Autovero koskee bemaristeihin

Onko kova paikka kun wanhoja 300- sarjan bemarinromuja ruvetaan verottamaan oikein urakalla? Ja talvikin on tulossa, kohta on taas takavetoisia bemaritunareita teillä poikittain kun eivät osaa ajaakaan.
61524
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Mielenkiintoinen näkökulma ja varmaan pätee kaikkiin suuripäästöisiin vanhahkoihin autoihin. Niiden hinnat notkahtavat todella pahasti.

Positiivinen juttu sitä vastoin on, että varmaankin suurin hyötyjä uusista automerkeistä on juuri BMW. Tämä johtuu siitä yksinkertaisesta syystä, että BMW:llä on läpi koko mallipaletin ylivoimaisesti nykyaikaisimmat moottorit, joiden polttoainetalous ja päästöarvot ovat todella pienet. Tämä tarkoittaa sitä, että Bemareiden verotuskohtelu tulee keventymään suhteellisesti varmaankin enemmän kuin minkään muun automerkin. Sama tulee koskemaan saman konsernin MINI-merkkisiä autoja.

Ensi vuonna BMW:n mallit 118D, 318D, 320i, 520i ja erityisesti 520D tulevat kasvattamaan myyntiään kymmeniä prosentteja.

Äänestä
  • Hyvä bemulle mutta esim. 520d:n hinta varusteineen putoaa nykyisestä 60k€:sta vaikka 50k€:n. Paljon on vielä sekin ja suurimmalle osalle vielä paljon liikaa ....

    Äänestä

  • Perusteetonta hyötyä annetaan pahiten huijaavalle automerkille. Että piti herrojen tähänkin lankaan mennä. Mitään positiivista tässä BMW:n hyysäämisessä ei kyllä ole.

    Äänestä

  • se on kirjoitti:

    Perusteetonta hyötyä annetaan pahiten huijaavalle automerkille. Että piti herrojen tähänkin lankaan mennä. Mitään positiivista tässä BMW:n hyysäämisessä ei kyllä ole.

    Siis kyllähän nuo päästöarvot testataan. Ei niitä nyt ihan voi hatusta vetaista. Autovalmistajat eivät voi valehdella päästöarvojaan. Ainakin siitä jää nopeasti kiinni.

    Tämän lakimuutoksen ideana ei ole ollu hyysätä bmw:tä vaan ohjata yksityisautoilua ympäristöystävällisempään suuntaan. Mielestäni kyseessä on todella hyvä uudistus.

    Äänestä

Yrität jotenkin provosoida vanhojen Bemareiden omistajia.

Luuletko tosissasi että verouudistuksella on mitään vaikutusta vanhojen Bemareiden hintaan?

Vanhat E30, E36 ja E38:t ovat olleet jo jonkin aikaa olleet "arvossaan" mikäli ovat hyviä yksilöitä.

E46 ja E39 voivat ottaa jonkin verran nokkiinsa, mutta epäilen sitäkin.

Taasen M:t ovat aina harvinaisia.

Hienokuntoinen alkuperäinen BMW on arvossaan aina.

Äänestä
  • Kuten ed verouudistuksessa väliraha ei muutu miksikään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


bobw kirjoitti:

Onko kova paikka kun wanhoja 300- sarjan bemarinromuja ruvetaan verottamaan oikein urakalla? Ja talvikin on tulossa, kohta on taas takavetoisia bemaritunareita teillä poikittain kun eivät osaa ajaakaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu