Epäonnistunut autoverolaki

K.D

Kyllä tämänkaltainen laki on täysin kuollut jo syntyessään. Autoveron tasoa kai piti laskea eikä nostaa. Ennen Ferrareille oli verot "vain" 29% nyt 40%. Tällaisenaan uusi verolaki tappaa niin uusien kuin vanhojenkin Ferrrareiden harrastuksen lähes kokonaan. Toki aina on niitä joilla on varaa ostaa uusi Ferrari -maksoi se mitä tahansa, mutta 100.000 euron hintalisäys jo muutenkin sairaan kalliisen hintaan on absurdia!

Prosentit olisivat pitäneet olla 10-29% niin silloin vähempikulutuksiset olisivat halventuneet ja paljon kuluttavat pysyneet ennallaan. Kyllä autokanta olisi noillakin prosenteilla nuortunut.

5

2141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • turha vaiva

      Autoharrastaminen on ollut ja on tulevaisuudessa Suomessa erittäin kallista (suhteellista tietenkin).

      Suurten massojen laki puree tässäkin asiassa - kansa on tyytyväinen ja demokratia pelaa.

      Onhan meillä vielä nuo museoautot, että odottele 25 vuotta....

      Omasta mielestäni laki meni just niin kuin pitääkin.

    • Itkustava härkä

      100% olisi pitänyt kallistua!!

    • Guest Star

      Auton päätarkoitus on siirtyä paikasta A paikkaan B, ja sen voi joka tapauksessa hoitaa paljon halvemmalla kuin Ferrarilla.

      On se nyt kamalaa, kun valtio ei suostukaan sponssaamaan teidän harrastustanne!

    • ...

      Kun otetaan pois yhdestä asiasta niin lisätään toisessa asiassa.

      • Tzyde

        Suomessa Ferrareiden päästöjä paljon vakavampi ongelma on esim Toyota Corollojen päästöt. Corollan hintaa olisi pitänyt nostaa 100000 ja antaa Ferrareiden hinnan olla ennallaan.
        Yhdelle edelliselle kirjoittajalle: Mitenkähän mahtaa valtio tukea Ferraristien harrastusta? Yhdessä Ferrarissa on veroa monen perheauton hinnan verran.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      85
      4578
    2. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      86
      4416
    3. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      43
      3759
    4. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      17
      3572
    5. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      2977
    6. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      2784
    7. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      21
      2711
    8. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      39
      2113
    9. Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi

      Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta
      Ikävä
      158
      1758
    10. Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?

      Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli
      Maailman menoa
      110
      1316
    Aihe