviin. sitten käännät ratin suoraan ja peruuttelet, kunnes oman auton keula on etummaisen auton perän kohdalla. sitten käännät ratin kokonaan vasemmalle, peruutat ja katsot TAKALASISTA kuinka lähellä se takana oleva auto on. peilit vääristävät etäisyyksiä!
Normi peruutus, kun takana ei ole autoa kovin lähellä:
Ajat edessä olevan auton vierelle, käännät rattia puoli kierrosta, katsot oikeasta sivupeilistä, että et hukkaa katukivetystä. liiku (peruuta) samalla hitaasti kokoajan. sen kiven mukaan katsot, koska oikaiset. ja sitä kiveä ei tarvitse siellä paljon näkyä. tarkoitan katukivetyksellä sitä osaa, joka erottaa pyörätien/kävelytien autotiestä. en muista sen oikeaa nimeä, jos se ei ole katukivetys :D
hiljainen vauhti on ihan pro juttu. turhaan sitä liian kovaa menee, kun ei ole kerran kiirus.
Siitä nyt on kaksi vuotta kun aloitin, mutta muistaakseni yhden tai kahden teoriaistunnon jälkeen jo varattiin ajotunteja. Ekalla tunnilla opettaja ajoi auton Ison Omenan ostoskeskuksesta rauhallisemmalle alueelle, parkkikselle jossa harjoiteltiin liikkeellelähtöä ja vaihteiden vaihtoa. Itse ajoin sitten takaisin ostoskeskukseen ja parkkiin, joka oli hiukan kuumottava kokemus. Onneksi meni hyvin. Ei siinä kauaa mennyt ennen kuin päästiin motarille, ehkä viitisen ajokertaa? Ei voi muistaa...
Sain alusta asti kehuja auton hallinnasta (myös vähän aikaa sitten kakkosvaiheessa sain samaa palautetta), mutta koko autokoulun ajan oma luottamus ajoon ei ollut parhaimpia. Teoria meni ensimmäisellä kerralla, inssi kahdella, koska menin täysin lukkoon ensimmäisellä yrityksellä. Itseluottamus tosiaan puuttui, vaikka opinkin aika nopeasti. Ts. osasin hommat, en vain uskonut, että valintani olivat oikeita. Nykyään olen päässyt tuosta eroon, eli uskallan luottaa taitoihini (realismin rajoissa, eli turhia luuloja ei toivottavasti ole...), mutta huonon suuntavaiston vuoksi vihaan ajaa tuntemattomissa tai "vaikeissa" paikoissa. Esim. Helsingin Maskulta haarautuvat tiet ovat helvettiä.
Kuulostaa kyllä vähän epärohkaisevalta, että kaksi ajokertaa on mennyt parkkipaikalla, mutta muistaakseni kaverilla meni samoin. Tosin kaverilla ollut kortti nyt jotain nelisen kuukautta ja pelkää vieläkin ajamista.
Mutta nythän te siellä liikenteessä ajat, joten kunhan yrität ottaa rauhallisesti etkä hätiköi. Eiköhän autokin lakkaa sammumasta kun saat tuntuman siihen.
Ja mitä lisätunteihin tulee, ne eivät välttämättä korreloi oppimisnopeutta. Kuten sanoin, itse opin hommat melko nopeasti, mutta jouduin silti ottamaan ylimääräisiä tunteja, koska minulta puuttui se ajovarmuus. Mieluummin maksaa niistä lisätunneista kuin pelkää sitten ajamista loppuelämänsä.
Stadiin muuten mentiin ajamaan vasta aika lähellä inssiä, ja vain koska pyysin. Onneksi mentiin, sen verran hektistä se keskustassa ajelu joskus on. Sitä kannattaa sitten itsenäisesti treenata esim. öisin, kun tiet ovat tyhjiä.
Ensimmäinen ajoni oli kuorma-autolla, koska ajan kuorma-autokorttia. Se oli ihan mielenkiintoinen kokemus. Ensin opettaja pyöri parkkipaikalla sillä kuorma-autolla. Sitten minä pyörin pari kertaa ja peruuttelin. Tämän jälkeen opettaja kysyi että lähdettäisiinkö vähän rantaan harjoittelemaan mäkilähtöjä. Luulin että vitsaili, mutta ei, kun sinne vaan. Meni ihan hyvin loppupeleissä tuo eka kuorma-autoajo.
Siitä kuorma-autolla ajosta ei oikein tullut kuitenkaan muilla tunneilla mitään, joten hommaan ensin itselleni tämän b-kortin, ja ajelen omalla autolla pari viikkoa, jonka jälkeen varaan kuormistunteja muutaman, ja sitten olisi vielä sen kirjalliset ja inssi.
ryssin mukavasti ensimmäisen b-inssini. en jännityksissäni saanut vitosta päälle moottoritielle mentäessä.. ja ajelin hieman ylinopeutta taajamassa.