Kuinka todellinen on

osteob tai syöpä riski

olen 20 ja vasta todettu, että mulla on keliakia

KUINKAKOHAN SUURELLA TODENNÄKÖISYYDELLÄ MULLE TULEE VAKAVA OSTEOBOROOSI TAI VATSASYÖPÄ, vai kannattaako mun edes noita miettiä?



SYÖPÄ RISKI?
...olen kuitenkin niin nuori, ettei suurta vahinkoa ole voinut tulla
...suvussani ei ole esiintynyt ollenkaan syöpää

OSTEOBOROOSI RISKI?
...Olen pikkutytöstä asti välttänyt maitoa, koska se ei sovi minulle. [Toisaalta keliakia on saattanut olla syy siihen ettei maito ole käynyt. Tulevaisuus näyttää]
...mulla on ollut anoreksia
...mutta olen koittanut huolehtia kalsiumin saannista ja olen ollut todella urheilullinen.

3

576

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuhon osaa

      vastauksen antaa? Lääkäri tietysti parhaiten.
      Parhaiten voi itse vaikuttaa riskiin pitämällä hyvää huolta omasta terveydestäsi, hoitamalla hyvin "sairauttaisi". Kyllä sen kanssa pärjää, minullakin on siitä kokemusta.Hoitamaton keliakia on se, joka riskiä nostaa.

    • juuri mitään

      riskiä keliakian vuoksi, ainakaan tuota syöpäriskiä. Osteoporoosin kannalta sairastettu anoreksia luultavasti pistää huomattavasti suuremman riskin kuin keliakia. Ota huomioon että osteoporoosia on eniten juuri niissä maissa joissa juodaan eniten maitoa, vegaaneilla sitä taas ei esiinny juuri lainkaan (eikä japanissa missä suurin osa ihmisistä on laktoosi-intoleransseja).

    • .....

      onnistuu, kunhan vain hoidat itsesi kuntoon eli noudatat tiukkaa gluteenitonta ruokavaliota, harrastat riittävästi liikuntaa ja huolehdit kalsiumin saannista ja syöt muutenkin hyvin, koska myös anoreksia aiheuttaa osteoporoosia. Itselläni todettiin viime vuonna keliakia ja siinä samalla myös osteopenia ja olen itsekin parikymppinen liikunnallinen ja terveellisesti syövä nainen.

      Hoitamaton keliakia aiheuttaa vaikka mitä, mutta hoidettuna keliakia ei lisää sairauksien riskia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      141
      5948
    2. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      427
      2918
    3. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      148
      2857
    4. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2284
    5. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      20
      2161
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      76
      1441
    7. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      13
      1182
    8. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      10
      1112
    9. Mikä musta tekee

      Oikein haluttavan sun silmissä? Mä en ymmärrä. Parasta aika mennyt ko ohi 😃
      Ikävä
      53
      1030
    10. Millainen on

      Ihanne kumppani
      Ikävä
      87
      972
    Aihe